Skutecznym sposobem uczenia się języka angielskiego dla dzieci jest nauka przez immersję, czyli „zanurzenie w języku”. Wbrew pozorom, nie trzeba zamieszkać w kraju anglojęzycznym, by wprowadzić angielski w życie codzienne. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych pomysłów, które pomogą zrealizować ten cel. Spróbujcie sami!
Wykorzystajcie przedmioty codziennego użytku
Wprowadzanie angielskiego w życie codzienne może wydawać się dużym wyzwaniem. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia, warto zastosować metodę małych kroków, stopniowo dokonując drobnych zmian.
Na początek, warto wykorzystać otaczające Was przedmioty – telefon komórkowy, komputer oraz zainstalowane w nich aplikacje – i zmienić w ustawieniach użytkownika język na angielski. Początkowo może być trudno się przestawić, ale w krótkim czasie odkryjesz, że Twoje dziecko błyskawicznie się adaptuje, a korzystanie z tak przygotowanych sprzętów nie stanowi już trudności. Niewielka zmiana przyniesie jednak spore efekty, skłaniając dziecko do myślenia w języku angielskim oraz dając okazję do możliwie częstego kontaktu z angielskim słownictwem.
Rozrywka w języku Szekspira w służbie nauki języka angielskiego dla dzieci
W dzisiejszych czasach dostępność programów, filmów czy książek w języku angielskim jest niemal nieograniczona. Sam Internet to zasób treści wystarczający na dziesiątki godzin lektury. To okoliczność sprzyjająca wszystkim tym, którzy chcą możliwie często ćwiczyć swoje umiejętności językowe, wprowadzić język obcy do codziennego życia i korzystać z zalet płynących z wydłużonego kontaktu z językiem.
Na początek możesz zaproponować swojemu dziecku przeczytanie interesującego artykułu w języku angielskim dla dzieci, zgodnego z jego zainteresowaniami. Sporą ilość takich artykułów, dostosowanych do kilku poziomów zaawansowania znajdziesz na stronie breakingnewsenglish.com. Zostały one uzupełnione o zestawy ćwiczeń do wykonania po przeczytaniu poszczególnych tekstów. Niewątpliwą zaletą zamieszczonych tam artykułów jest ich aktualność – kolejne artykuły pojawiają się co kilka dni i obejmują aktualności ze świata. Wydarzenia polityczne, odkrycia naukowe czy ciekawostki przyrodnicze, dotyczące bieżących zdarzeń, z pewnością łatwiej przyciągną dziecięcą uwagę.
Bardziej zaawansowanych uczniów można zachęcać do odwiedzania stron internetowych regularnych czasopism, jak amerykański tygodnik Time czy Newsweek. Anglojęzyczne wersje tych, oraz wielu innych magazynów, można również znaleźć w księgarniach oraz sklepach internetowych, a także w niektórych bibliotekach. Sporo interesujących treści w języku angielskim dla dzieci znajdziecie ponadto na przykład na stronach internetowych National Geographic oraz BBC. Może zechcecie zmienić stronę główną przeglądarki internetowej, na którąś z naszych propozycji? W taki sposób, dziecko od razu może zauważyć coś interesującego, wartego przeczytania i po prostu się wciągnąć 😊
Książki i filmy dla dzieci pomocne w nauce języka angielskiego
Obok pracy i źródeł elektronicznych koniecznie należy wspomnieć o książkach w języku angielskim dla dzieci. Obok tak klasycznych pozycji książkowych jak seria J.K. Rowling o przygodach Harrego Pottera czy „Opowieści z Narni” C. S. Lewisa, które polecamy szczególnie nieco bardziej zaawansowanym uczniom, w księgarniach znajdziecie również liczne publikacje, które zostały dostosowane poziomem trudności do możliwości dziecka na różnym poziomie zaawansowania. Klasyczne pozycje takie jak „Ania z Zielonego Wzgórza” czy „Opowieść Wigilijna” wydawane są w wersjach o nieco uproszczonym języku i zakresie słownictwa oraz uzupełnione o podręczny słowniczek wykorzystanych słówek. Jeśli Twoje dziecko jest prawdziwym molem książkowym, z pewnością taka forma będzie dla niego interesująca.
Mówiąc o rozrywce nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym sposobie włączania angielskiego w życie codzienne – filmach i programach. Wyłączcie polski dubbing lub lektora i obejrzyjcie film po angielsku. Jeśli to wyzwanie wydaje się zbyt wymagające, możecie włączyć napisy. Taka niewielka zmiana może przynieść ogromne korzyści. Na potwierdzenie tej tezy warto choćby przywołać przykład Holandii, w której filmy (nawet te emitowane w telewizji) nie są dubbingowane, a ponad 90% mieszkańców (bez względu na wykształcenie) deklaruje co najmniej komunikatywną znajomość języka. Nie bez powodu w corocznym badaniu znajomości języka angielskiego EF English Proficiency Index, spośród 100 krajów i regionów objętych rankingiem, Holandia po raz kolejny uplasowała się na 1. pozycji na świecie!
Dear diary… – pamiętnik po angielsku
Dawniej pisanie pamiętników było bardziej powszechne. Warto jednak wrócić do tego zwyczaju szczególnie wtedy, gdy chcemy stworzyć dziecku komfortowe okoliczności do częstego wykorzystania języka angielskiego w praktyce.
Prowadzenie pamiętnika pozwala na swobodne wyrażanie myśli i porządkowanie zdarzeń. Skłania również do właściwego nazywania przeżywanych emocji. W kontekście nauki języka angielskiego to także świetne ćwiczenie praktyczne rozwijające umiejętności komunikacyjne, pisania i właściwego doboru słownictwa. Możesz zachęcić dziecko do prowadzenia pamiętnika, nie tylko w formie codziennego zapisywania wszystkich zdarzeń z życia z kronikarską dokładnością. Może być to na przykład doskonałe miejsce do podsumowania największych radości minionego dnia lub tygodnia.
Świetnie sprawdzi się także forma podręcznego słowniczka, w którym dziecko w kolejnych wpisach umieści najciekawsze słówka które poznało, uzupełnione o rysunek lub krótką historyjkę z nimi związaną. Z pewnością znajdziecie także wiele własnych, kreatywnych sposobów na pamiętnik po angielsku!
Angielski dla dzieci – pamiętajcie o fiszkach!
Ogromną zaletą metody karteczkowej jest jej kompaktowa forma. Możesz zachęcić dziecko do spakowania wybranego zestawu fiszek do plecaka, a nawet kieszeni kurtki i wykorzystywania wolnych chwil na powtórki. Bez wątpienia codziennie znajdzie się wiele dogodnych sytuacji, na przykład w drodze do szkoły, gdy dziecko czeka na Ciebie w świetlicy lub podczas reklam przerywających oglądany film czy program.
Krótkie, częste sesje, pozwalają bez większego trudu opanować spory zasób słownictwa niemal przy okazji robienia innych rzeczy. Mogą stanowić także doskonały sposób na nudę – z fiszkami w kieszeni nie straszne będą Wam nawet korki, bo to czas, który nie zostanie zmarnowany!
Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji odnajdziesz rozwiązanie, które zachęci dziecko do jeszcze częstszego kontaktu z językiem angielskim. A może macie swoje sprawdzone sposoby?
Zdjęcie: Andrea Piacquadio