Chcąc nauczyć się języka obcego musisz opanować setki, a nawet tysiące nowych słówek, wyrażeń oraz zasad dotyczących gramatyki. Początkowo może się to wydawać przytłaczające… jednak tylko do momentu, w którym uświadomisz sobie, że mózg ma naprawdę nieograniczoną pojemność. Jedyne, co musisz zrobić, by móc ją wykorzystać, to powtarzanie dobytych informacji. Jak się uczyć, żeby się naprawdę nauczyć? Zapraszamy do artykułu stworzonego dla nas przez organizatorki akcji NaukaToSztuka2!
Choć na sprawdzian czy kartkówkę jesteś w stanie nauczyć się dzień wcześniej, to kiedy Twoim celem jest trwałe opanowanie języka takie „wkuwanie” szybko okaże się nieskuteczne. Już po dwóch dniach bez powtórki nowego materiału pamiętamy jedynie ok. 28% przyswojonych informacji! Poniżej znajdziesz porady, jak się uczyć oraz – co równie ważne – jak często się uczyć.
1. Jak często się uczyć? Zaplanuj czas na powtórki
Jak wygląda proces zapominania? Według klasycznych badań Ebbinghausa krzywa zapominania wygląda tak:
Robienie powtórek powinniśmy rozpocząć od ich solidnego rozplanowania. Gdy uczymy się do konkretnego egzaminu rozpocznijmy je odpowiednio wcześniej, tak, aby na spokojnie zdążyć przerobić cały materiał. Należy pamiętać, że wytworzenie silnego śladu pamięciowego wymaga czasu, dlatego skuteczny plan powtórek zawiera również przerwy (!).
Poniżej zamieszczamy naszą propozycję planu powtórek:
-
- od razu po zakończeniu nauki,
- następnego dnia,
- po trzech dniach,
- po tygodniu,
- po miesiącu.
Wykonanie wszystkich zaplanowanych sesji nauki da nam pewność, że materiał został utrwalony.
2. Jak się uczyć skutecznie? Przeplataj ze sobą powtarzane materiały
Kolejną istotną kwestią jest sposób, w jaki ten materiał powtarzamy. Ciągłe powtarzanie jednego zagadnienia „do skutku”, może dać Ci złudne wrażenie, że już go opanowałeś, kiedy będzie to jedynie automatyczne działanie według schematu.
Robiąc powtórki musimy być dla siebie wymagający – przeplatając zagadnienia zmuszamy mózg do większego wysiłku, co korzystnie przekłada się na proces zapamiętywania.
Przykładowo, kiedy powtarzasz czasy przyszłe, nie rób po kolei po 20 przykładów z każdej konstrukcji, tylko szukaj zadań, które wymagają wybrania odpowiedniego czasu.
Obrazowe przedstawienie kolejności powtarzania materiału
A1 A2 A3 B1 B2 B3 C1 C2 C3
A1 B1 C1 A2 B2 C2 A3 B3 C3
3. Stosuj powtarzanie elaboracyjne
Kiedy mamy zaplanowane 5 sesji powtórkowych danej partii materiału, każdą z nich przeprowadzamy za pomocą innej metody. Proces nauki musi być dla nas interesujący, musi pobudzać kreatywność i wywoływać emocje. Ośrodki w mózgu odpowiedzialne za naukę są powiązane z emocjami, dlatego pozytywne nastawienie jest niezwykle istotne.
Oprócz samego doczytywania informacji (warto to robić za pomocą nowych źródeł) sprawdzajmy, co już pamiętamy i testujmy swoją wiedzę.
4. Zmieniaj miejsce nauki!
Wśród uczących się osób istnieje błędne przekonanie, że jest nam potrzebne jedno, stałe i schludne miejsce do nauki. Okazuje się jednak, że istnieje metoda nauki zwana metodą zmiany miejsca. Mówi ona o tym, że jeśli ten sam materiał będziemy powtarzać w kilku miejscach, to w każdej nowej scenerii wytworzą się nowe skojarzenia, dające nowe ślady pamięciowe. Dzieje się tak, ponieważ przyswajane przez nas informacje „zahaczają” się o wszelkie zapachy, dźwięki, obrazy, nawet jeśli nie do końca jesteśmy tego świadomi.
Dobrze rozplanowane i przeprowadzone powtórki materiału pozwalają nam na przyswajanie nieograniczonych ilości wiedzy. I choć ilość rzeczy do opanowanie podczas nauki języka obcego może się początkowo wydać przytłaczająca, to obiecujemy, że zastosowanie powyższych wskazówek ułatwi ten proces i pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie Twojego czasu!
Organizatorki projektu NaukaToSztuka2
Zapraszamy do śledzenia projektu NaukaToSztuka2! ⤵️
Social media projektu NaukaToSztuka:
-
- Instagram: naukatosztukazwzt
- Tik Tok: naukatosztuka2
- Link do ebooka: https://drive.google.com/file/d/134QXVokM7vF19Y94Cbz-ln7GloZJRTPi/view?usp=drivesdk)
Zobacz też:
-
- Więcej na temat projektu popularyzującego techniki uczenia się NaukaToSztuka2
- Na czym polega metoda nauczania w szkołach Early Stage
- Uczenie się — kilka słów o sztuce, której trzeba się… nauczyć
- Jak czytanie książek pomaga dzieciom w nauce angielskiego?
- Nauka angielskiego dla dzieci poprzez słuchanie
- 5 najpopularniejszych i skutecznych metod nauki języka angielskiego
- 10 sposobów na naukę słówek po angielsku dla dzieci
- Jak wykorzystywać muzykę w trakcie nauki angielskiego?
- Od czego zacząć naukę angielskiego z dzieckiem?