Rozpoczynający się sezon wiosenno-letni to doskonała okazja, aby odkryć piękno otaczającej nas wokół przyrody. Taką wyprawę można połączyć z historyczną perspektywą. Zorganizuj dla siebie i rodziny wyprawę po najpiękniejszych pałacach w Polsce i ich ogrodach.
Pałacowo-ogrodowa mapa Polski
Najpiękniejsze pałace w Polsce znajdują się nie tylko w Warszawie, choć tutaj można wskazać co najmniej trzy miejsca, które warto odwiedzić, a więc Łazienki, Wilanów oraz Ogród Saski. Piękne ogrody i pałace znajdziesz jednak także w innych częściach kraju – w województwie łódzkim (Arkadia), lubelskim (Park Czartoryskich w Puławach), podkarpackim (park w Łańcucie), opolskim (park w Mosznie), śląskim (zespół w Pszczynie), podlaskim (ogród Branickich w Białymstoku). Każde z tych miejsc ma wiele do zaoferowania. Odwiedzenie wybranego pałacu i połączonego z nim parku czy ogrodu to świetny pomysł na wakacyjny weekend!
Warszawskie top 3
-
- Łazienki Królewskie – ulubione miejsce spacerów tysiąca warszawiaków, 300-letni kompleks wybudowany za czasów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego; oprócz Świątyni Sybilli, Białego Domku czy Świątyni Egipskiej odnajdziesz tutaj wyjątkowe alejki, romantyczne mostki, stawy dające ukojenie w szczycie lata. Absolutnie wyjątkowy Pałac na Wodzie i zabytkowy amfiteatr przyciągną uwagę. Do tego wszystkiego bogata roślinność, kwiaty, drzewa, pawie i wiewiórki.
-
- Ogród Saski – po kompleksie pałacowym niewiele tutaj zostało (choć to się ma zmienić, ponieważ w planach jest odbudowa pałacu), nadal cieszy jednak wyjątkowy ogród w stylu francuskim. Podziwiać można tutaj perełki architektury XVIII wieku, czyli empirową fontannę oraz 21 barokowych posągów muz i cnót. Znajduje się tutaj także znacznie późniejszy pomnik Marii Konopnickiej, a także historycznie ważny Grób Nieznanego Żołnierza.
-
- Ogród w Wilanowie – najpiękniejszy pałac barokowy w kraju, ogród włoski, miejsce weekendowych wycieczek warszawiaków i turystów spoza stolicy; przepiękny kompleks na wzór francuskiej rezydencji, który stanowi świetną okazję do przedstawienia dzieciom sylwetki Jana III Sobieskiego.
Podczas planowania weekendu w towarzystwie zieleni i pięknych krajobrazów warto sprawdzić także nasze przepiękne parki narodowe. Ich listę znajdziesz w naszym artykule pt. Parki narodowe w Polsce – czyli pomysł na rodzinny spacer.
Dokąd warto pojechać?
-
- Park Czartoryskich w Puławach – jedno z miejsc, które choć raz warto odwiedzić, ogród urządzony na wzór angielski zamiast prostych linii, płynnie biegnące ścieżki, do tego wyjątkowe rzeźby i architektura ogrodowa. Podziwiać tutaj można Sybillę – pierwsze Muzeum Narodowe w Polsce, Domek Gotycki z XIX wieku czy Domek Żółty.
-
- Park w Łańcucie – kolejna z rezydencji Czartoryskich i Potockich, tym razem uwodzi egzotyczną roślinnością. Można tutaj zobaczyć: magnolię japońską, choinę kanadyjską, tulipanowca amerykańskiego; zamek do tego ma swoje wyjątkowe legendy (m.in. o Białej Damie). Spacerować można przez 3 ogrody: różany, włoski i bylinowy.
-
- Park w Pszczynie – najpierw zamek obronny, potem francuska pałacowa rezydencja, dzisiaj wyjątkowy zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć! W połowie XIX wieku park zyskał formę angielską i takim pozostał do dziś. Uwodzi wyjątkowymi krajobrazami, alejami ze starymi dębami, lipami i rododendronami. Uwagę zwraca wieża widokowa czy bramy w chińskim stylu.
-
- Zamek w Mosznej – była rezydencja pruskiego rodu Tiele-Wincklerów. Zabytkowy zespół zamkowo-parkowy określany jest często jako „bajkowy zamek” lub „polski Disneyland”. W parku o nieregularnych granicach można zobaczyć drzewa rodzime i egzotyczne, azalie, różaneczniki. Na uwagę zasługuje ponad 300-letnia aleja dębów czerwonych, kasztanowców pospolitych oraz ponad 200-letnia aleja lipowa.
-
- Ogrody Pałacowe Branickich w Białymstoku – miejsce powszechnie uznawane za „raj”; jedno z chętnie odwiedzanych przez oświeceniowych twórców, a także samego króla Poniatowskiego; na Podlasie udało się przenieść najlepsze francuskie wzorce architektury, zarówno pałacowej, jak i ogrodowej. Uwagę zwraca 8 parterów dywanowych wysypanych piaskiem w kolorach białym i czerwonym, kamienne rzeźby Wenus czy Bachusa.
-
- Park krajobrazowy Arkadia w Nieborowie – założony przez Radziwiłłów na przełomie XVIII i XIX wieku; dzięki Helenie Radziwiłłowej pod Łowiczkiem powstał wyjątkowy park angielski, który zachował do tej pory klimat duchowości tamtego okresu, stworzony na wzór mitycznej krainy szczęśliwości, jedyny taki kompleks w stylu romantycznym; spacerować tutaj można wśród stawów, strumieni i wodospadów. Są sztuczne groty, (zrekonstruowane) antyczne ruiny czy świątynia dumania. Idealne miejsce dla ucznia, który chce poczuć klimat sentymentalizmu w polskim wydaniu.
-
- Park Mużakowski w Łęknicy – tuż na granicy polsko-niemieckiej znajduje się jedno z najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Park Mużakowski (Park Muskau) to rozległy park – jego tereny podzielone są korytem rzeki, którą można przekroczyć, przechodząc przez piękne mosty parkowe – Podwójny i Angielski. W zachodniej części mieści się centralna część parku z architekturą ogrodową. Po polskiej stronie parku zobaczysz z kolei naturalistyczny park ciągnący się przez prawie 500 ha.
Oprócz zwiedzania pałaców, podczas rodzinnego spaceru warto również zadbać o zabawy dla dzieci, które znacząco urozmaicą cały wypad! Sprawdź nasz artykuł z listą rozrywek: 6 wiosennych zabaw dla dzieci z angielskim w tle. Życzymy udanego weekendu! 🙂
Zdjęcie: Julia Filirovska | Pexels