Jak nauczyć się relacji ponad podziałami? Jak mimo wielu różnic między nami odkryć wspólny język? Czyli po prostu: jak zrozumieć drugiego człowieka? Szukanie odpowiedzi zaprowadziło nas do dobrze nam znanego — Kosmosu dla Dziewczynek, który wsparliśmy w wydaniu najnowszego numeru magazynu pt.: „Koleżankujmy się!”. Dlaczego akurat my? Bo od 5 lat Early Stage i Kosmos dla Dziewczynek tworzą wspólną przyjaźń. Owocem tej znajomości jest między innymi — „Słowniczek koleżankowania się” (który znajdziecie na końcu tego artykułu) oraz historia, którą chcemy Wam przedstawić.
Early Stage wyruszyło w Kosmos
Pomyśl o naszej planecie i spróbuj ją sobie wyobrazić. Co widzisz? Niebiesko-zieloną kulkę zawieszoną w próżni? Tak to pewnie wygląda, gdyby na Ziemię spojrzeć z góry. Jednak spróbujmy jeszcze raz. Co słyszysz, myśląc o Ziemi? Spokojny szum oceanów? Głośne trąbienie aut na ulicy? A co czujesz? Kojący zapach lasu? Drżenie tętniącego miasta pod stopami? Kiedy myślimy o Ziemi, często widzimy jedynie planetę, czy najróżniejsze, niekiedy skrajnie inne od siebie miejsca. Zapominamy jednak o czymś ważnym, czymś, co wszystko łączy. Czyli o ludziach, o tym, że mimo różnic, innych miejsc życia czy wyglądu, wszyscy mamy: marzenia, emocje, problemy i plany. Wystarczy tylko (i aż!) chcieć zrozumieć drugiego człowieka.
Jak to możliwe, że czasem z pozoru dwie zupełnie różne osoby, łączy trwała znajomość? Nic nie dzieje się od razu. Różnica zdań, wymiana poglądów, dyskusje, to elementy, które nie muszą nas różnić, mogą natomiast pomóc zrozumieć drugiego człowieka. Kiedy poznaliśmy Kosmos dla Dziewczynek, czuliśmy, że to początek pięknej przyjaźni – to niezwykłe, że trwa już 5 lat! Dzięki niej znaleźliśmy pewne cechy dobrego koleżankowania się. Jak się nazywają i dlaczego są tak istotne? Oto uniwersalne prawdy dla każdej przyjaźni:
Współpraca to podstawa
Znane Ci jest przysłowie: „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”? To stare, polskie porzekadło niesie ze sobą wiele mądrości. Jedną z podstaw dobrej znajomości jest współpraca. Bo przecież najłatwiej patrzy się razem, gdy spoglądamy na ten sam cel. Współpraca buduje poczucie wspólnoty, spółki, którą tworzymy z naszym partnerem. Służąc sobie: radą, doświadczeniem czy po prostu – pomocną dłonią, jesteśmy w stanie dojść dużo dalej, niż wspinając się na szczyt w pojedynkę. Nawet gdy nasze poglądy różnią się od siebie, nawet gdy mamy z pozoru różne podejście do sprawy, pracując wspólnie, mamy możliwość spojrzeć na problem z różnych perspektyw – to sprawia, że rozwiązanie staje się kompletne.
Lojalność jest ważna
Kiedy nosimy dumne miano koleżanki czy kolegi musimy pamiętać, że tworzymy pewne zobowiązanie. To niezwykle ważne, by przyjaciel mógł na nas polegać. Być nas pewnym, nie bać się o to, co możemy powiedzieć czy zrobić. Być lojalnym przyjacielowi to sprawiać, by czuł się z nami komfortowo. Możemy się różnić, możemy mieć inne zdania, ale obietnica dana przyjacielowi, powinna być dla nas rzeczą niezwykle ważną. Takie zachowania budują pewność drugiej osoby. Dzięki lojalności nie musimy się martwić o nasze relacje, bo wiemy, że prawdziwy przyjaciel pozostanie nam wierny, w każdej sytuacji. Taka świadomość to nieocenione wsparcie na każdej płaszczyźnie naszego życia.
Szczerość buduje
Nie ma prawdziwej relacji bez szczerości. Przyjaciel, mając na celu nasze dobro, zawsze powie prawdę. Choćby miała ona mieć gorzki smak, kłamstwo (nawet to najbardziej słodkie) nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Szczerość buduje zaufanie. Co, jeśli prawda, która została zastąpiona kłamstwem, jednak wypłynie na wierzch? Możemy tym zranić osobę naprawdę dla nas ważną. Dla szczerej przyjaźni nieważne jest pochodzenie, przyzwyczajenia czy nawyki, które posiadamy, dlatego każdą sprawę, trudną czy łatwą należy ubierać w szczere słowa. Prawdziwy przyjaciel doceni i przyjmie prawdę na swój temat, bo szczerość to uniwersalny klucz, który pomaga nam otworzyć wrota do prawdziwej i zdrowej relacji.
Szczodrość to piękna cecha
Dziel się z kolegami i koleżankami. Czym? Wszystkim, czym możesz! Doświadczeniem, radą, pomysłem, a nawet ciastkiem! Radość dawania to zupełnie inne uczucie niż to, które towarzyszy otrzymywaniu. Szczęśliwa twarz koleżanki czy kolegi, która promienieje na widok prezentu, albo spokój, który ją ogarnia, gdy przychodzimy podzielić się rozwiązaniem trudnej sytuacji, to chwile, dla których wiemy, po co jesteśmy (a w zasadzie możemy być) w życiu tego drugiego człowieka. Radość, która temu towarzyszy jest ogromna, a warto też pamiętać, że dobro wraca.
Wspólna radość
Skoro poruszyliśmy temat radości, pochylmy się nad nią. Nieważne, z jakiego zakątka świata pochodzisz, nieważne, w jakim wieku jesteś i jaką religię wyznajesz, radość z sukcesu zawsze smakuje lepiej, gdy możesz się nią podzielić. Świętuj z przyjacielem jego osiągnięcia, doceniaj pracę, bądź z nim w ważnych chwilach. Wszyscy jesteśmy ludźmi, każdy z nas ma do pokonania swoje granice, jednak znacznie łatwiej sprostać im, gdy na horyzoncie czeka przyjaciel, który dzielnie motywuje do dalszej walki, a na koniec — gratuluje wygranej. Dzięki temu nawet małe, codzienne zwycięstwa cieszą niczym olimpijskie medale. Bo nie ma nic piękniejszego niż usłyszeć: „jestem dumny” z ust bliskiej osoby.
Słownik dla koleżanek i kolegów
Wiesz już, że przyjaciół można szukać wszędzie. Mimo wielu różnic, innego wyglądu i pochodzenia, każdy z nas tak naprawdę pragnie ciepła i zrozumienia, a obawia się samotności. Mamy marzenia i sny, które chcemy spełnić. Jesteśmy pełni obaw, gubimy się podczas szukania drogi do celu. Chodząc tymi nieodkrytymi ścieżkami łatwiej nam przemierzać świat, gdy obok nas stoi koleżanka, czy kolega. Łatwiej też dźwigać swój los, gdy mamy świadomość, że świat nas rozumie. Dlatego oprócz zrozumienia emocji, postępowania czy motywacji innej osoby, warto znać także język, dzięki któremu możemy stać się kolegami i koleżankami. Angielski to język świata, to uniwersalny sposób, by zrozumieć ludzi — i to w dosłownym sensie. Bo nie odkryjemy, jak bogate wnętrze jest w każdym z nas, gdy nie będziemy mieć sposobu na wspólną rozmowę. Pobierz Słowniczek Koleżankowania i poznawaj świat, od najlepszej strony — zrozumienia drugiej osoby!