Twój mózg do prawidłowego funkcjonowania i wytwarzania nowych śladów pamięciowych potrzebuje glukozy, tlenu i wody! Dlatego…
Zjedz śniadanie
Wielu z nas z samego rana przed egzaminem nie jest w stanie nic przełknąć, ale warto zjeść cokolwiek, nawet jeżeli miałby to kawałek jabłka czy garść orzechów. Przynajmniej nie będziesz głodny/a na egzaminie i nie będzie Cię to rozpraszać.
Dotleń mózg
Wybierz się na spacer, najlepiej gdzieś, gdzie będziesz miał/a kontakt z przyrodą. Forest therapy, sylwoterapia czy drzewoterapia, a w oryginale z japońskiego shinrin-yoku, to znana forma wspomagania zdrowia (1). Aby dotlenić mózg możesz spacerować, ale też wybrać intensywniejszą aktywność fizyczną (w punkcie siódmym poniżej znajdziesz praktyczne ćwiczenia na stres).
Stay hydrated!
Idąc na egzamin nie zapomnij napić się wody, ma ona pozytywny wpływ na nasze skupienie i samopoczucie.
Zastosuj rozgrzewkę… dla mózgu
Idąc w ślad sportowców, którzy przed treningiem rozgrzewają swoje mięśnie, przed każdą sesją nauki przygotuj swój mózg do pracy. A przecież egzamin to jak powtórkowa sesja nauki, tylko w nieco innych okolicznościach.
Jak rozgrzać swój mózg? Oto kilka prostych, ale przydatnych ćwiczeń przed egzaminem:
-
- Weź kilka kostek do gry, na początek możesz zabrać trzy, a później więcej. Z każdym rzutem starasz się w jak najszybszym czasie podać sumę wyrzuconych oczek.
- Pisanie i rysowanie oburącz. Możesz skorzystać z symetrycznych wzorów np. bałwanka czy motylka i zaczynając z jednego punktu rysujesz kształt jednocześnie prawą i lewą ręką. Z pisaniem działamy analogicznie (to, co piszemy lewą ręką będzie lustrzanym odbiciem tego, co piszemy prawą).
- Przekartkuj podręcznik, od przodu do tyłu i na odwrót, starając się „wyłapać” jak najwięcej informacji.
Skorzystaj z metody zmiany miejsca
Ta metoda zakłada, że jeżeli każdą sesję nauki przeprowadzamy w innym miejscu (lub nawet innym pomieszczeniu w domu), to w naszym mózgu powstają nowe ślady pamięciowe, które „zahaczają” o różne bodźce. To poprawia możliwości zapamiętywania. Oprócz tego ta metoda przyzwyczaja nas do pracy w innych warunkach niż nasz pokój, co może znacznie zredukować stres podczas egzaminu.
Wyśpij się
Każdy z nas z doświadczenia wie, że jeżeli jest się niewyspanym to skupienie jest gorsze, a przypominanie informacji trudniejsze. Dodatkowo nawet jedna nieprzespana noc nakłada duży stres na organizm. To właśnie w nocy mózg ma czas przetworzyć i poukładać sobie informacje, dlatego lepiej jest się wyspać niż siedzieć w nocy z książkami.
Praktykuj ćwiczenia na stres
Wspomniany sen może nam nie przyjść tak łatwo, z tego powodu warto praktykować ćwiczenia na odstresowanie się. Może to być joga, medytacja, mindfulness czy po prostu zwykłe kontrolowane, głębokie oddychanie. ⤵️
⬛ Box breathing (oddychanie kwadratowe) w 4 krokach
Box breathing, czyli technika oddechu kwadratowego, to bardzo prosta metoda na odstresowania, do zastosowania nawet tuż przed egzaminem czy w jego trakcie. Warto jednak poćwiczyć ją z wyprzedzeniem. Polega na tym, że:
-
-
- 4 sekundy wdychamy powietrze,
- 4 sekundy wstrzymujemy oddech,
- 4 sekundy wydychamy powietrze,
- 4 sekundy ponownie wstrzymujemy oddech przed rozpoczęciem kolejnej serii.
-
Co ciekawe, oddychanie kwadratowe ma wpływ na obniżenie stresu, poprawę nastroju i funkcjonowanie płuc (2). Polecamy!
Zaplanuj czas na relaks dzień przed egzaminem ️
Dzień przed egzaminem powinien być dla nas dniem na odpoczynek i spokój przed… „burzą”. Zamiast siedzieć nad książkami (oczywiście, możesz jeszcze kilka rzeczy zapamiętać, ale tego, co jest najważniejsze, już się nauczyłaś/łeś) możesz poświęcić czas na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. To idealny czas na spacer z psem, wyjście do parku czy upieczenie ulubionych ciasteczek!
Postaraj się o pozytywne nastawienie
To, w jaki sposób podchodzimy do egzaminu, może mieć wpływ na jego ostateczny wynik. Zamysłem egzaminu jest sprawdzenie naszej wiedzy, dlatego podejdź do niego jak do takiej dużej powtórki.
Pozytywne nastawienie = przyjemniejszy egzamin!
Powodzenia!
Organizatorki projektu NaukaToSztuka2
Zapraszamy do śledzenia projektu NaukaToSztuka2! ⤵️
Social media projektu NaukaToSztuka:
-
- Instagram: naukatosztukazwzt
- Tik Tok: naukatosztuka2
- Link do ebooka: https://drive.google.com/file/d/134QXVokM7vF19Y94Cbz-ln7GloZJRTPi/view?usp=drivesdk)
Zobacz też:
-
- Więcej na temat projektu popularyzującego techniki uczenia się NaukaToSztuka2
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć języka? 4 techniki efektywnych powtórek
- Twórcze pomysły na redukcję stresu
- Jak radzić sobie ze stresem przed sprawdzianem?
- Stres u dzieci – jak wpływa na proces uczenia się?
- Strategie uczenia się – jak zaplanować naukę przed egzaminami? (Egzamin ósmoklasisty, Cambridge, matura)
Źródła:
-
- Keeren Sundara Rajoo, Daljit Singh Karam, Mohd Zaki Abdullah. The physiological and psychosocial effects of forest therapy: A systematic review. [w:] Urban Forestry & Urban Greening, 54/2020. DOI: 10.1016/j.ufug.2020.126744.
- Ashfaaq Ahmed, R. Devi, A. Priya. Effect of Box Breathing Technique on Lung Function Test. [w:] Journal of Pharmaceutical Research International. 2021. DOI:10.9734/jpri/2021/v33i58a34085.