Niektórzy postrzegają jesień jako czas przygnębienia, szarości i braku słońca. Na szczęście my widzimy ją zupełnie inaczej! Za co uwielbiamy tę porę roku? Za kolory, niezwykłe dary lasu i możliwości, które nam daje dla rozwoju kreatywności dużych i małych! Szukasz pomysłu na jesienne zabawy dla dzieci? Przygotowaliśmy dla Ciebie aż 6 barwnych inspiracji, które możesz wykonać w domu, żłobku, przedszkolu lub szkole 🙂
Jesienne zabawy dla dzieci – ścieżka zmysłów
Aby przygotować ścieżkę zmysłów, potrzebujesz wszystkiego, co oferuje jesienny las, tj.: żołędzi, kasztanów, liści, mchu (ten jest częściowo chroniony, dlatego lepiej kupić w kwiaciarni hodowlany), szyszek sosny, patyków i wszystkiego, co różni się od siebie strukturą, kształtem, twardością. Po przyniesieniu niezbędnych rekwizytów, rozłóż je, aby nieco przeschły. W tym czasie przygotuj z kartonów ścieżkę, łącząc je np. taśmą klejącą. Na tekturowej dróżce rozłóż kolejno każdy z rodzajów leśnych darów (tak aby zajmowały ok. 20-30 cm długości toru). Poproś dziecko, aby zdjęło skarpetki (ale pamiętaj, nic na siłę, może w nich zostać), zasłoniło opaską oczy i powoli, trzymając Cię za rękę, przeszło po sensorycznej trasie. W trakcie przejścia, zachęć malucha, aby wskazał, co czuje (twardo, miękko, miło, niefajnie, kłuje) oraz po czym właśnie spaceruje.
Alternatywą dla ścieżki jest rozpoznawanie jesiennych atrybutów dłońmi. To nieco łatwiejsza do organizacji – zwłaszcza w szkole – opcja. W tym przypadku również powinniśmy zakryć dzieciom oczy i podawać lub poprosić o wylosowanie konkretnych przedmiotów. Tego typu zabawy rozwijają zdolności manualne, ćwiczą integrację sensoryczną i pobudzają wyobraźnię.
Poszukiwanie kolorów w lesie
Kolejny pomysł na jesienną rozrywkę wymaga wyjścia z domu – najlepiej do lasu lub parku, ale czasem wystarczy spacer po ulicach miasta.
Dla każdego dziecka przygotuj jedną lub dwie kartki A4 z przyklejonymi na nich mniejszymi karteczkami w różnych, jesiennych kolorach (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, brązowy – może być w różnych odcieniach). Zadaniem kilku- lub kilkunastolatka jest odnalezienie w otoczeniu roślin w tych kolorach, zerwaniu ich i przypięciu za pomocą taśmy do karteczki o tej samej barwie. Zabawa przypomina tworzenie znanego od lat zielnika, ale tym razem – sezonowego. Rozwija ona zmysł artystyczny, ale przede wszystkim pozwala poznać nowe rośliny i otworzyć się na piękno otaczającej natury. A efekt prac? Zapewniamy – niesamowity!
Kolorowa rewia mody
Jesienna zabawa dla dzieci, którą teraz opiszemy, spodoba się szczególnie miłośnikom mody! Potrzebujemy do niej czystych kartek, kolorowych liści oraz mazaków lub farb. W pierwszej kolejności rysujemy postać – może to być wróżka, dziewczynka, krasnoludek, chłopiec (możemy także rozdać dzieciom wydrukowany wcześniej szablon). Następnie, za pomocą liści przyklejanych do kartki, tworzymy dla niej strój – spódnicę, płaszcz, kapelusz, pelerynę, buty itp. Elementy garderoby, których nie da się wypełnić liśćmi, możemy dorysować mazakami lub farbami. Każde dziecko, stworzony w ten sposób portret przedstawia przed rówieśnikami, opowiadając krótką historyjkę na jego temat.
To świetna rozgrzewka dla małych rączek, ćwicząca sensorykę, ale i pobudzająca kreatywność i zasób słów 🙂
Tworzymy rodzinę leśnych ludków
Kolejna zabawa to klasyk wśród przedszkolnych, jesiennych aktywności. Potrzebujemy do niej: kasztany, żołędzie, liście, wykałaczki, opcjonalnie plastelinę lub klej. Zadaniem dzieci jest stworzenie ludzików, zwierzątek lub innych, ciekawych postaci (robotów, kosmitów itp.) z wykorzystaniem wszystkich albo wybranych pomocy. Pokażmy dzieciom, jak łączyć je ze sobą, przy okazji tłumacząc z jakich drzew pochodzą. Możemy także zachęcić nasz pociechy do odgrywania scenek stworzonymi już figurkami, prowokując do opowiadania barwnych historii. To rozrywka, która wpływa na rozwój wielu sfer dzieci: sensoryki, mowy oraz wyobraźni.
Biżuteria dla mamy
Jarzębina, żołędzie, szyszki – każdy z tych leśnych darów może posłużyć nam jako element… wyjątkowej biżuterii dla mamy, siostry, ulubionej lalki! Przygotuj wszystkie pomoce, drucik, igłę z nitką (dla starszych dzieci) lub gorący klej (przy tej zabawie potrzebna jest stała asysta dorosłego) i łącz ze sobą dowolne „składniki”, tworząc nietypowe, bardzo kolorowe korale, naszyjniki, bransoletki, a nawet pierścionki! Pozwól dzieciom decydować o kolejności spinanych lub nawlekanych elementów, dając im szansę wykazać się pomysłowością i artyzmem!
Szukanie skarbów na czas
Kolejna aktywność może odbywać się na zewnątrz lub w środku sali i działa motywująco tak na maluszki, jak i starszaków. Jeśli wybierasz opcję na łonie natury, sprawdź, jakie jesienne dobra są w Twojej okolicy. Zrób dzieciom wyzwanie, polegające na zbieraniu ich na czas. Jak mogą wyglądać zadania? Np. liczymy do 20 i w tym czasie powinniśmy znaleźć minimum 3 żołędzie. Kto znajdzie więcej, wygrywa konkurencję. Następnie szukamy innych przedmiotów, a na końcu sumujemy wszystkie zebrane skarby i sprawdzamy, kto został najlepszym jesiennym detektywem. W przypadku zajęć na sali, możemy ukryć pomoce w różnych jej zakątkach i wykonać konkurencję w podobny sposób. Odkryte skarby możemy wykorzystać do wcześniej wspomnianego tworzenia ludzików czy biżuterii.
A jeśli ciekawi Cię, w jaki sposób możesz wykorzystać skarby jesieni, aby dodatkowo rozwijać motorykę swojego dziecka, obejrzyj powtórkę naszego webinarium! –> Jak rozwijać motorykę przedszkolaka wykorzystując skarby jesieni?
Zdjęcie: citypraiser | Pixabay