Bieszczady to grupa łagodnie nachylonych pasm górskich należąca do polskiej części Karpat. Kiedyś rejon ten uważany był za dziki, niedostępny i niebezpieczny. Niejeden z nas słyszał o bieszczadzkich niedźwiedziach czy watahach wilków. Obecnie zakątek ten uznawany jest za piękne, magiczne miejsce przyciągające wielu turystów spragnionych ciszy, relaksu i oderwania się od zgiełku ruchliwych miast. To też doskonała przystań na rodzinny wypad z dziećmi, gdzie najmłodsi w towarzystwie rodziców mogą zdobywać swoje pierwsze szczyty górskie i podziwiać piękne widoki w czasie wyprawy. Jakie atrakcje dla najmłodszych oferują Bieszczady? Co w tym niesamowitym regionie zainteresuje małego podróżnika?
Zalew Soliński i jego okolice
Zapora Solińska jest atrakcją turystyczną, która łączy w sobie uliczny gwar i stragany z lokalnymi specjałami z przepięknymi widokami. Choć nie można po tym miejscu spodziewać się ciszy i spokoju, z pewnością każdy, kto odwiedza Bieszczady po raz pierwszy, powinien na własne oczy zobaczyć widok z Zapory. Zapierające dech w piersiach górskie zbocza oraz tafla jeziora, w której przegląda się błękitne niebo, przyciągają turystów przez okrągły rok. Gdy dobrze się przyjrzeć, w wodzie dostrzec można sporych rozmiarów ryby – karpie, szczupaki, leszcze i pstrągi.
Nie zabrakło również miejsca na atrakcje dla dzieci takie jak dmuchane zamki, place zabaw czy zjeżdżalnie. Maluchom taka zabawa sprawia wiele radości, rodzice zaś mają chwilę na relaks i ciszę. Sama zapora, która ma 600 metrów długości i niemal 82 metry szerokości, jest największą tego typu budowlą w Polsce. Dodatkowo zwiedzać ją możemy także wewnątrz, schodząc aż 6 metrów poniżej dna Jeziora Solińskiego. Tę atrakcję docenią szczególnie przyszli konstruktorzy i budowniczy 🙂
Spacerując brzegiem zalewu można udać się na przystań, gdzie kursują statki turystyczne oraz wypożyczyć sprzęt pływacki, by samodzielnie przemierzać zalew. Poza Zaporą Solińską znajdują się liczne punkty gastronomiczne i sklepiki, gdzie można zjeść pyszny obiad, lody lub nabyć pamiątki z wycieczki.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe i Kolejka Leśna
Obie z wymienionych atrakcji zapewniają dzieciom niezapomniane wrażenia. Kolejką leśną można przejechać się dwiema trasami – z Majdanu do Balnicy lub Przysłupa. Przed przejazdem jest możliwość zwiedzenia skansenu i muzeum. Każda z wybranych tras zapewnia piękne, malownicze widoki oraz gwarantuje odpoczynek od gwaru i miejskiego tłumu. Niegdyś kolejka leśna umożliwiała transport drzew wyciętych przez drwali. Obecnie jest to atrakcja turystyczna dla miłośników Bieszczad. Zachowany jest jedynie fragment trasy. Co ważne, wybierając się na przejażdżkę z maluszkiem warto zabrać ze sobą czapkę, która ochroni głowę i uszka dziecka przed powiewami chłodnego wiatru (kolejka nie ma okien).
Drezyny rowerowe są atrakcją dla starszych dzieci. Tutaj pojazd napędzany jest siłą mięśni nóg, co zapewnia turystom aktywny wypoczynek. Podobnie jak w kolejce leśnej, podróżujemy podziwiając piękne i malownicze krajobrazy. Podróżując drezyną rowerową mamy do wyboru dwie trasy: z Ustrzyk Dolnych oraz z Uherców Mineralnych.
Torfowisko Tarnawa
To urokliwe, dzikie miejsce będzie niewątpliwą atrakcją dla dzieci i młodzieży zainteresowanych przyrodą. Odwiedzić je można podróżując z Bukowca do Sianek. Dawniej torfowiska były źródłem utrzymania dla okolicznych mieszkańców. Jak wskazuje nazwa, pozyskiwano z nich torf. Obecnie miejsca te objęte są ochroną, ponieważ włączone zostały do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Torfowisko przemierza się spacerując po drewnianych kładkach, dzięki czemu możemy być blisko natury, nie stwarzając niebezpieczeństwa dla rosnących tam okazów roślin. Na drewnianym szlaku latem spotkać można różnobarwne jaszczurki opalające się w promieniach słońca, usłyszeć śpiew ptaków, takich jak derkacz czy bekas i zobaczyć z bezpiecznej odległości żmiję zygzakowatą lub zaskrońca.
Zagroda żubrów w Mucznem
Jako nieliczna z atrakcji oferuje turystom wstęp bezpłatny. Zagroda znajduje się przy drodze Stuposiany-Tarnawa Niżna. Jest to osada leśna na całkowitym odludziu, gdzie jak nigdzie indziej poczuć można kontakt z przyrodą i odpocząć od problemów dnia codziennego. W obiekcie podziwiać możemy żubry w ich naturalnym środowisku, a o ich zwyczajach opowie nam leśniczy. Teren tej atrakcji turystycznej porośnięty jest starymi drzewami. Przez środek przepływa potok pełniący funkcję wodopoju dla zwierząt. Warto tu zabrać dzieci niezależnie od wieku, a w szczególności te interesujące się przyrodą.
Mini ZOO koło Cisnej
Znajduje się w miejscowości Liszna i czynne jest tylko w okresie letnim, od maja do września, dlatego będąc w Bieszczadach w trakcie urlopu letniego warto wygospodarować czas na odwiedziny w Mini ZOO. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest możliwość karmienia zwierząt (specjalnie przygotowaną mieszanką, którą można zakupić na miejscu). Dzieci zobaczyć tu mogą daniela, muflona, lisa, susła, nutrię, wiewiórkę, gęsi, kaczki i wiele innych zwierząt, które zupełnie nie obawiają się obecności turystów i chętnie pozują do zdjęć. 🙂
Miejscowi mówią, że w Bieszczady jedzie się tylko raz w życiu – potem się już tylko wraca. Nic w tym dziwnego – urok tego miejsca, bliskość natury, górskie wycieczki i całkowicie odmienny klimat to powody, dla których w Bieszczadach można zakochać się bez reszty niezależnie od wieku!
PS. Będąc w Bieszczadach koniecznie nocą odwiedźcie Park Gwiezdnego Nieba (oczywiście z dziećmi) – miejsce, w którym gwiazdy i planety są niemal na wyciągnięcie ręki! Niezapomniane widoki gwarantowane!
Zdjęcie: Marek Piwnicki | Pexels