Informacja o wojnie na Ukrainie bardzo nami wstrząsnęła. W społeczności Early Stage mamy zarówno nauczycieli, jak i uczniów z Ukrainy. Myślami jesteśmy z nimi i ich rodzinami. Jednocześnie pojawia się w nas troska o naszych uczniów. Widzimy ich duże poruszenie i przejęcie wydarzeniami ostatnich dni. W związku z tym pragniemy podzielić się wartościowymi treściami. Mogą być one dobrą wskazówką w tym, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak zadbać o ich komfort psychiczny.
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?
Jako dorośli pragniemy dla dzieci jak najlepszego świata, w którym nie ma zła i wszystko dobrze się kończy. Wśród rodziców może pojawić się więc wątpliwość, czy i jak mówić dzieciom o aktualnych wydarzeniach. Chęć chronienia swojego dziecka przed wszelkim złem może kusić również do tego, aby temat przemilczeć. Jednak pamiętajmy, że informacje docierają do nas i do dzieci z wielu miejsc – to ważne więc, aby dziecko mogło liczyć na wyjaśnienie informacji wprost ze źródła, któremu ufa najbardziej – od bliskiej osoby.
Pamiętajmy, że obecnie pojawiają się w sieci przeróżne informacje – to niezwykle istotne, aby czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł i weryfikować treści, zanim podamy je dalej. Dlatego chcemy podzielić się dwoma sprawdzonymi źródłami, którym ufamy i które udzieliły praktycznych wskazówek na to, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie:
-
- Joanna Czeczott z Kosmosu dla Dziewczynek – Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?
- Paulina Jarecka – Jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?
Jak wspierać dziecko w przeżywaniu strachu i lęku?
Oprócz rozmowy o tym, co się dzieje, pamiętajmy o zadbaniu o emocje w swojej rodzinie. Miejmy na uwadze, że dzieci nie tylko ich doświadczają, ale również dostrzegają i chłoną to, co przeżywają ich bliscy. O tym, jak się zaopiekować dziecięcym lękiem i strachem i jak z nim pracować, opowiedziała, w rozmowie z Zuzanną Piechowicz, Ula Malko – psycholożka z Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Bliskie Miejsce.
Jak oswoić dziecięcy strach i lęk?
Chcielibyśmy również zaprosić wszystkich, którzy mają taką możliwość, aby wpłacili chociażby złotówkę lub dwie na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga osobom dotkniętym konfliktem zbrojnym: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=ukraina
To mały gest, ale na pewno każda pomoc jest i będzie teraz potrzebna. Razem możemy więcej!
Życzymy dużo spokoju
Early Stage