Bajki dla dzieci po angielsku to cenne narzędzie wspierające naukę języka obcego. Angażują, skupiają uwagę, budują emocje, a więc tworzą wyjątkowo sprzyjający nauce klimat, który sprawia, że przyswajanie kolejnych zwrotów i słówek staje się coraz prostsze. Jak oglądać bajki, by były efektywne? Jakie animacje po angielsku są najlepsze? Przekonajmy się razem, w naszym dzisiejszym artykule.
Dlaczego warto włączyć bajki do nauki języka angielskiego?
Budowanie nawyków, które wspierają naukę języka obcego to ogromnie istotne wyzwanie w procesie edukacji. Regularne zaglądanie do książek i zeszytów, odrabianie zajęć z wyprzedzeniem, powtarzanie materiału, ograniczanie przy tym dystraktorów i dbanie o odpowiednią organizację miejsca pracy, to tylko niektóre z nawyków, które mogą pomóc w nauce.
Jednak dla powodzenia całego procesu, nie mniej istotne jest także kilka innych kwestii. Choćby budowa odpowiedniego, autentycznego zaangażowania ze strony dziecka, jak i łączenie nauki z pozytywnymi emocjami. Wiele tutaj zależy oczywiście od lektora, który wykorzystując odpowiednie techniki, może sprawić, że nauka i zabawa będą szły razem w parze. W domu natomiast, rodzice także mogą przyczynić się do wzmocnienia kontaktu z językiem angielskim. Bajki po angielsku to połączenie rozrywki i nauki. Do takiej aktywności nie trzeba dziecka specjalnie namawiać.
Czego mogą nauczyć bajki po angielsku?
Regularne oglądanie odpowiednio dobranych, anglojęzycznych bajek pomaga dziecku:
-
- coraz lepiej osłuchać się z językiem angielskim, jego akcentem, intonacją, sposobem konstruowania zdań;
- poznać nowe słowa, konstrukcje gramatyczne;
- przyswoić naturalnie prawidłową wymowę poszczególnych słów;
- w regularnym kontakcie z określonymi frazami czy słowami, dzięki czemu zostają one na długo przez dziecko zapamiętane;
- połączyć naukę z emocjami, z wizualnym przedstawieniem, co tylko wzmacnia siłę pamięci długotrwałej, a także sprawia, że samo zapamiętywanie odbywa się znacznie szybciej. Sprawdź zdrowe nawyki, które mogą pomóc w nauce.
Jak oglądać bajki?
Bajki dla dzieci po angielsku warto umiejętnie dziecku zaprezentować. Można na przykład przyłączyć się do oglądania, zrobić z tego domowy rytuał, wspólny czas, który dziecko doceni i będzie bardziej wiązało z przyjemnym momentem niż obowiązkiem czy nauką. Twoja obecność może pomóc także bardziej twórczo wykorzystać czas spędzony z bajką.
-
- W ramach zabawy na głos możecie powtarzać usłyszane zwroty i słówka; nie trzeba tutaj troszczyć się o idealną wymowę, ale samo powtarzanie.
- Możecie w przerwach tańczyć i śpiewać, posiłkując się piosenkami czy rymowankami z bajki. W ten sposób jeszcze lepiej utrwalać się będą poszczególne zwroty, umysł dziecka otrzyma także dodatkową stymulację przez ruch i pobudzenie obszaru odpowiedzialnego za odbieranie muzyki.
- Po obejrzeniu animacji możecie się zabawić w odgrywanie ról postaci z bajki, dzięki czemu po raz kolejny, jeszcze skuteczniej dziecko utrwali sobie poszczególne zwroty, a także spróbuje swoich sił w mówieniu po angielsku, na początku mogą to być pojedyncze słowa.
- Nowe słówka z bajek warto wpleść do codziennych rozmów, tym samym dbając o ciągłość budowania wiedzy, powtarzalność i systematyczność w obcowaniu z językiem.
Jakie bajki po angielsku warto obejrzeć?
Obecnie zarówno w telewizji, jak i w internecie bajek dla dzieci w języku angielskim jest bardzo dużo. Bez problemu znajdziesz odpowiednie dla Twojego dziecka. Przygodę z bajkami po angielsku można zacząć już między 1 a 2. rokiem życia:
-
- Little Pim – to bajki pięciominutowe, więc idealnie dopasowane do potrzeb najmłodszych, dziecko może obserwować jak panda Pim i towarzyszące jej dzieci: myją zęby, ubierają się czy kładą się spać. Seria wprowadza ok. 60 podstawowych słów, które przez bohaterów są wymawiane bardzo wyraźnie, a ich zapis pojawia się na ekranie.
- Gogo loves English – bajka o smoku, który chce się nauczyć angielskiego, trwa ok. 5 minut, ma napisy po angielsku, a frazy są powtarzane kilkakrotnie.
- Tom and Keri – bajka dedykowana dzieciom powyżej 3 lat, przez całą serię mogą one nauczyć się 200 słówek i zaśpiewać 50 piosenek.
- “Muzzy in Gondoland”, “Muzzy comes back” – także bajka dla dzieci w wieku +3, bardzo lubiana przez najmłodszych.
Ciekawe bajki po angielsku dla dzieci (powyżej 3 lat) to także:
-
- My Little Pony: Friendship is Magic,
- Little Princess,
- Paws Patrol,
- Postman Pat.
Starszym dzieciom polecamy nieco dłuższe bajki, niektóre mogą mieć nawet do 30 minut, natomiast optymalna długość to ok. 20-25 minut. Z ciekawszych propozycji dla 7-latków i starszych dzieci proponujemy bajki takie jak:
-
- The World Of Peter Rabbit & Friends – bajka o słynnym Króliku Piotrusiu I jego kłopotach, język jest tutaj już nieco bardziej skomplikowany, fabuła również, dlatego nie jest to najlepsza opcja dla młodszych dzieci.
- The Cat in the Hat Knows a Lot About That – o kocie podróżującym z dziećmi. Każdy odcinek to nowa przygoda, zabawna i pouczająca. Trwa około 30 minut.
- Finding Stuff Out – dla dzieci powyżej 9 roku życia polecamy program naukowy, który prowadzi nastolatek o imieniu Harrison, program jest łatwy do zrozumienia.
- Science Max – to kanał dedykowany dzieciom powyżej 12 roku życia, których język angielski jest na poziomie co najmniej średniozaawansowanym.
Zdjęcie: Vidal Balielo | Pexels