Nauka języka angielskiego opiera się w dużej mierze na regularności, systematyczności i powtórkach, które pomagają utrwalać wiedzę. Proces ten nie ma wiele wspólnego z gorączkowym wkuwaniem słówek na pamięć zaledwie godzinę przed klasówką. Chodzi o tworzenie coraz silniejszych i mocniejszych połączeń neuronalnych w mózgu, które sprawią, że mówienie i pisanie staje się bardziej automatyczne. Czy fiszki mogą w tym pomóc? A jeśli tak, to jakie aplikacje są najskuteczniejsze w ich tworzeniu? Sprawdź to razem z nami.
Dlaczego warto robić fiszki?
Aplikacja do tworzenia fiszek to narzędzie, z którego równie skutecznie korzystać mogą zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie. Ci drudzy, aby efektywnie uczyć się angielskiego, muszą stawiać na regularność. Tutaj przeczytasz o nawykach, które pomagają coraz lepiej przyswajać zasady języka obcego. Fiszki to niewątpliwie jedno z rozwiązań, które nie tylko umożliwia samo przyswajanie wiedzy, ale pozwala także kontrolować to, na jakim etapie nauki jesteśmy.
Jak działają fiszki?
Fiszki to kartki, na których z jednej strony mamy słowo po polsku lub rysunek sygnalizujący przedmiot, który chcemy opisać, a z drugiej – odpowiedź, jak poprawnie powinny brzmieć w języku angielskim. Jakie płyną z tego korzyści:
-
- Dziecko może samodzielnie przyswajać kolejne partie materiału.
- Już samo przygotowanie fiszek jest etapem nauki.
- Fiszki można tworzyć samodzielnie, uzupełniając je o rysunki (to z kolei stymuluje dodatkowo część mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie, świetnie sprawdza się także w przypadku wzrokowców).
- Sprawdzając wiedzę z pomocą fiszek, dziecko może segregować słówka na już zapamiętane i te, z którymi ma problem. Następnym razem powtarza tylko te trudniejsze, po opanowaniu całości, jeszcze raz przechodzi przez wszystkie. W ten sposób nauka zostaje podzielona na etapy, co ułatwia zapanowanie nad materiałem.
Fiszki można rozbudowywać, zmieniać w zależności od swoich potrzeb edukacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do fiszek dodawać historyjki, których opowiedzenie i przyswojenie, jeszcze bardziej rozbudowuje zdolności językowe dziecka. Ciekawym pomysłem jest rozbudowanie fiszek o całe zdania z przykładem użycia nowego słówka. Sprawdzają się także fiszki, które nie mają tłumaczenia, ale wymagają odgadnięcia brakującego w zdaniu wyrazu. W końcu fiszki mogą się stać przedmiotem gier językowych. Taka technika nauczania świetnie sprawdza się na aktywnych lekcjach. Angielski nie jest trudny, kiedy dobrze się do niego podejdzie. Z czasem może okazać się, że problem z nowymi słówkami nie wynika z niechęci, czy braku zdolności, a po prostu — potrzeby innej perspektywy nauki.
Samodzielne wykonanie czy aplikacja
Aplikacje do tworzenia fiszek to cenne ułatwienie, szczególnie dla starszych dzieci, które nie zawsze mają czas, aby samodzielnie i co chwilę przygotowywać nowe fiszki, dostosowane do obecnie panujących tematów. I choć dla niektórych może być to rodzaj odprężającego zajęcia, to z pewnością dla wielu, stałoby się uciążliwym obowiązkiem. Samodzielnie wykonane fiszki sprawdzają się świetnie w przypadku młodszych dzieci. Rodzic na początku może pomóc przy ich tworzeniu. To ciekawa wspólna zabawa, szczególnie jeśli kartki uzupełniamy o rysunki. Połączenie manualnej pracy z zadaniami językowymi bardzo dobrze wpływa na efektywność pracy umysłu. Stymuluje odpowiednie obszary w mózgu, przez co czyni naukę bardziej skuteczną.. W aplikacjach nie ma jednak niczego złego. To zresztą jeden z ciekawszych przykładów ogromnej przydatności nowoczesnych technologii w nauce języka angielskiego.
Jakie aplikacje do tworzenia fiszek warto sprawdzić?
W sieci bez większego problemu można obecnie znaleźć aplikacje do tworzenia fiszek. Spośród dostępnych na rynku wyróżniają się:
-
- Quizlet – pozwala przygotować fiszki nie tylko z angielskiego, lecz także innej dziedziny. Świetnie sprawdzają się one zarówno jako narzędzie opanowywania nowego materiału, jak i do powtórek przed sprawdzianem czy ważnym egzaminem.
- Flashcards World – aplikacja bardzo przyjazna, dostępna w wielu trybach, umożliwia dzielenie się fiszkami z innymi użytkownikami. Świetnie sprawdza się przy pracach grupowych, a przy tym można z niej korzystać także w trybie offline.
- AnkiDroid flashcards – nieco bardziej rozbudowana aplikacja do powtarzania języka angielskiego. Ma takie dodatkowe funkcje, jak: obsługa syntezy mowy, algorytm powtórek, statystyki postępów, pozwala korzystać z ponad 6 tysięcy gotowych talii z różnych dziedzin wiedzy.
- Fiszkoteka – świetne narzędzie do nauki języków obcych z wykorzystaniem gotowych zestawów uzupełnionych o obrazki i nagrania audio (co świetnie sprawdza się przy ćwiczeniu wymowy).
- StudySmarter to nie tylko aplikacja do fiszek, ale także narzędzie do robienia notatek czy konwertowania własnych materiałów na fiszki. Dlatych osób, które lubią mieć wszystko w jednym miejscu.
- Brainscape Flashcards – ta aplikacja mobilna przeznaczona jest głównie dla nieco starszych uczniów. Tutaj nie ma już zabawy, ale za to, otrzymujemy efektywne tworzenie fiszek z możliwością ich udostępniania. Aplikacja oferuje obszerną kolekcję certyfikowanych fiszek przygotowanych przez edukatorów z całego świata.
Aplikacje do fiszek a standardowa nauka
Sposobów na przyswajanie wiedzy jest wiele. I choć „wkuwanie” nadal jest sposobem, po który sięgają uczennice i uczniowie, warto pamiętać, że na dłuższą metę nie jest to dobry wybór. Warto wprowadzić powiew świeżości i wybrać metodę, która będzie przyjazna mózgowi, a w efekcie przyniesie długofalowe rezultaty. Fiszki w aplikacji to sposób na naukę dla dzieci i młodzieży poprzez zabawę, a nawet grywalizację. Dzięki temu są jedną z form nauki, po którą dzieci same chętnie sięgają. To także pomysł, jak nie marnować papieru i czasu na wciąż pojawiające się nowe słówka do nauki. Taki rodzaj poznawania języka pomoże utrwalić słówka poznane w trakcie zajęć oraz rozszerzyć je o kolejne, a dodatkowo zapewni gimnastykę umysłu. Dlatego warto uczyć się tradycyjnie, jak i z pomocą nowoczesnych technik i aplikacji 🙂
Zdjęcie: Andrea Piacquadio | Pexels