Tradycyjne angielskie śniadanie kojarzy nam się z suto zastawionym stołem i talerzami pełnymi gorących potraw. Czy to codzienny rytuał? Jakie śniadania jadają Brytyjczycy? Opowiemy Wam dziś, co króluje na brytyjskich stołach w porze śniadaniowej.
Angielskie śniadanie, czyli English breakfast
Angielskie śniadanie, w swojej najbardziej klasycznej odsłonie, to posiłek godzien prawdziwego króla, choć złożony z dość prostych, sycących potraw. Nie może w nim zabraknąć pieczonej fasoli w pomidorowym sosie, smażonych kiełbasek lub kaszanki, bekonu, jajek sadzonych, tostów, podsmażonych pieczarek i pomidorów. I nie – to nie jest zestaw na cały tydzień! W prawdziwym full English breakfast te wszystkie elementy spotykają się na talerzu podczas jednego posiłku. 😊 Och, jakże sycący jest taki początek dnia! Ma to jednak historyczne uzasadnienie. Dawniej, gdy ludzie pracowali głównie fizycznie, takie obfite śniadanie miało dostarczyć im energii aż do pory obiadu. Biorąc pod uwagę wymienione podstawowe komponenty posiłku, z pewnością spełniało i spełnia doskonale swoje zadanie.
W dzisiejszych czasach, gdy większość z Brytyjczyków jest znacznie mniej aktywnych fizycznie, tradycja ustąpiła nieco nowoczesności i… walce ze złym cholesterolem. 😊 Warto zauważyć, że w szczycie popularności ponad połowa wyspiarzy spożywała tak obfite śniadanie codziennie! W XXI wieku takie śniadaniowe luksusy to przede wszystkim domena weekendowych nieśpiesznych poranków, a tradycyjne English breakfast zastąpiło skromniejsze śniadanie spożywane w domu lub podczas przerwy w pracy lub szkole, czyli angielskiej break.
What would you like for breakfast?
Gdyby spytać przeciętne brytyjskie dziecko w wieku szkolnym, co najchętniej zjadłoby na śniadanie w domu, to w zdecydowanej większości przypadków padłaby odpowiedź: „a toast with jam” (tost z dżemem), „cereal with milk” (płatki śniadaniowe z mlekiem) lub „fried or scrambled eggs with bacon” (jajko sadzone lub jajecznica z bekonem). To najczęściej wybierane potrawy na Wyspach. Blisko 40% Brytyjczyków na śniadanie spożywa jajka, 38% tosty, a bekon lub płatki z mlekiem pojawiają się na co trzecim talerzu. Obowiązkowo porannemu posiłkowi towarzyszy kubek ciepłej herbaty, pitej często w formie zabielonej mlekiem lub pomarańczowego soku. Niewielu wie, że sok pomarańczowy jest w Wielkiej Brytanii równie popularny jak herbata. Zwyczaj spożywania obu wymienionych napojów sięga połowy XVII wieku!
Mali mieszkańcy Wielkiej Brytanii często zabierają ze sobą do szkoły drugie śniadanie w tzw. lunch boxach. Jest ono spożywane podczas długiej przerwy. Wiele szkół posiada jednak swoje własne stołówki, gdzie za niewysoką opłatą można zjeść pożywny lunch… z deserem!
Dlaczego śniadanie w domu jest takie ważne?
Większość brytyjskich dzieci rozpoczyna naukę w szkole we wrześniu, następującym po czwartych urodzinach. Oznacza to, że piąte urodziny obchodzą już jako mali uczniowie. Naturalnie szkoły są odpowiednio przygotowane do nauczania takich maluchów, niemniej bez pożywnego śniadania, szybko brakowałoby im energii do pracy i zabawy. Stąd zwyczaj spożywania solidnego posiłku przed wyjściem z domu kształtuje się już od najmłodszych lat, a w starszym wieku dzieci, które przywykły do takiego rytmu dnia, także nie pomijają porannej okazji do zjedzenia czegoś pysznego. To bardzo zdrowy zwyczaj, a dietetycy wprost zalecają, by pierwszy posiłek w ciągu dnia spożywać nie później niż w godzinę po przebudzeniu. Dzięki temu budzimy organizm do efektywnej pracy, stymulujemy właściwą pracę przewodu pokarmowego i przyczyniamy się do utrzymania prawidłowej masy ciała, a także unikamy rozkojarzenia z powodu napadów głodu w ciągu dnia.
Szybki sposób na full English breakfast, czyli królewskie śniadanie dla zabieganych
Brytyjscy szefowie kuchni wprost prześcigają się w sposobach na przemycenie klasycznego English breakfast do mniej pracochłonnych wersji przepisów tak, by nawet w tygodniu utrzymywać tradycyjny charakter tego posiłku. Dlatego i Wam zaproponujemy nieskomplikowany sposób na angielskie śniadanie, które przygotowuje się szybko, a jednocześnie ma ono szczególną zaletę – poza talerzami, będzie trzeba zmyć tylko jedną patelnię😊
Składniki: pieczarki, pomidory, cienkie kiełbaski, bekon w plastrach, dwa lub trzy duże jajka, odrobina oliwy z oliwek, sól i pieprz do smaku, chleb.
-
-
- Rozgrzej nieprzywierającą patelnię na mocnym ogniu.
- Podczas gdy patelnia się nagrzewa, przygotuj toster i włóż kromki do środka.
- Na jednej stronie rozgrzanej patelni ułóż kiełbaski rozcięte wzdłuż, wnętrzem w stronę patelni.
- Gdy kiełbaski się podpiekają, na jej drugą stronę nalej odrobinę oliwy i włóż pieczarki – całe lub przecięte na pół. Zamieszaj je i dopraw solą i pieprzem.
- Przesuń kiełbaski i pieczarki na jedną stronę, a na drugiej ułóż plastry boczku i połówki pomidorów.
- Gdy wszystkie składniki się zarumienią, odwróć bekon na drugą stronę i… włącz toster. 😊
- Zamieszaj składniki na patelni i wbij jajka w wolne miejsca. Nie mieszaj, ale zmniejsz nieco ogień na kuchence, tak by jajka doszły, ale się nie przypaliły.
- Nalej sobie szklankę soku, wyjmij tosty i zsuń gotowe błyskawiczne angielskie śniadanie prosto na ulubiony talerz.
-
Smacznego!
Zdjęcie: Jonathan Farber | Unsplash