Odwiedzenie stolicy Wielkiej Brytanii, Londynu, to dla wielu miłośników języka angielskiego spełnienie marzeń. Dla planujących swój pobyt, a także dla tych, których ciekawość tego miasta zaspokoi podróż wirtualna, przygotowaliśmy listę niezwykłych budowli i miejsc, które szczególnie warto zobaczyć. W naszym zestawieniu znajdziecie także takie pozycje, które zwykle nie pojawiają się na pierwszych stronach przewodników. Londyn ma bowiem do zaoferowania o wiele więcej niż znane wszystkim Buckingham Palace czy Westminster Abbey. Jakie perełki skrywa architektura Londynu? Zapraszamy na wycieczkę!
Architektura Londynu – London landmarks
Zaczynając wycieczkę po Londynie, nie sposób pominąć najbardziej znane dzieła architektury. Pośród nich na pewno znajdzie się wspomniany już Pałac Buckingham (londyńska rezydencja królowej Elżbiety II) oraz Opactwo Westminsterskie. Nieopodal znajduje się kolejny klasyczny punkt programu – Pałac Westminsterski, będący siedzibą obu izb brytyjskiego parlamentu. Na południowym krańcu tego obiektu znajdziecie jeszcze jeden charakterystyczny symbol brytyjskiej stolicy – wieżę zegarową Elizabeth Tower. Zwyczajowo mówi się na nią Big Ben – od nazwy umieszczonego na wieży dzwonu, który wybija pełne godziny.
Nie lada atrakcję dla mniejszych i większych turystów, może stanowić przejażdżka na ogromnym diabelskim młynie, czyli London Eye. To doskonały punkt obserwacyjny, pozwalający sięgnąć wzrokiem do naprawdę odległych zakątków miasta. Podobno w bezchmurny dzień możliwe jest dojrzenie obiektów znajdujących się aż 40 kilometrów dalej! London Eye może być zatem świetnym punktem programu na zakończenie wycieczki. Ciekawe, ile spośród odwiedzonych miejsc uda Wam się wypatrzyć 😊
Barbican Complex
Jednym z najbardziej niezwykłych elementów architektury Londynu, jest zlokalizowany w centrum miasta Barbican Complex. Ten odważny, powojenny projekt to piękny i zarazem kontrowersyjny, za sprawą surowej modernistycznej formy, przykład brutalizmu w architekturze. Ogromny kompleks składa się z trzech 43-kondygnacyjnych wież oraz niższych, 7-piętrowych bloków, a na jego terenie, oprócz części mieszkalnych, znajdują się również podziemne parkingi oraz tunele dla pieszych, a także kina, sala koncertowa, sale konferencyjne, restauracje i galeria sztuki. W założeniu Barbican Complex miał być bowiem najbardziej komfortowym oraz pożądanym miejscem do zamieszkania w sercu brytyjskiej stolicy. Architekci zadbali o wygodę mieszkańców w najmniejszych szczegółach – od zaplanowania ergonomicznego układu kuchennych sprzętów, przez specjalny i innowacyjny system gospodarowania odpadami, po otoczenie budynków, w tym liczne tereny zielone oraz elementy architektury krajobrazu, fontanny, oczka wodne i miejsca do odpoczynku. To wyjątkowa gratka dla amatorów współczesnej architektury!
Spotkanie z Shakespearem w The Globe
Odwiedzając Londyn, warto wybrać się na spacer wzdłuż Tamizy. Miasto oglądane z tej perspektywy zawsze wygląda wspaniale. Piesza wędrówka może dostarczyć także innych atrakcji. Na przykład dać sposobność do odwiedzenia The Globe, czyli teatru, którego współzałożycielem oraz pracownikiem był słynny angielski poeta i dramatopisarz, William Shakespeare.
Choć obecny budynek stanowi zaledwie rekonstrukcję XVI wiecznego oryginału, to podczas procesu odbudowy zadbano o niezwykle wysoki poziom odwzorowania pierwowzoru. Wykorzystano materiały oraz technologie znane w barokowej Anglii, co wymagało nie lada wysiłku. Wystarczy wspomnieć, że podczas tej budowy konieczne było zastosowanie pewnego wybiegu i czasowe zniesienie przez brytyjski parlament obowiązującego od XVII wieku, czyli wielkiego pożaru w Londynie, zakazu wykorzystania… słomy jako materiału budowlanego! Oprócz wystawiania sztuk The Globe udostępnia zwiedzającym wystawę, która przeniesie Was w czasie do początków tego miejsca. To świetna okazja do poznania nie tylko historii samego teatru, ale także Londynu i Wielkiej Brytanii.
King’s Cross station oraz dworzec St Pancras
Stacja kolejowa King’s Cross to obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich miłośników Harry’ego Pottera. To właśnie tam miał znajdować się słynny peron 9 i ¾, z którego uczniowie wyruszali w podróż do Hogwartu. Na ścianie wewnątrz budynku znajdziecie szyld z napisem Platform 9 ¾ oraz wózek, którego połowa wydaje się być już po drugiej strony magicznej ściany. Można tam zrobić doskonałe zdjęcia mniejszym (oraz nie ukrywajmy – także tym większym 😉) fanom twórczości J.K. Rowling.
Niemałym zaskoczeniem będzie fakt, że w filmowej ekranizacji powieści, prawdziwą stację King’s Cross „zagrał”… sąsiadujący przepiękny wiktoriański dworzec St Pancras. Obiekt ten to prawdziwa perła XIX wiecznej architektury!
Leadenhall Market, czyli idziemy na zakupy
W dzisiejszych czasach hipermarketów i zakupów internetowych łatwo zapomnieć jaką przyjemnością może być niespieszne przechadzanie się pomiędzy straganami wypełnionymi towarami. W Londynie, który historycznie silnie związany jest z handlem, zachowało się wiele podobnych miejsc targowych. Leadenhall Market to doskonały przykład tego, jak sprytnie można wkomponować targowisko w zabudowę miejską. Budynek to w istocie hala targowa, która architekturą oraz wykończeniem nie ustępuje najpiękniejszym budynkom Londynu. Wiktoriański charakter tego miejsca, przepiękne łukowe, przeszklone sklepienia oraz misterne dekoracje, pozwalają przenieść się niemal do innej epoki.
We wnętrzach mieszczą się liczne sklepiki, kramy i kawiarenki, w których warto, choć na chwile przysiąść, by zaczerpnąć atmosfery tego niezwykłego miejsca.
We współczesnym Londynie historia przeplata się z nowoczesnością, co znajduje odzwierciedlenie w bogatej i różnorodnej zabudowie tego miasta. Architektura Londynu to przeszklone i lśniące od stali drapacze chmur, sąsiadujące z historycznymi budynkami, czyniąc z tej metropolii prawdziwą gratkę dla entuzjastów pięknych miast.
Czytaj też: Ekspresem przez Londyn – historia londyńskiego metra
Zdjęcie: Nicolas Lysandrou | Unsplash