Wakacje to wyjątkowy czas zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. Wszyscy chcemy spędzić go jak najlepiej. Planując wakacje, warto więc od razu pomyśleć o tym, jakie w danym miejscu atrakcje można zorganizować dziecku. Najgorsze, co może wkraść się podczas wakacji, to nuda… Chociaż, czy aby na pewno? Sprawdź, jak zorganizować dziecku wakacje w domu i na wycieczce tak, aby cała rodzina wróciła do wrześniowych obowiązków wypoczęta i z pięknymi wspomnieniami!☀️
Jak zaplanować wakacje z dzieckiem?
Z okresem letnim jest trochę tak, że z jednej strony jest to bardzo wyczekiwany czas, z drugiej – jest go w pewnym momencie tak dużo, że nie bardzo wiemy, co z nim zrobić. Czy warto więc planować każdą chwilę urlopu? Czy może lepiej postawić na spontan i brak rozkładu dnia? A może trzeba się trochę ponudzić na wakacjach?
Twórcza nuda jest oczywiście fajna, pod warunkiem, że świadomie się na nią decydujemy. Warto wspólnie podyskutować z dzieckiem jeszcze przed wakacjami lub na ich początku, jakie ma marzenia, co chciałoby robić w czasie wolnym. Czasami dzieci potrafią zaskakiwać bardzo konkretnymi pomysłami. Wystarczy tylko pozwolić im mówić.
Zobacz też:
Jak zorganizować wakacje z dziećmi za miastem?
Jeśli spędzacie sporą część okresu wakacyjnego poza dużym miastem, macie doskonałą okazję do tego, by się przede wszystkim wspólnie poruszać.
Badania mówią, że około 26% dorosłych Polaków spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej (ćwiczy umiarkowanie przez 150 minut lub intensywnie przez 75 minut na tydzień). Wśród nastolatków (w wieku 15-17 lat) odsetek ten wynosi 20%, a wśród dzieci w wieku szkolnym – 5,6% (zalecenia dla nich to 60 minut ćwiczeń dziennie). Z tych samych badań, przeprowadzonych dla Departamentu Analiz i Polityki Sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że Polacy spędzają w pozycji siedzącej średnio ok. 28 godzin na tydzień, co oznacza średnio 4 godziny dziennie.
Wniosek? Większość z nas rusza się zdecydowanie za mało. A wakacje to świetny czas, żeby to zmienić!
- Możecie zaplanować trasy rowerowe, które wspólnie pokonacie. Dziecko można zaangażować do ich wyznaczania, ustalania którędy pojedziecie, gdzie będzie następna wyprawa. To nauczy przy okazji planowania, da poczucie sprawczości i zwiększy pewność siebie. Tutaj możesz sprawdzić polecane przez nas trasy rowerowe z dziećmi. Nie brakuje ich w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na Pomorzu, Pojezierzu czy Lubelszczyźnie.
- Świetnym pomysłem jest wspólne spacerowanie. Jeśli w pobliżu macie las, rozległe łąki lub inne tereny zielone, taki spacer możecie połączyć także z umiejętną eksploracją przygody. Możesz zachęcić dziecko do robienia dziennika z tych spacerów, dokumentacji napotkanych zwierząt i oglądanych roślin. Podczas spacerów możecie również bawić się w kalambury, łamigłówki, opowiadać sobie ciekawe historie. To może być absolutnie wyjątkowy czas, warto więc go dobrze wykorzystać.
- Jeśli twoje dziecko jest miłośnikiem przyrody, być może dobrym pomysłem jest wyprawa linią parków narodowych. Wiele z nich ma naprawdę sporo do zaoferowania nawet najmłodszym. Sprawdź proponowane przez nas parki narodowe.
Jak zaplanować dziecku wakacje w domu?
Podczas staycation, czyli wakacji spędzanych w domu, warto pochylić się nad planem dnia. Przewidywalność niektórych aktywności może korzystnie wpłynąć na spędzony wspólnie czas.
Co zrobić, jeśli czeka Cię home office podczas wakacji dzieci? Mamy kilka strategii i pomysłów. Przed pracą i po pracy staraj się dać dzieciom jak najwięcej uwagi. Podobnie w czasie przerw – ale te najlepiej mieć rozplanowane w planie dnia. Możesz pokazać dziecku na zegarku albo spisanym planie dnia, kiedy możesz sobie pozwolić na przerwę. Pozwoli to dziecku się na to przygotować i nie pytać co chwilę, czy możesz się z nim pobawić.
Na czas, w którym będziesz musiał(a) popracować kilka inspiracji poniżej.
Sposoby na „Mamooo, nuuudzi mi się!”:
- plastelina i zadanie ulepienia najdłuższej dżdżownicy (jedno pudełko nie wystarczy),
- farby do malowania rękami (starsze dzieci też chętnie się ubrudzą, tutaj jednak trzeba dobrze przygotować otoczenie, np. folią malarską),
- kolorowanki i zadania dla dzieci do nauki angielskiego,
- książeczka do origami i sporo papieru (raczej dla starszych i cierpliwych dzieci w wieku szkolnym),
- audiobooki dla dzieci,
- aplikacje do nauki angielskiego i bajki po angielsku – ale ekrany traktuj jako ostateczność!
Dobierz aktywności tak, aby odpowiadało zainteresowaniom dziecka. Nawet kolorowanka może być odebrana lepiej lub gorzej w zależności od tego, kto w niej występuje.
Jeszcze jedna ważna uwaga. Jeśli dajesz dziecku zadanie (vide dżdżownica z plasteliny), postaraj się później faktycznie ją obejrzeć z uwagą, na jaką zasługuje. Nie w czasie videocalla, kiedy zerkniesz jednym okiem i powiesz, że śliczne. Lepiej zrób to później, w czasie przerwy. Nie musisz zawsze chwalić dziecka. To Twoja uwaga jest kluczowa. Ważne jest też dostrzeganie wkładu pracy i zauważanie postępów. Nasza metodyczka główna, Beata Wysocka, napisała ciekawy artykuł o tym, jak chwalić dziecko (lub nie). Polecamy nie tylko nauczycielom!
Sprawdź też:
Na wakacje w domu polecamy także nasze Półkolonie Play to Grow w zupełnie nowej odsłonie! Sprawdź, czy są wolne miejsca w Twojej okolicy!
Problematyczna plaża? Inspiracje na zajęcia dla dzieci
Planujecie wyjazd na wakacje na Majorkę? A może bliższa Wam jest nasza Krynica Morska? Niezależnie od tego, nad które morze, ocean lub jezioro się wybieracie, warto pomyśleć o tym, jak zaplanować dziecku czas na takich wakacjach. Nie ma co liczyć na to, że będzie miało ochotę wylegiwać się na leżaku.
- Warto uruchomić wyobraźnię i zaangażować się w budowę zamków z piasku. Tutaj po raz kolejny można zachęcić dziecko do tworzenia opowieści o tym, co tworzy, co rozgrywa się w tworzonej przez was budowli. Takie połączenie prac manualnych z aktywnością językową działa świetnie na rozwój dziecka, a jest to przy tym zupełnie naturalna i niewymuszona zabawa.
- Aktywności fizycznych też nie powinno zabraknąć nad wodą. Możecie zabrać ze sobą piłkę oraz inne tego typu zabawki i wspólnie szaleć w wodzie. Wiele frajdy dziecku z pewnością zapewni także przeciąganie liny, w które można włączyć także innych uczestników wyjazdu, a także puszczanie latawca.
- Plaża, a właściwie woda, może stać się także świetnym impulsem do oswojenia z wodą. Oczywiście zdecydowanie lepiej postawić na naukę pływania z profesjonalnym instruktorem, ale na wakacjach możesz je oswajać z wodą przez różne ciekawe zabawy. W Internecie nie brakuje tutoriali podpowiadających, jakie zabawy w wodzie można zaproponować dziecku.
Brak Ci pomysłów? Sprawdź nasze podpowiedzi zabaw plażowych z dziećmi!
Jak zorganizować dziecku wakacje na wyjeździe za granicą?
Wakacje to też fantastyczny moment na to, by „zanurzyć się” w obcym języku i kulturze. Dzięki temu można sprawdzić swoje umiejętności językowe w prawdziwym życiu. Warto jednak pamiętać, by nie zmuszać dziecka do używania angielskiego na wyjeździe. Osoba ucząca się języka musi być gotowa na taki krok.
Do swobodnej komunikacji po angielsku poza salą lekcyjną potrzeba więcej umiejętności niż sama znajomość języka. Dziecko musi się czuć bezpiecznie i swobodnie, znać angielski na wystarczającym do komunikacji poziomie (zazwyczaj mówi się, że to poziom B2, ale nie jest to regułą), a także mieć parę innych umiejętności, w tym społecznych. Na szczęście na naszych kursach uczniowie je nabywają :-).
Wejście w kontakt, w tym wzrokowy, zadawanie pytań, uprzejmość, gesty, odwaga, czyli umiejętności pozajęzykowe, interpersonalne – my w Early Stage tego uczymy na poziomie Master Powers. Poza, oczywiście, samym angielskim.
Monika Rudnicka, metodyczka główna Early Stage
Musisz więc mieć na uwadze, że na wyjeździe za granicą np. zabawa na plaży z innymi dziećmi, nie mówiącymi po polsku, może się okazać dla dziecka trudna. Możesz, szczególnie na początku, wesprzeć dziecko, aby przełamało barierę językową.
Zobacz też:
- Poziomy znajomości języka angielskiego – co oznacza A1, A2, B1, B2, C1 i C2?
- Jak dogadać się po angielsku za granicą? Najlepsze sposoby
- Przydatne zwroty po angielsku na wakacje
- Nauka angielskiego w wakacje – jak ją zaplanować dla dziecka?
- Co zwiedzić w Wielkiej Brytanii podczas wakacji?
Dziecięcy czas na wakacjach
Wolny czas na wakacjach nie musi być czasem wolnym od pasji. Jeśli dziecko odkryło w sobie miłość do języków obcych, rysowania, tenisa albo jakiejkolwiek innej aktywności, być może warto byłoby pomyśleć o tym, by w wakacyjną rzeczywistość włączyć zajęcia, kurs albo zabawy, które pozwolą tę pasję podtrzymywać i rozwijać. Pierwszy miesiąc wakacji może być zupełnie luźny, natomiast w drugim można już dziecku zaproponować takie dodatkowe atrakcje. Wakacje to czas wolny od obowiązków, szkoły i ocen. To jednak także możliwość poświęcenia się w pełni pasjom i zainteresowaniom. Warto o tym pomyśleć, ponieważ wakacje mogą się okazać świetnym czasem dla rozwoju dziecka, bez przymusu, obowiązków, poczucia konieczności.
Sprawdź też:
- Twoje dziecko marzy o szkółce jeździeckiej? Poznaj 10 zalet jazdy konnej!
- Wakacje bez dzieci? Zrób przerwę w wychowaniu i zadbaj o związek w 5 krokach
Czy nuda jest taka zła?
Napisaliśmy na początku tego tekstu, że wkradająca się w wakacje nuda jest ryzykowna. Na dłuższą metę z pewnością, natomiast warto wakacje wykorzystać także do tego, by pokazać dziecku, że chwilowe nicnierobienie nie jest niczym złym. Że leżenie na hamaku, przyglądanie się przepływającym chmurom, kontemplowanie ćwierkania ptaków ma swoją zaletę. Uważność to coś, czego możemy się wspólnie uczyć na wakacjach. Lekcja odpuszczania przydaje się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sprawdźcie, a zobaczycie, że po takim odpoczynku przyjdą Wam do głowy najlepsze pomysły!
Sprawdź też:
Zdjęcie: Gustavo Fring | Pexels
Źródła: