Dzień Ojca w Anglii w 2022 roku przypadał na 19 czerwca. Podobnie jak w Polsce jest on niestety obchodzony mniej hucznie niż Dzień Matki, a świętowanie ma także krótszą tradycję. W Wielkiej Brytanii ojcowie zostali uhonorowani własnym “dniem” dopiero po II wojnie światowej.
Od kiedy celebruje się w Anglii Dzień Ojca?
Nie jest oczywiście tak, że o roli ojca nikt nie pamiętał na Wyspach do czasów II wojny światowej. Przekazy świadczące o obecności kultu ojca w tradycji brytyjskiej pochodzą jeszcze z czasów pogańskich. Przede wszystkim wiąże się to z kultem Słońca, które było traktowane za pana wszechświata. W światowej tradycji odnaleźć można wiele podobnych reliktów wyjątkowego postrzegania roli ojca nie tylko w rodzinie, ale i szerzej rozumianym społeczeństwie. Za moment przełomowy dla ustanowienia tradycji dnia ojca przyjmuje się jednak nabożeństwo, które w 1909 roku odbyło się w stanie Waszyngton – Sonoty Smart, córka weterana wojny secesyjnej, chciała uhonorować ojca. William Jackson Smart po śmieci małżonki wychowywał samotnie szóstkę dzieci, jego heroizm zarówno na polu walki, jak i w codziennym życiu nie wzbudzał najmniejszych wątpliwości. Córka zorganizowała tę uroczystość w trzecią niedzielę czerwca, ustanawiając tym samym datę celebrowania tego święta zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii. W USA w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił Dzień Ojca świętem o charakterze państwowym.
Obchody Dnia Ojca w Anglii zainspirowała tradycja amerykańska. Najprawdopodobniej zwyczaj ten od Amerykanów Brytyjczycy przejęli po II wojnie światowej, natomiast trzeba zaznaczyć, że do tej pory w Anglii Dzień Ojca nie jest świętem o charakterze państwowym. Nie zmienia to jednak faktu, że spora część Brytyjczyków celebruje ten dzień. Pamięta się w nim nie tylko o ojcach, ale i dziadkach, teściach czy różnego rodzaju opiekunach płci męskiej. Istotą tego dnia jest podkreślenie roli, jaką w wychowaniu dziecka ma ojciec.
Brytyjczycy w tym dniu, starają się w wyjątkowy sposób okazać swoim ojcom bliskość, miłość, a przede wszystkim wdzięczność za ich obecność, wsparcie, pomoc i wysiłek włożony w wychowanie. Pod tym względem przekaz Dnia Ojca w Anglii jest oczywiście zbliżony dla tego, co stoi za myśleniem o Dniu Matki, tyle tylko że to ostatnie święto ma w brytyjskiej tradycji nieco dłuższą historię.
Jak celebruje się Dzień Ojca w Anglii?
Father’s Day w Wielkiej Brytanii jest niewątpliwie inspirowany amerykańskim świętem i obchodzony podobnie jak ma to miejsce w USA. Istotą tego święta jest wspólny czas dzieci i ojca lub opiekuna. Wielu Brytyjczyków z tej okazji zabiera rodziny do restauracji na świąteczny, niedzielny obiad. Często dzieci organizują również wspólny wypad z ojcem poza miasto. Ojcowie z dziećmi chętnie wybierają się na ryby czy zawody sportowe. Nie liczy się jednak najbardziej to, gdzie spędza się czas, ale w jakim towarzystwie. Bardzo istotne jest zbudowanie poczucia bliskości, które niekiedy, w toku codziennych obowiązków, może się zagubić. Pod tym względem Dzień Ojca w Anglii bardzo przypomina również sposób celebrowania tego święta w Polsce. Dzieli je także krótki dystans czasowy, ponieważ u nas święto to nie jest ruchome i przypada zawsze na 23. czerwca.
Co podarować tacie?
To niezmiennie jedno z ważniejszych pytań, które zadają sobie dzieci, które chcą uhonorować swoich rodziców, także poprzez podarowanie im większego lub mniejszego prezentu. Przeważają tutaj typowo męskie podarki. Brytyjczycy potrafią podarować ojcu drobny upominek w postaci skarpet, kapci czy kufla na piwo. Równie często na Dzień Ojca kupuje się dobry alkohol, gadżety do samochodu, jak i sprzęt komputerowy. Możliwości jest naprawdę wiele. Oczywiście nie brakuje także okolicznościowych gadżetów w postaci koszulki, kubka, kapci z napisem w stylu „najlepszy tata na świecie”. Wiele dzieci decyduje się także na prezenty typu DIY – różnego rodzaju wyklejanki, kolaże zdjęć, wyszywanki, robione na drutach skarpety i inne tego typu upominki. Mile widziane są także własnoręczne wypieki. Coraz częściej podarunki w Anglii na Dzień Ojca to także te oparte o umożliwienie przeżycia wyjątkowych doświadczeń – np. skok ze spadochronem, lot balonem, rajd samochodowy itp.
Podobnie jak w Polsce, w angielskich szkołach celebruje się Dzień Ojca. Tatusiowie zapraszani są na przedstawienia, koncerty, recytacje wierszy czy rodzinne pikniki.
Ciekawy zwyczaj
W Anglii w Dniu Ojca może nas natomiast zakończyć zwyczaj wpinania róż w ubrania na znak szacunku dla ojców. Nie praktykują go wszyscy, natomiast można jeszcze znaleźć osoby celebrujące tę tradycję. Znaczący jest kolor róży – czerwona symbolizuje, że ojciec nadal żyje, natomiast biała to znak, że zmarł.