29 maja 1953 roku na zawsze zapisał się w historii wspinaczki wysokogórskiej. Tego dnia na Evereście – najwyższym szczycie świata świeciło słońce i wiał łagodny wiatr. Po raz pierwszy w historii dwaj odważni i zdeterminowani mężczyźni: Edmund Hillary i Tenzing Norgay zdobyli wcześniej groźną i niedostępną dla ludzi Górę Gór. Jak tego dokonali? Książka dla dzieci „Everest. Niesamowita historia” w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego czytelnika sposób opowiada ich losy. Dlaczego warto zachęcić dziecko do jej przeczytania? Oto 6 powodów, które z pewnością Cię przekonają.
„Everest. Niesamowita historia” – ciekawostki geograficzno-historyczne
Dzieci chętnie się uczą, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest to, że muszą się zaciekawić tym, czego się dowiadują. Ta książka dla dzieci już od pierwszych stron zaciekawia swą treścią i do końca nie pozwala się sobą znudzić. Na jej kartach młody czytelnik lub czytelniczka dowiedzą się, czym charakteryzuje się pora monsunowa, z czego słynie Lodospad Khumbu. Powędrują palcem po mapce Tybetu, dowiedzą się, w którym roku Chiny najechały Tybet i co to oznaczało dla wspinaczy, planujących zdobycie Everestu. Cała ta wiedza podana jest „mimochodem”, bo główny wątek to zapierająca dech w piersiach historia dwóch śmiałków, którzy zrobili coś, co nie udało się nikomu przed nimi.
Książka dla dzieci i garść przystępnej wiedzy na temat wspinaczki wysokogórskiej
Kto powiedział, że temat wspinaczki wysokogórskiej zarezerwowany jest dla wąskiego grona odbiorców? I do tego tych, którzy czasy dzieciństwa mają już za sobą? A gdyby tak zaciekawić nim dzieci? Autorzy tej książki podjęli się tego wyzwania i trzeba przyznać, że im się to udało. Opisują, jakie niebezpieczeństwa czyhają na wspinaczy w wysokich górach i jak się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. Odpowiadają na pytanie, czy na szczycie Everestu można przetrwać bez tlenu. Zdradzają, jakiego sprzętu używali ludzie, którzy jako pierwsi stanęli na Dachu Świata. Bardzo ciekawie opisują całe przygotowania do wyprawy i kolejne etapy, które doprowadziły do szczęśliwego finału. W opisach nie zabrakło jednak także wzmianek o niepowodzeniach poprzednich ekip – w końcu przed Hillarym i Horgay’em himalaiści próbowali zdobyć Everest od blisko 30 lat!
Opis pięknej przyjaźni
Ta książka dla dzieci to zdecydowanie nie tylko techniczne szczegóły dotyczące wspinaczki czy opisy warunków przyrodniczych w okolicach Everestu. To przede wszystkim opowieść o determinacji, walce o marzenia i o pięknej przyjaźni dwójki ludzi, których z pozoru wszystko dzieliło. Ed Hillary urodził się w Nowej Zelandii i już jako uczeń zapałał miłością do wspinaczki. Z zawodu był – tak jak jego ojciec – pszczelarzem, a każdą wolną chwilę poświęcał swej pasji, czyli wspinaczce. Tenzing Norgay urodził się w tybetańskiej dolinie niedaleko Everestu. Dorastał w bardzo trudnych warunkach, a wspinaczka była nie tylko jego pasją, ale także sposobem na zarobienie pieniędzy. Kontakt z górami zaczynał jako tragarz, wspierający wyprawy himalaistów. W pewnym momencie los połączył drogi tej dwójki i tak zrodziła się ich przyjaźń. Przyjaźń, która przetrwała wiele lat po zdobyciu najwyższego szczytu świata. Czytając ich losy naprawdę można się wzruszyć. I to nie raz.
Dowód na to, że droga do celu nie zawsze jest łatwa
Ta historia pokazuje, jak wiele przeciwności trzeba czasami pokonać, by zdobyć swój upragniony szczyt. Początki bywają trudne, później czasami wcale nie jest łatwiej. Na tym polega życie, które niesie ze sobą wiele wyzwań. Cała sztuka polega na tym, by się nie poddawać, by po porażce podnieść się i iść dalej. Ta książka dla dzieci o pierwszych śmiałkach, którzy zdobyli Everest, jest inspiracją do myślenia tymi kategoriami. Wiele razy w historii ich życia pojawiały się przeciwności losu, które utrudniały realizację marzeń. Oni jednak nie poddawali się. Szli dalej. Dosłownie i w przenośni. Warto zaznajamiać dzieci z biografiami takich ludzi i mówić im, że one też mogą w życiu wiele osiągnąć. Historia opisana w tej książce dla dzieci pokazuje ponadto, że ważne i wartościowe rzeczy w życiu nie przychodzą bez wysiłku i że warto się starać, by spełniać swoje marzenia.
„Everest. Niesamowita historia” – kulisy światowego sukcesu dwójki wspinaczy
Ed Hillary i Tenzing Norgay jako pierwsi zdobyli Mount Everest. Osiągnęli to dzięki odwadze, wytrwałości i determinacji. Czy tylko to stoi za ich sukcesem? Autorzy książki wielokrotnie podkreślają, że nie. Ta dwójka osiągnęła coś wielkiego, ale nie doszłoby do tego, gdyby nie cała rzesza ludzi, którzy ich w tym wspierali. Na kartach tej niesamowitej książki dla dzieci, czytamy:
„(…) Ekspedycja, która dotarła na szczyt, była piramidą ludzkiego wysiłku. Na sukces wspinaczy złożyły się działania setek ludzi, z których większość nie postawiła nawet stopy na Evereście. Powodzenie wyprawy, jak to ujął Hillary, było całkowicie uzależnione od połączonego wysiłku wszystkich tych osób pozostających niżej”.
To cenny przekaz, który niesie za sobą lektura „Everstu…” – pokazuje on, jak ważna jest współpraca i wysiłek każdej osoby z zespołu.
Książka dla dzieci i nie tylko
Alexandra Stewart i Joe Todd-Stanton nie napisali książki jedynie dla dzieci. Przyjemność z jej czytania znajdą także nastolatkowie, a nawet dorośli. Można ją czytać całą rodziną. Jest bardzo ładnie wydana: ma twardą oprawę i ciekawe ilustracje wzbogacające treść. Tekstu nie ma dużo, jednak autorom udało się w zwięzłej formie pomieścić wiele wartościowych treści. Książkę można przeczytać w jeden wieczór, a później długo rozmawiać na jej temat. Sprawdzi się dla dzieci od około 8. roku życia. Myślę, że nie jest to książka na raz – do tej historii warto wracać i inspirować się nią od czasu do czasu. Myślę, że jest to również doskonała książka, którą warto dodać do swojej listy książek na długie, zimowe wieczory.
Autorka: Justyna Kobyra, psycholog dziecięca