Pogoda za oknem fantastyczna – tak też pora z kreatywnymi powtórkami językowymi wyjść z domu! Tym razem proponuję grę w kręgle w plenerze.
Do przygotowania potrzebujecie:
-6 plastikowych butelek
-6 garści piasku lub małych kamyków
-piłkę
-masę mocującą lub taśmę klejącą
-marker permanentny
Zdecydowanie przyda się również książka dziecka do języka angielskiego, z której należy wybrać materiał językowy do umieszczenia na kręglach.
Poszczególne obrazki – zadania możesz przykleić do butelek taśmą klejącą lub masą mocującą. Butelki należy również wypełnić niewielką ilością piasku (garść piasku do każdej butelki powinna wystarczyć) lub kilkoma kamyczkami – tak aby kręgle stabilnie trzymały się na wybranej przez Was powierzchni i nie zostały porwane przez wiatr.
Oto kilka przykładów zadań, które możesz umieścić na kręglach:
- słówko – dziecko odczytuje je, literuje (uczniowie znający alfabet), podaje definicję w języku angielskim (zaawansowani uczniowie)
- obrazek – dziecko nazywa obrazek, na dodatkowej kartce może zapisać słowo odpowiadające obrazkowi
- pytania – dziecko odpowiada na pytania
- zdanie z lukami – dziecko „wstawia” odpowiednie słówko w lukę (ustnie lub/ i pisemnie)
- wers „kodu” historyjki – dziecko odczytuje linijkę, podaje następny jej wers
Jeśli macie do powtórzenia słownictwo z wielu kategorii leksykalnych dobry pomysłem będzie również zapisanie na kręglach nazw kategorii poznanego słownictwa (np. animals, food, clothes) – na każdym kręglu inna kategoria. Na każdą „zbitą” kategorię dziecko wypowiada jedno poznane słowo (zależnie od poziomu może je również zapisać lub/i przeliterować). Warto pamiętać, że w kolejnej rozgrywce przy zbiciu kręgla z tą sama kategorią dziecko powinno podać inne słowo niż poprzednio.
Pamiętaj, aby przy wyborze materiału językowego opierać się na podręczniku dziecka. W większości z nich znajdziesz obrazki do gry w memory/ domino przeznaczone do wycięcia i zabawy z dzieckiem w domu – możesz je wykorzystać właśnie w taki sposób! Tradycyjnie, w wycinanie i naklejanie obrazków na kręgle warto zaangażować dziecko. Przygotowanie gry to również świetna zabawa!
A zasady gry – to nic prostszego!
Ustaw kręgle tak, jak na zdjęciu poniżej i przygotuj piłkę. Wyznaczcie linię rzutu.
Jeśli zdecydujecie się grać na trawie, piłkę łatwiej będzie rzucić w butelki, jeśli wybierzecie równe podłoże warto spróbować poturlać piłkę – jak w prawdziwej grze w kręgle!
Dziecko rzuca lub turla piłkę w kręgle. Zbite kręgle – to zadania do wykonania (obrazki do nazwania słówka do przeczytania itd.). Im więcej kręgli dziecko zbije (im więcej zadań wykona) tym więcej zdobywa punktów. Do punktacji liczą się kręgle zbite, ale z wykonanymi „zadaniami”.
Warto każde dobrze wykonane zadanie zastąpić kolejnym – nowym, czyli np. jeśli zdecydujecie się na nazywanie obrazków i na każdym kręglu będzie przyklejony jeden obrazek, to w przypadku zbicia np. 3 kręgli i poprawnego nazwania przez dziecko wszystkich 3 obrazków, zastąp je nowymi 3 obrazkami. W ten sposób tworzysz okazję do utrwalenia większej ilości słówek.
Zachęcam Cię również do zabawy razem z dzieckiem! Możecie ustalić, że pełna rozgrywka to 5 rzutów i porównywać swoje wyniki. Widząc aktywność rodzica dziecko będzie jeszcze bardziej zaangażowane w powtórki i wewnętrznie zmotywowane do nauki i zabawy językiem. Dodatkowo może przejąć rolę eksperta i „sprawdzać”, czy nie popełniłaś/eś błędu grając z nim. W razie wątpliwości, co do poprawności – pamiętajcie, że zawsze macie do dyspozycji podręcznik i nagrania, gdzie znajdziecie modele pisowni i wymowy.
W zabawie tej zużyte butelki otrzymały drugie życie! Dużym plusem tej aktywności jest również to, że raz przygotowane kręgle mogą Wam służyć przez długi czas – ciągle do innych zadań językowych.
Na koniec, gdy już gra w kręgle Wam się znudzi, polecam zabawę z pisaniem po butelkach – zwłaszcza jeśli Twoje dziecko wciąż doskonali tę umiejętność. Do tego zadania przyda się marker permanentny i dobrze byłoby gdyby butelki nie były przeźroczyste. Weź książkę dziecka i wskaż obrazek słowa, które planujecie utrwalić, możesz zapytać What’s this? lub Co to?. Dziecko zapisuje wyraz na butelce, a kolejno wspólnie porównujecie go z modelem w książce. Pomyślisz sobie pewnie, że to nic odkrywczego, uwierz mi jednak – pisanie gdzie indziej niż w książce, w zeszycie czy na kartce jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne! W taki „dziwny”, ale ciekawy sposób możecie utrwalić pisownię trudniejszych wyrazów!
Have fun!
Agnieszka Gajewska