Rozpoczęcie nauki języka obcego to otwarcie całkiem nowego rozdziału w edukacji dziecka. Rozdziału, który z powodzeniem można by przekuć w księgę losów. Warto bowiem pamiętać, że nauka języka, jako proces wieloletni, będzie towarzyszyć Twojej pociesze od najmłodszych lat, przez dużą część młodości. Ile trwa nauka angielskiego i jak zaplanować ten czas? Czy można wskazać jednoznacznie, jak długo zajmie cały proces?
Podejście projektowe, czyli planujemy naukę języka angielskiego
Niejednokrotnie z całą pewnością zdarzyło Ci się napotkać reklamy „złotych środków” mających nauczyć języka w tydzień, miesiąc lub podczas snu. Cóż, gdyby faktycznie metody te były tak skuteczne w zwiększaniu efektywności i tempa postępu całego procesu, z całą pewnością wszyscy byśmy o tym wiedzieli i każdy bez problemu rozmawiałby co najmniej w kilku językach obcych. 😉
Bez względu na to, z jakich powodów rozpoczyna się naukę języka, warto pamiętać przede wszystkim o tym, że nie ma tu dróg na skróty. Są jednak metody oraz specjaliści, którzy mogą znacząco pomóc w przyswajaniu wiedzy. Zanim jednak wejdziemy w szczegóły proponujemy, by na początek pomyśleć o nauce języka angielskiego jako o długoterminowym projekcie, który ma swój cel – możemy zaplanować jego czas trwania, a nawet budżet. W ten sposób łatwiej zachowamy kontrolę nad tym, czy zmierzamy w pożądanym kierunku.
Wyznaczamy cele
Rozpoczynając każdy projekt warto wyznaczyć sobie cel. Będzie od determinował wybór metod, którymi możemy dążyć do jego realizacji. Innego podejścia będziemy potrzebować chcąc poprawić szkolne oceny swojej pociechy, a innego, gdy zależy nam na perfekcyjnym (a przynajmniej bardzo dobrym) opanowaniu języka. Wiedząc dokąd zmierzamy, łatwiej nam wybrać właściwą drogę i określić inne ważne elementy naszego projektu.
Określenie czasu realizacji projektu
W zdecydowanej większości przypadków rodzice dążą do tego, by zaopatrzyć dziecko w dobrą znajomość języka angielskiego. W dzisiejszych czasach jest to przecież uniwersalny język komunikacji i jedna z najlepszych inwestycji na przyszłość. Stawiając sobie taki cel, warto pamiętać, że jest to decyzja na lata. Trudno jednoznacznie powiedzieć, że nauka języka kiedykolwiek się kończy – używamy go przecież przez całe życie i wciąż poznajemy nowe, rzadziej wykorzystywane słówka. Dlatego na edukacyjnej mapie warto nakreślić kroki milowe. Najlepiej, jeśli określicie wraz z dzieckiem do jakich mniejszych celów zmierzacie – można je ustalać sukcesywnie. Nawet małe kroczki mogą być takimi kamieniami milowymi w nauce, pozwalając skupić uwagę na przykład na opanowaniu danego zakresu słownictwa czy listy wybranych idiomów lub czasowników nieregularnych.
Oprócz drobnych celów, przyda się także określenie tych nieco większych – może to być zdanie egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego w zakresie rozszerzonym, czy podejście do (choćby próbnego) egzaminu Cambridge, uwieńczone sukcesem lub zakończenie roku szkolnego z wynikiem bardzo dobrym z języka angielskiego.
Oprócz definiowania celów i kroków milowych, warto również określić choćby przybliżony termin ich realizacji (w taki sposób, by choć część nich była niezbyt odległa). Pozwoli to na bieżąco monitorować stan realizacji planu, jednocześnie mając cel w zasięgu wzroku. Takie podejście wspiera motywację, a przechodzenie kolejnych etapów daje poczucie spełnienia i stanowi sukces zachęcający do dalszej pracy.
Narzędzia i metody, czyli jak pomóc dziecku w nauce języka angielskiego
W zależności od tego, co chcecie osiągnąć, warto zastanowić się nad odpowiednimi metodami wsparcia nauki. Dostępne narzędzia i metody wspierania dziecka w nauce języków to:
- kursy indywidualne – sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy trzeba podciągnąć się z danego zakresu materiału;
- grupowe kursy językowe dla dzieci – rozwiązanie dla chcących zapewnić dziecku kompleksowe podejście do nauczania języka (więcej informacji o tym jak wybrać odpowiedni kurs językowy dla dziecka, znajdziecie w jednym z naszych poprzednich wpisów);
- domowe wsparcie nauki – możecie wykorzystać nasze sprawdzone pomysły na domowe powtórki, stosować ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, które wspierają naukę w domu, czy też budować zainteresowanie piosenkami dla dzieci po angielsku, czy czytaniem po angielsku. Oprócz powierzenia nauki języka angielskiego profesjonalistom, warto poświęcić także w warunkach domowych nieco czasu, aby wzmacniać proces nauki, uczyć swoje dziecko systematyczności i wspierać w utrwalaniu materiału.
Rola rodzica jako project managera
Choć wyznaczanie drogi to bardzo ważna rola rodzica, nie możesz zapominać o czymś, co może mieć jeszcze większe znaczenie dla Twojego dziecka – o wspieraniu go. Wspólnie celebrujcie zarówno najmniejsze sukcesy, jak i te większe, określone wcześniej mianem kroków milowych. Pozwól dziecku odczuć, że jego osiągnięcia są dla Ciebie bardzo ważne. Nawet te malutkie. 😊
Na swojej drodze napotkacie też pewnie niejedną trudność, chwilę zwątpienia czy zniechęcenie. Także tutaj rola rodzica będzie nieoceniona, aby odbudować w dziecku poczucie wartości, utwierdzić je w przekonaniu, że da radę, a także zachęcić do podjęcia dalszego wysiłku, nawet jeśli będzie się to wiązało z wyznaczeniem nowych, bardziej realnych do osiągnięcia celów. Jeśli na przykład dziecko z zaangażowaniem uczy się słownictwa z danego zakresu, ale nie jest w stanie zrobić tego tak szybko, jak sobie zaplanowaliście, zaproponuj zastosowanie innych metod uczenia się i usystematyzowanie pracy (5 słówek dziennie lub 15 minut dziennie itp.) albo okrojenie części materiału. Czasem taka z pozoru niewielka zmiana, może zdziałać cuda. A ponieważ na naukę w zasadzie mamy całe życie, to choć dziś nie zrobicie tego co pierwotnie planowaliście możliwe, że w przyszłości odpracujecie to z nawiązką.
Życzymy owocnej nauki!
Zdjęcie: Emily Ranquist | Pexels