Jednym z istotnych czynników, wpływających na efekty uczenia się języka angielskiego, jest powtarzanie i możliwie częste wracanie do już poznanego materiału. Mózg jest jak sportowiec wyczynowy – potrzebuje regularnych treningów, by pozostawać w najwyższej formie. 😉 Rodzice nierzadko zastanawiają się, jak zachęcić dzieci do powtórek, a także, w jaki sposób pracować w domu, aby czas spędzony przy nauce języka angielskiego był wykorzystany efektywnie. Postanowiliśmy przedstawić kilka propozycji, które z powodzeniem możecie wykorzystać, by skutecznie i szybko utrwalać materiał omawiany na lekcjach angielskiego. Zapraszamy!
Fiszkowe szaleństwo, czyli karteczki do zadań specjalnych
W jednym z poprzednich wpisów wspominaliśmy o tym, jak wszechstronną pomocą mogą być fiszki do nauki języka angielskiego dla dzieci. Te niepozorne kartoniki z zapisanymi dwustronnie zwrotami i słówkami, stanowią doskonały sposób na domowe powtórki z lekcji angielskiego. Możesz zachęcić dziecko do samodzielnego ich przygotowania, w oparciu o zakres już poznanych zagadnień. To doskonała okazja do powtórki, a jednocześnie sposób na stworzenie spersonalizowanego zestawu fiszek, które przydadzą się nie tylko do utrwalania materiału w klasyczny sposób. Możecie na przykład wykorzystać je podczas rodzinnych wieczorów z grami planszowymi (o grach do nauki języka angielskiego również pisaliśmy na naszym blogu) lub tworzenia map myśli. Fiszki mogą stanowić uniwersalne i skuteczne narzędzie do domowych powtórek i z pewnością powinny zagościć w Waszym powtórkowym repertuarze!
Lekcje angielskiego dla dzieci: kartografia umysłu, czyli mapowanie myśli
Dzięki zastosowaniu kreatywnych metod nauki, możesz obudzić pełen potencjał drzemiący w umyśle swojego dziecka. Jak kreatywnie powtarzać materiał? Doskonale w tym celu sprawdzi się tworzenie map myśli.
Czy wiesz, że człowiek, ucząc się słówek z listy, wykorzystuje tylko lewą półkulę mózgu? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że właśnie ta część najważniejszego organu w ludzkim ciele, odpowiada za logiczne myślenie, analizę, porządkowanie informacji. Aby pobudzić mózg do pracy na pełnych obrotach, czyli z wykorzystaniem obu półkul, trzeba włączyć do nauki obrazy, kolory i budować skojarzenia. W ten sposób nauka jest dużo szybsza, a powracanie do już opanowanych treści – łatwiejsze.
Mapy myśli pozwalają skorzystać z opisanego sposobu zapamiętywania informacji. W centralnym punkcie mapy umieszczamy ogólne hasło, wokół którego budujemy sieć powiązań.
Aby lepiej zobrazować sposób przygotowywania mapy, przygotowaliśmy przykład wykorzystujący wybrane słówka dotyczące żywności:
O czym pamiętać przygotowując mapę myśli?
– Dziecko powinno przygotować ją samodzielnie. Dzięki temu ma dodatkową okazję do powtórki, ale przede wszystkim – to jego umysł ma zostać zmapowany. Oznacza to, że skojarzenia umieszczone w sieci powiązań powinny być oczywiste dla dziecka.
– Zachęć dziecko do wykorzystania barw (najlepiej kojarzących się dziecku z danym zagadnieniem), zilustrowania pojęć umieszczonych na mapie, choćby w formie piktogramów. W ten sposób zmaksymalizujecie efekty nauki z mapą myśli.
– Nie chowajcie gotowej mapy myśli do szuflady – powieś ją w często odwiedzanym przez dziecko miejscu (na przykład nad biurkiem). Dzięki częstemu powracaniu do mapy myśli, szybko opanuje wszystkie pojęcia umieszczone na mapie.
Would you like some tea? – włączamy angielski do codziennych zajęć
Aby nauka języka angielskiego przynosiła szybkie rezultaty, warto wprowadzać elementy językowe do życia codziennego. Niech angielski na dobre zagości w Waszym życiu! Spontaniczna komunikacja lub zaplanowanie krótkich sesji utrwalających zdobytą wiedzę, pozwolą na przedłużenie kontaktu z językiem, stanowiąc jednocześnie doskonałą okazję do zabawy.
Przygotowaliśmy kilka propozycji:
– Przygotuj naklejki i etykiety w języku angielskim i umieść je na przedmiotach codziennego użytku lub zabawkach. To doskonały sposób na utrwalenie słownictwa dotyczącego wyposażenia domu.
– Wykorzystaj wieczorne czytanie dziecku do wspólnej powtórki. Ustalcie dni, gdy zamiast bajki po polsku, będziecie czytać wierszyki lub rymowanki po angielsku.
– Jeżeli znasz choć podstawy języka angielskiego, możecie umówić się, że niektóre zdania będziecie mówić po angielsku. Dzieci bardzo szybko podłapują taką zabawę, a przy okazji zapamiętują kolejne popularne zwroty.
– Bawcie się! Tańczcie i śpiewajcie razem ulubione piosenki po angielsku. Wiele z nich znajdziecie na przykład na naszym kanale na YouTube. Możecie zacząć od przypomnienia sobie nazw członków rodziny z absolutnym hitem wszech czasów (ponad 7,2 mld wyświetleń!) Baby Shark!
– Zamieńcie rodzinne seanse na okazję do kontaktu z językiem angielskim, wybierając pozycje w angielskiej ścieżce dźwiękowej.
Obok wskazanych wyżej propozycji ciekawym rozwiązaniem, uzupełniającym lekcje angielskiego dla dzieci w szkole oraz na zajęciach pozalekcyjnych, może okazać się wykorzystanie dodatkowego podręcznika, który w interesujący sposób prezentuje przerabiany materiał.
Za przykład niech nam posłuży kultowy już podręcznik do gramatyki języka angielskiego Grammar Rhymes autorstwa Joanny Zarańskiej. To doskonała pozycja zarówno do nauki, jak i do wykorzystania podczas powtórek w domu. Książka, do której dołączona jest płyta CD z nagraniami, a także kody dostępu do aplikacji muzycznej, w niezwykle interesujący sposób wprowadza dzieci w zagadnienia gramatyczne języka angielskiego. Pełna kolorowych ilustracji, wierszyków, a także wzbogacona o przejrzystą część teoretyczną publikacja, obejmuje aż 33 zagadnienia. Taka powtórka gramatyki angielskiej to czysta przyjemność!
Technologia w służbie nauki języka angielskiego dla dzieci
Choć nie zachęcamy do nieustannego spędzania czasu przed ekranem telefonu czy komputera, to ich wykorzystanie od czasu do czasu pozwoli Ci urozmaicić domowe powtórki materiału. Taka forma nauki jest zwykle bardzo lubiana przez dzieci, które chętnie angażują się w rozwiązywanie zadań na ekranie.
W sieci znajdziesz wiele aplikacji, które okażą się pomocne. Warto na przykład zajrzeć na stronę British Council. Udostępniono tam kilka bezpłatnych aplikacji mobilnych, które umożliwiają szybki trening językowy w formie quizów gramatycznych, krótkich filmów o brytyjskiej kulturze i podcastów. Możliwość nauki na ekranie telefonu ma tę zaletę, że możesz zachęcać dziecko do takiej formy aktywności na przykład podczas dojazdu do szkoły – czas minie przyjemnie i szybko, a wiedza pozostaje na zdecydowanie dłużej. 😊
Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pozwoli Wam lepiej utrwalać poznawane wyrażenia i słówka w języku angielskim. A może zechcecie pochwalić się nam swoimi pomysłami na mapy myśli? 🙂
Zdjęcie: Olia Danilevich