Nadchodzą wakacje, czas przerwy od przedszkola i dodatkowych zajęć – np. angielskiego. Brak regularnych spotkań językowych dziecka może budzić niepewność, czy zdobyte umiejętności, poznane piosenki i słówka nie pójdą w zapomnienie. Dzisiejszy wpis przygotowałam, aby uspokoić te obawy i podpowiedzieć, jak atrakcyjnie utrwalać angielski w wakacje i sprawić by był częścią wakacyjnego czasu 🙂
Słuchanie radia, bajek i śpiewanie piosenek
Kursy języka angielskiego dla przedszkolaków bazują na piosenkach i historyjkach poprzez które dzieci poznają nowe słowa, struktury i oswajają się z melodią języka. Uczniowie ilustrują tekst poznanych utworów ruchami, a gdy są gotowi na produkcję językową śpiewają. Praca dziecka na zajęciach stanowi wspaniały fundament do tego, aby wracać do oswojonego już materiału poza salą lekcyjną.
Umilając jazdę samochodem kursowymi piosenkami, podśpiewując je wspólnie z dzieckiem nie tylko wzmocnisz materiał językowy, ale także zorientujesz się które utwory dziecko lubi szczególnie mocno, które śpiewa najpewniej. Możecie wracać do tych piosenek częściej, śpiewać je bez muzycznego podkładu zmieniając głosy, czy tempo. Dobrze jest podejść do takiej muzycznej przejażdżki w elastyczny sposób – jeśli dziecko ma ochotę jedynie na słuchanie – w porządku, jeśli zaczyna podśpiewywać – też super!
Leżakowanie na plaży, rozgrzewka w basenie, czy spacer w lesie to także odpowiednie miejsca, aby zainicjować śpiewanie. Bardzo ważnym czynnikiem jest tu zaangażowanie rodzica, danie przykładu, pokazanie że poznane utwory dobrze brzmią także w innych miejscach niż szkoła językowa.
Rozbudzaj ciekawość – opowiadaj po angielsku co widzisz
Wakacje to często czas odwiedzania nowych miejsc i zdobywania nowych doświadczeń. Odwiedziny zamku, wycieczka łódką, budowanie z piasku itp. mogą być okazjami do nauczenia się czegoś nowego. Jeśli Twoje dziecko jest zaciekawione językiem, możesz samodzielnie wprowadzić 2-3 nowe słówka związane z miejscem, które odwiedzacie.
Wykorzystuj proste struktury z zajęć np. „This is…” – „This is a castle” i zachęcaj dziecko do powtarzania. Przedszkolaki zapamiętują wiele trudnych słówek w języku polskim np. nazwy dinozaurów, czy imiona bohaterów ulubionych bajek – jeśli tylko temat jest dla nich interesujący. Gdy pomyślimy o nowych słówkach w języku angielskim z obszaru bliskiego dziecku – ich zapamiętanie również może okazać się dla dziecka ciekawe i proste. Po powrocie z wyprawy możecie zilustrować nowe słówko i przyczepić je w widocznym miejscu lub pociąć i ułożyć ponownie jako puzzle.
W tym rozbudzaniu ciekawości oczywiście istotne jest to, że dziecko poznaje coś nowego, ale według mnie – w tym wakacyjnym czasie – jeszcze ważniejsze są czas spędzony z bliskimi oraz doświadczenie istnienia innego języka, tego że ludzie na całym świecie używają różnych słów opisując te same rzeczy.
Rozmawiaj z dzieckiem o prostych czynnościach po angielsku
Chcę zachęcić Cię także do eksperymentowania z językiem w wakacje.
Zacznij dzień wesołym „Hello!”, gdy chcesz zapytać – czy dziecko jest gotowe do wyjścia powiedz „Ready?”, gdy potrzeba przyśpieszyć kroku – „Let’s go!”, „Go, go”. Dziękuj mówiąc „Thank you!”, a czasem na pytania dziecka odpowiedz „Yes” lub „No”. Takie wplatanie angielskiego w codzienną komunikację może wydawać się dziwne, ale to właśnie wakacje (zwłaszcza jeśli spędzacie je w miejscu, gdzie komunikacja odbywa się po angielsku) są dobrą okazją, aby w określonych ramach czasowych pobawić się językiem w taki sposób. Z czasem dziecko może powtarzać wypowiadane przez Ciebie komunikaty i także mieć z tego przyjemność.
Jeśli zauważysz zainteresowanie dziecka tą zabawą i wyczujesz gotowość na kolejne, być może trudniejsze struktury – śmiało eksperymentuj!
Opowiadaj i pokazuj dziecku po angielsku co robisz
Jeśli planujecie podróż do miejsca, gdzie język angielski jest obecny w komunikacji możecie to naturalnie wykorzystać. Doświadczenie, że to czego dzieci uczą się na angielskim istnieje realnie w świecie wokół dziecka – jest niezwykle cenne.
Czego warto uczyć dziecko po angielsku:
-
- zamawiania posiłków,
- wybierania smaków lodów,
- odczytywania nazw sklepów,
- witania się,
- żegnania itp.
To tylko niektóre momenty, kiedy można zaprosić przedszkolaka do doświadczania komunikacji w języku angielskim. W większości sytuacji bliskich dziecku, nazywana po angielsku rzecz/ wypowiedziany komunikat – ma swoje odzwierciedlenie w realnym przedmiocie lub geście.
Postaraj się więc nie tłumaczyć wspomnianych smaków lodów, a pokaż dziecku jak wyglądają, być może mają etykiety z obrazkami ilustrującymi smaki – zapytaj np. „strawberry?” i wskaż na smak truskawkowy, podobnie z liczbą gałek – też możecie ją ustalić w języku angielskim wspomagając się odliczaniem na palcach. Doświadczenie, że wypowiedziany przez dziecko (jeśli jest gotowe) lub rozumiany przez nie komunikat np. „one, strawberry” wywoła konkretne działanie sprzedawcy może być bardzo motywujące.
Towarzyszenie dziecku w odważaniu się, a na początku w dawaniu przykładu jest także bardzo istotne i warto pamiętać, że bezpieczny dorosły obok jest ważnym wsparciem na drodze do samodzielności przedszkolaka, także tej językowej.
Baw się dobrze!
Na koniec najważniejsze na wakacyjny czas słowa – „Bawcie się dobrze!”. Warto pamiętać, że wakacje to czas odpoczynku dla całej rodziny. Dobrze, aby utrwalanie angielskiego pozbawione było przymusu, czy przykrego obowiązku – zarówno dla rodziców, jak i dzieci.
Have fun! 🙂
Autorka: Agnieszka Gajewska
Metodyczka główna Early Stage
Współautorka programu dla przedszkolaków w Early Stage – Bear Band
Zdjęcie: Pexels | Pixabay