Nauka języka angielskiego wymaga systematyczności i zaangażowania. Obok zasad gramatyki i angielskich czasów warto także nieustannie wzbogacać zasób poznanego słownictwa, dzięki czemu szybko zauważycie postępy w nauce. Przedstawimy kilka strategii efektywnej nauki słówek i zwrotów angielskich dla nastolatków. Możecie wykorzystać je wszystkie lub wybrać tę, która w Waszym przypadku sprawdza się najlepiej. Zaczynamy!
Wykorzystaj mind mapping, czyli mapy myśli
Przygotowanie do sprawdzianu czy testu najczęściej wymaga opanowania określonego zestawu słówek. Aby szybko je zapamiętać, stwórzcie mapę myśli, czyli metodę opartą na graficznym przedstawieniu sieci skojarzeń. Nauka z mapą myśli, choć wymaga trochę przygotowań, to skuteczna i szybka metoda. Co ważne, dzięki wykorzystaniu nauki przez skojarzenia, nawet po czasie łatwo przywołać tak opanowany materiał.
Podajemy przepis na szybką mapę myśli:
– Przygotuj dużą kartkę papieru, kolorowe kredki lub flamastry. Mapa musi być kolorowa, a słówka warto opatrzyć ilustracją lub piktogramem – koniecznie wykorzystaj skojarzenia. Jeżeli słówko cold kojarzy się z lodami, koniecznie umieść obok jego nazwy także rysunek przedstawiający ten mrożony deser, a sam wyraz warto również zapisać kredką lub pisakiem o zimnej barwie (my wybralibyśmy niebieski).
– W centrum wpisz lub narysuj pojęcie główne, motyw przewodni, na przykład vehicles, czyli pojazdy.
– Następnie pomyśl o tym, które słówka kojarzą się z hasłem przewodnim, pogrupuj je i narysuj kilka głównych gałęzi, na których końcach umieścisz swoje skojarzenia.
– Mapę rozbudowuj do momentu wyczerpania słówek, starając się pogrupować je w sposób umożliwiający szybkie odnalezienie niezbędnego hasła.
Przykład opracowanej mapy myśli możesz zobaczyć na stronie brytyjskiej organizacji British Council. Umiejętność tworzenia notatek w formie map myśli może się przydać nie tylko podczas nauki angielskich słówek – wykorzystasz tę technikę także do nauki zagadnień gramatycznych. Polecamy!
Angielski dla nastolatków – skorzystaj z fiszek
Fiszki do nauki języka angielskiego to wielka moc zaklęta w formie niepozornych karteczek. Możesz kupić gotowe zestawy, ale doskonale sprawdzą się także te, wykonane samodzielnie w domu. Wystarczy pociąć arkusz bloku rysunkowego (można wykorzystać także papier do drukarki, ale fiszki wykonane z bloku są trwalsze) na nieduże karteczki. Na jednej stronie zapisz słówko lub zwrot w języku angielskim, a na odwrocie po polsku. To najbardziej podstawowa wersja fiszek, którą warto uzupełniać.
Dołączenie przykładu użycia danego hasła w zdaniu doda kontekst i ułatwi uczenie się przez skojarzenie. Można także uzupełniać fiszki o transkrypcję fonetyczną, odmianę lub rodzinę wyrazów (czyli słowa pochodzące od tego samego rdzenia, np. beauty – beautiful – beautifully).
W jednym z naszych poprzednich wpisów na blogu (w zakładce Kreatywna Nauka) znajdziesz więcej informacji o zaletach włączenia fiszek do nauki języka angielskiego. Znalazło się tam także kilka pomysłów na ich kreatywne wykorzystanie.
Ucz się słówek i ćwicz wymowę, czyli zadbaj o kontakt z żywym językiem
Nastolatkowie to grupa uczniów, którzy często prezentują już odpowiedni poziom językowy, żeby podejmować próby konfrontacji z językiem angielskim w praktyce. W ten sposób mogą wykorzystać w praktyce zdobytą wcześniej wiedzę, wzbogacić swoje słownictwo i ćwiczyć swobodę w komunikacji. Jak sobie w tym pomóc?
– Oglądaj filmy po angielsku. Warto wykorzystać czas spędzony na rozrywce przed ekranem telewizora na naukę języka angielskiego. Gdy wybierzemy angielską ścieżkę językową, wieczorny seans filmowy zmieni się w 90 minut dodatkowej lekcji. Osoby, które nie czują się jeszcze na siłach, mogą włączyć napisy – w języku polskim lub angielskim. Jeśli pełnometrażowy film jest wciąż zbyt wielkim wyzwaniem, można zacząć od krótszych filmów, na przykład na YouTube. Znajdziemy tam wiele ciekawych propozycji (nie tylko filmiki o zabawnych kotach😉). Na początek proponujemy krótki film o brytyjskiej kulturze i zwyczajach lub brytyjskiej rodzinie królewskiej.
– Książki, magazyny i portale w języku angielskim. Książki, czasopisma, czy nawet strony internetowe to nieprzebrany materiał do praktycznej nauki języka. Dobrym pomysłem jest znalezienie np. portalu internetowego dla nastolatków w języku angielskim, który traktuje o tematach związanych z naszymi zainteresowaniami (muzyka, filmy, zwierzęta itp.). Podobnie w przypadku książek – tu możemy wybierać spośród wielu powieści i opowiadań w języku angielskim. Poza beletrystyką, dobrym sposobem na łączenie zainteresowań z nauką języka angielskiego i wykorzystanie pasji płynącej z hobby, może okazać się korzystanie z angielskich albumów (np. o akwarystyce lub roślinach tropikalnych).
Czytaj też: Polecane książki, czasopisma, filmy w języku angielskim
– Konwersacje po angielsku. Ogromną pomocą w nauce okaże się korzystanie z języka angielskiego w codziennych sytuacjach w domu. Jeśli tylko rodzice czują się na siłach, można wykorzystać na przykład porę obiadu na pogawędki w języku Szekspira. Brzmi niewiarygodnie? A jednak, wiele osób stosuje tę metodę na co dzień. Jej efekty widać wyraźnie u dzieci wychowywanych w rodzinach dwujęzycznych.
– English Challenge. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskują wszelkiego rodzaju wyzwania. Stały się one domeną youtuberów jednak stawianie sobie kolejnych wyzwań trafiło „pod strzechy” i młodzież chętnie bierze udział w tego rodzaju zabawach. Chcąc przejść przez English Challenge wystarczy założyć sobie np., że przez cały dzień mówimy wyłącznie w języku angielskim lub przez 30 dni codziennie uczymy się 10 nowych słówek.
Challenge możemy wykonać samodzielnie, ale o wiele zabawniej będzie, gdy wprowadzimy w wyzwanie elementy grywalizacji, umawiając się na wykonanie zadania wraz z koleżanką lub kolegą. Styczniowa energia sprzyja nowym wyzwaniom, więc do dzieła!
– Organizowanie English Nights – czyli maratonów filmowych po angielsku ze znajomymi, wspólna gra w Monopoly czy Scrabble w tym języku, będzie znakomitą rozrywką, a kubek znakomitej herbaty (English Breakfast oczywiście 😉) wprost idealnie podkreśli wymiar tego wydarzenia. Korzystając ze wsparcia znajomych możemy przećwiczyć umiejętności językowe i komunikacyjne, bawiąc się przy tym doskonale!
Mamy nadzieję, że pośród naszych propozycji znajdziecie metodę, która pozwoli Wam jeszcze skuteczniej poznawać i utrwalać angielskie słówka i zwroty. A może macie swoje sprawdzone sposoby, którymi chcielibyście się podzielić?