Jak co roku, 26 stycznia, Australijczycy będą obchodzić swoje narodowe święto. Australia Day to dzień mający na celu celebrację bogatej różnorodności kulturowej kontynentu oraz upamiętnienie historycznych wydarzeń, dzięki którym Australia stała się wyjątkowym miejscem do życia dla wielu narodowości.
Historia Dnia Australii
Narodowy Dzień Australii to rocznica przybycia pierwszej floty brytyjskich statków do Port Jackson, który jest obecnie częścią Sydney oraz podniesienie flagi Wielkiej Brytanii przez gubernatora Arthura Phillipa w Sydney Cove w 1788 roku. Według Narodowej Rady Australii (NADC), tego dnia szczególny nacisk kładzie się na pamięć o ludziach, dzięki którym Australia jest krajem w takim kształcie, jakim jest dziś. W końcu historia tego państwa zaczęła się na długo przed przybyciem Brytyjczyków.
NADC wyjaśnia, że święto „jest uznaniem i uczczeniem wkładu, jaki każdy Australijczyk wnosi do naszego współczesnego i dynamicznego narodu. Od naszych Aborygenów i mieszkańców wysp Cieśniny Torresa… po tych, którzy przybyli ze wszystkich zakątków świata, aby tworzyć nasz wspólny dom”.
I choć dla współczesnych mieszkańców Australii oraz organizatorów narodowego święta data 26 stycznia jest powodem do świętowania, rdzenni Australijczycy – czyli Aborygeni – traktują ją jako Dzień Inwazji. Przybycie na kontynent brytyjskich kolonizatorów było bowiem równoznaczne z początkiem prześladowań miejscowej ludności. Tego dnia, Aborygeni i osoby z nimi związane wychodzą na ulice, demonstrując i protestując m.in. przeciw nierównościom społecznym.
Jak świętuje się Australia Day?
Poza niezadowoleniem rdzennych mieszkańców tego kontynentu, wielu Australijczyków świętuje ten dzień bardzo hucznie, spotykając się ze znajomymi i biorąc udział w organizowanych przez miasta wydarzeniach.
Jedną z wieloletnich tradycji jest także przyjmowanie nowych obywateli do kraju. Według NDAC w tym ważnym dniu ponad 16 000 osób zostaje obywatelami Australii.
Istnieje wiele działań stanowych i lokalnych, w których każdy może uczestniczyć każdy Australijczyk i turysta. Australijska agencja rządowa Tourism Australia – odpowiedzialna za promowanie tego kraju jako celu podróży i wycieczek – wymienia kilka najpopularniejszych sposobów na obchody Dnia Australii na całym kontynencie:
-
- Grillowanie – ze względu na to, że w styczniu w Australii panuje lato, najczęstszą opcją na świętowanie jest grillowanie! W dniu wolnym od pracy wielu Australijczyków spotyka się w swoich ogródkach lub na plaży, aby delektować się przygotowanymi na rusztach potrawami i korzystać z uroków gorącej pory roku.
-
- Pokazy sztucznych ogni – na zakończenie tego dnia wiele dużych miast Australii organizuje imponujące, wysokobudżetowe pokazy fajerwerków. To swoista tradycja, dodająca świętu niesamowitego uroku!
-
- Parady i koncerty – imprezy odbywają się na świeżym powietrzu w wielu stanach i miastach Australii. W większości z nich można brać udział bezpłatnie.
Australia Day, czyli ciekawostki prosto z Australii
Australia to niezwykłe miejsce na Ziemi, które warto poznać lepiej. Oto kilka ciekawostek na temat tego kontynentu i kraju!
-
- Największym miastem w Australii jest Sydney. Populacja tego miasta wynosi 5,3 miliona osób. Jednak stolicą państwa jest Canberra. Dlaczego? W 1908 roku zawarto kompromis pomiędzy rywalizującymi ze sobą dwoma największymi miastami Australii – Sydney i Melbourne. Miasto Canberra zostało zbudowane od podstaw mniej więcej pośrodku odległości między nimi. Od Sydney dzieli je odległość 248 km, od Melbourne – 483 km.
-
- W Australii pada więcej śniegu niż Alpach Szwajcarskich. Alpy Australijskie (zwane również Śnieżnymi Górami) są częścią Wielkich Gór Wododziałowych we wschodniej stronie kraju. Ten olbrzymi łańcuch górski rozciąga się na obszarze 3.500 kilometrów i biegnie z północy na południe przez stan Queensland, Nową Południową Walię i Wiktorię. Kiedy na półkuli północnej panuje lato, w Australii spadają wielkie ilości śniegu, przyciągając turystów z całego świata, zainteresowanych sportami zimowymi. Thredbo i Perisher to dwa duże ośrodki w pobliżu Canberry, przy czym ten ostatni jest największym ośrodkiem narciarskim na półkuli południowej.
-
- Tasmania ma najczystsze powietrze na świecie. Wyspa Tasmania to idealne miejsce, aby doświadczyć niezwykłości przyrody – z powietrzem tak czystym, jak na Antarktydzie! Około jedna trzecia stanu jest parkiem narodowym lub chronionym światowym dziedzictwem. To raj dla spacerowiczów – przybrzeżne ścieżki obfitują w imponujące widoki na Zatokę Wineglass i Zatokę Ognia. A jeśli nie lubisz chodzić, możesz popływać kajakiem, uprawiać kolarstwo górskie oraz zwiedzić jaskinie – wszystko w otoczeniu dzikiej przyrody.
-
- 90% Australijczyków mieszka na wybrzeżu. Ogromne pustynie środkowej Australii sprawiają, że zdecydowana większość ludności mieszka na wybrzeżach tego ogromnego kraju. Duże miasta Perth, Sydney i Melbourne to kultowe miejsca do odwiedzenia, z tętniącymi życiem centrami i mnóstwem plaż. Poza nimi istnieją setki mniejszych miasteczek plażowych, w których można podziwiać piękne wybrzeże Australii.
-
- Wielka Rafa Koralowa to największy ekosystem na świecie. Wielka Rafa Koralowa to duma i radość Australii, składająca się z prawie 2500 pojedynczych raf. To największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. Rafa była znana Aborygenom setki lat temu. Europejczycy odkryli ją dopiero 11 czerwca 1770 roku, kiedy brytyjski żeglarz James Cook na okręcie „Endeavour” przypłynął do Australii podczas swojej pierwszej wyprawy na południe w latach 1768–1771. W 1975 roku utworzono park morski – Park Morski Wielkiej Rafy Koralowej (ang. Great Barrier Reef Marine Park). W 1981 roku Wielka Rafa Koralowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Trzeba przyznać, że Australia jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na naszym globie! 🙂
Zdjęcie: Mudassir Ali | Pexels