Wielu lektorów języka angielskiego przekonuje, że warto ćwiczyć ten język, wykorzystując do tego różnego rodzaju seriale. Pozwalają one bowiem na dość regularny kontakt z angielskim, uczą nas żywej mowy, a poza tym ich oglądanie po prostu sprawia nam przyjemność.
Zalety ćwiczenia angielskiego z serialami
Regularność w nauce języka angielskiego to absolutna podstawa. Zajęcia grupowe lub indywidualne to tylko punkt wyjścia do pracy, którą dziecko musi wykonać samodzielnie lub z pomocą rodzica. Ważne jest, aby zaplanować rytm nauki tak, aby angielski był możliwie szeroko obecny wokół dziecka. Nie chodzi tutaj jednak o siedzenie nad podręcznikiem i rozwiązywanie kolejnych analogicznych ćwiczeń, a o możliwie naturalny kontakt z językiem. Taki umożliwiają właśnie seriale, vlogi czy podcasty.
-
- Ogromną zaletą tego typu materiałów jest możliwość obcowania dziecka z żywym językiem angielskim, mową potoczną, codzienną, taką, jaką na co dzień posługują się ci, którzy w tym języku mówią.
-
- Oglądając bajki, seriale Netflix po angielsku czy słuchając podcastów dziecko coraz lepiej osłuchuje się z językiem, naturalnie przyswaja jego rytm, melodykę, sposób akcentowania. To wszystko sprawia, że nie tylko lepiej rozumie konkretne wypowiedzi, lecz także płynniej wypowiada się po angielsku.
-
- Do słownika dziecka naturalnie wchodzi szereg pojedynczych wyrażeń – dzięki możliwości obserwowania wyrażeń w różnych kontekstach, naturalnie przyswaja kolejne formuły. W przyszłości znacznie sprawniej porusza się w środowisku języka angielskiego i rozpoznaje kolejne zwroty.
-
- Nie da się również ukryć, że nauka angielskiego z serialami Netflix jest po prostu przyjemna. Z badań neurodydaktycznych zaś wiemy przecież doskonale, że połączenie nauki ze stymulacją ośrodka przyjemności w mózgu sprawia, że nauka jest bardziej efektywna, a przyswojona wiedza zostaje w pamięci na dłużej.
Ryzyko, o którym trzeba pamiętać
Nauka angielskiego przez seriale ma niestety w sobie także pewne ryzyko, o którym warto pamiętać. Nauka przez obcowanie z materiałem po angielsku najczęściej zaczyna się od wersji z napisami, od której dziecko powinno stopniowo odchodzić na rzecz materiału bez takiego wsparcia. Jeśli jednak zatrzymamy się na etapie napisów, a dziecko zdecydowanie bardziej będzie oglądać seriale Netflix dla fabuły niż dla poszerzania swoich kompetencji angielskiego i podejmowania prób rozumienia wypowiedzi bohaterów bez pomocy napisów, serial straci swój potencjał dydaktyczny, a stanie się wyłącznie rozrywką. Warto o tym pamiętać i starać się unikać takiej sytuacji.
Jak uczyć się z serialami i podcastami?
-
- Na początek doskonałym rozwiązaniem są właśnie podcasty, o których już więcej kiedyś pisaliśmy. Są one zróżnicowane pod względem poziomu języka angielskiego, jakim włada dziecko, pozwalają więc stopniowo przechodzić przez kolejne etapy oswajania się z językiem. Oglądanie seriali po angielsku można rozpocząć na poziomie bliskim B2. Można jednak zacząć trochę wcześniej, wtedy jednak najlepiej jest włączyć wersję z napisami.
-
- Zachęć dziecko do wyzwania, aby przez chwilę starało się oglądać bez napisów. Im dłużej będzie w stanie to robić, tym lepiej. Wciągająca fabuła może tutaj dodatkowo pomóc.
-
- Można zaproponować dziecku, aby najpierw jeden odcinek obejrzało bez napisów. Jeśli zrozumie teksty na poziomie 60-70%, nie ma potrzeby włączania napisów. Jeśli jest trochę słabiej, za drugim razem może go obejrzeć z napisami, aż dojdzie do etapu, w którym nie będą one potrzebne.
-
- Warto dziecku wytłumaczyć, że nie zawsze będzie rozumieć wszystko i przejmowanie się jednym czy dwoma niejasnymi zdaniami nie ma sensu. Przyjdzie czas, kiedy odbiór będzie płynny i bezproblemowy. Na początek ważne jest, aby ogólnie zrozumieć, co się w serialu Netflix dzieje, następnie powoli przechodzić do coraz większej uważności. Dziecko naturalnie, przy odpowiednio regularnym kontakcie z angielskim, będzie rozumiało coraz więcej. Ważne jest, aby pokonać początkowy etap frustracji, kiedy rozumie się zdecydowanie mniej, niż by się chciało.
Wspólne seanse
W nauce angielskiego podejście rodziców ma ogromne znaczenie. Dla dziecka dodatkową motywację do nauki (choć niekoniecznie wcale wyrażoną wprost) stanowi zainteresowanie rodziców, ich współuczestnictwo w procesie nauki. Warto więc razem z dzieckiem podjąć wyzwanie oglądania seriali Netflix po angielsku. Jeśli dawno tego nie robiliście, także i dla Was będzie to wyzwanie, a to na dziecko może działać jeszcze bardziej motywująco.
Taki pomysł na popołudnie lub wieczór to także szansa na cenne wspólne spędzenie czasu, co jest wartością samą w sobie. Jeśli zaś uświadomić sobie, że może jeszcze sprzyjać rozwojowi kompetencji językowych dziecka, to żal nie wykorzystać takiej szansy. Po seansie zawsze możecie jeszcze podyskutować i sprawdzić w słowniku zastanawiające Was zwroty.
Zdjęcie: Victoria Borodinova | Pexels