Dzieci potrafią zaskakiwać nas swoją ogromną kreatywnością i wyobraźnią na każdym kroku. Jako dorośli powinniśmy chronić w nich tę piękną cechę i w miarę możliwości rozwijać ją przy każdej nadarzającej się ku temu sposobności. Okazuje się bowiem, że takich okazji w życiu codziennym jest całkiem sporo, dlatego podpowiadamy, jak efektywnie rozwijać kreatywność dziecka i przy okazji świetnie się bawić.
Czym jest kreatywność u dziecka?
Nim zajmiemy się rozwijaniem kreatywności u dziecka, warto wiedzieć, czym właściwie ona jest – dzięki tej wiedzy o wiele łatwiej będzie nam zrozumieć cały fenomen postawy twórczej, o którą warto u dziecka dbać.
Kreatywność to nic innego, jak nieustanna postawa twórcza, przejawiająca się w takim sposobie myślenia, który obfituje w powstawanie nowych idei i pomysłów, oryginalnych rozwiązań, nietuzinkowych skojarzeń czy powiązań.
Innymi słowy, kreatywność jest zdolnością do tworzenia nowych rzeczy – i nie muszą być to wielkie rzeczy, ale (nie)zwykłe, codzienne drobnostki, których prostotą i genialnością dzieci niejednokrotnie potrafią zadziwiać dorosłych.
Co ciekawe, postawy twórczej można się nauczyć, rozwijać ją i doskonalić każdego dnia. Istnieje wiele sposobów na pobudzenie dziecięcej wyobraźni oraz pielęgnowanie w małym człowieku ciekawości świata. I uprzedzamy – bywa to banalnie proste!
Dlaczego kreatywność u dzieci to tak pożądana cecha?
Dlaczego właściwie chcemy, by dzieci były kreatywne? Czy nie lepiej zamiast na rozwijanie kreatywności u dziecka, przeznaczyć ten czas na naukę ułamków, budowy komórki roślinnej, wiersza na pamięć albo ćwiczyć inną, bardziej praktyczną umiejętność?
Nic bardziej mylnego! Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione aktywności wpływają na dziecko jak najbardziej korzystnie i zawsze warto doskonalić umiejętności matematyczne, ćwiczyć pamięć czy inwestować wysiłek w powtarzanie szkolnego materiału. Niestety, rozwijanie u dziecka postawy twórczej nie jest już dla rodziców tak oczywiste, a kreatywność u dzieci bywa bardzo często zaniedbywana, lekceważona, bagatelizowana czy wręcz hamowana.
Podejście takie jest niewłaściwe co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, część dorosłych nie uważa kreatywności za szczególnie przydatną czy cenioną cechę w dorosłym życiu – co jest wielkim błędem. Kreatywność przydaje się w ogromnej liczbie sytuacji, czy to dnia codziennego, czy podczas ważnych i znaczących okazji, jest nieocenionym źródłem ciekawych rozwiązań w naprawdę wielu zawodach.
Postawa twórcza jest bowiem z chęcią wykorzystywana przez inżynierów, nauczycieli, psychologów, projektantów, managerów większych i mniejszych firm, prawników czy choćby stylistów fryzur, wizażystki albo pisarzy. Tak naprawdę nieważny jest zakres obowiązków, wyuczony zawód czy rodzaj pracy, który się wykonuje – postawa twórcza, czyli zdolność do wymyślania nowych rzeczy, przydaje się dosłownie na każdym kroku i w wielu dziedzinach życia. Dlatego też pielęgnowanie w dziecku kreatywności jest jednym z najlepszych prezentów, jakie możemy mu podarować, nim wyruszy w podróż zwaną dorosłością.
Kreatywność jest pożądaną cechą również dlatego, że to dzięki niej dziecko będzie potrafiło rozwiązywać napotykane w życiu problemy – często takie, na które nie będziemy w stanie go przygotować. Możliwe, że dzięki postawie twórczej dziecko odnajdzie sposób na poradzenie sobie w kłopotliwej sytuacji, której nie przewidzieliśmy lub która wydarzy się spontanicznie, a my, jako dorośli, nie będziemy mieli dość czasu, by zareagować w odpowiedni sposób i pomóc naszemu dziecku. Właśnie w takich okolicznościach ważna jest dziecięca kreatywność i umiejętność wymyślania nowych rozwiązań, oryginalnych zastosowań przedmiotów codziennego użytku i sprytnych sposobów na radzenie sobie z problemami.
Jeśli więc chcielibyśmy wysnuć wnioski z powyższych informacji, na pierwszy plan wysuwa się niezaprzeczalny fakt, że kreatywność to praktycznie jedna z niewielu zdolności, która może ułatwić życie naszemu dziecku tak naprawdę na każdym polu. W postawie twórczej nie chodzi bowiem o wycinanie kolorowych zwierzątek z papieru, klejenie smoków z bibuły czy wymyślanie nowych słów na literę K. Chodzi przede wszystkim o zdolność twórczego myślenia, które przydaje się w dorosłym życiu. Pamiętajmy, że zadaniem rodziców jest właśnie jak najlepsze przygotowanie dziecka do wejścia w dorosłość. Wydaje się więc, że kreatywność jest jego obowiązkowym wyposażeniem.
Co zabija w dziecku kreatywność i dlaczego?
Gdy już wiemy czym jest kreatywność i jak może pomóc naszemu dziecku na co dzień, warto również zwrócić uwagę na to, jak nieświadomie nie hamować postawy kreatywnej. Wszystkie sytuacje, w których odbieramy dziecku możliwość samodzielnego znalezienia rozwiązania danego problemu, zabierają mu możliwość rozwijania twórczego myślenia. Jeśli zawsze, gdy na horyzoncie pojawia się jakaś trudność, biegniemy z pomocą – trudno oczekiwać, by dziecko nauczyło się choćby próbować szukać rozwiązania samodzielnie.
Podobnie sprawa ma się z sytuacjami, gdy narzucamy dziecku z góry utarte schematy działania, nasze przekonania dotyczące odpowiedniego zachowania w danym momencie, „jedynie słuszne wyjścia” i inne, równie pomocne, ale i tłamszące kreatywność dziecka komunikaty. Pamiętajmy, że jeśli podamy dziecku gotowe rozwiązania, to z pewnością po nie sięgnie – zamiast próbować znaleźć własne, nawet jeśli mniej efektywne.
Jak rozwijać kreatywność u dziecka na co dzień?
Szukając sposobów na rozwijanie kreatywności u dziecka, można znaleźć naprawdę oryginalne pomysły na spędzanie czasu razem. Warto jednak zacząć od najprostszych metod, które pomagają dziecku w doskonaleniu postawy twórczej na co dzień. Warto pozwalać mu na rozwiązywanie tych najbardziej prostych problemów samodzielnie. Jak z kawałków materiału stworzyć lalkę do zabawy? Co możemy zrobić z pustej plastikowej butelki? Czy jest sposób na to, by rozwieszane pranie nie było pogniecione?
Kreatywność ćwiczy się, wymyślając proste rozwiązania palących nas na co dzień problemów. Jeśli jednak Twoje dziecko chciałoby trenować się w bardziej wyszukanych grach i wyzwaniach, masz ich całą masę. Możesz zabawić się z dzieckiem w „Co by było, gdyby…” – i jako ćwiczenia podać naprawdę absurdalne przykłady (im bardziej niewiarygodne, tym lepiej).
Co by było, gdyby…
-
- ludzie chodzili tyłem?
- zwierzęta potrafiły mówić?
- nie istniał Internet?
- nikt nie wymyślił lodówki?
- każdy wyglądał dokładnie tak samo?
- nie było samochodów?
Podobnych ćwiczeń na trening postawy twórczej jest bardzo wiele. Możesz zresztą przygotowywać je sam. Potrzebna Ci do tego będzie wyłącznie wyobraźnia. Pamiętajmy, że dziecięca kreatywność wymaga od nas naprawdę niewiele – po prostu pozwólmy się jej rozwijać, spędzajmy z dzieckiem czas w sposób ciekawy i zaangażowany, a także nigdy nie próbujmy gasić jego oryginalnych pomysłów. Kreatywność dziecka w przyszłości pomoże mu rozwinąć skrzydła.
Czytaj też: Zabawy sensoryczne – nauka angielskiego może być plastyczną frajdą!
Zdjęcie: Dragos Gontariu | Unsplash