Korona, berło, płaszcz zdobiony futrem gronostajów – to bezsprzecznie atrybuty królewskiej władzy. Pozycję monarchy podkreślała (i współcześnie także funkcjonuje ten zwyczaj) również jego rezydencja. Królewskie posiadłości to prawdziwe perły architektury lat, w których powstawały. Ich wnętrza, a także otoczenie, zawsze musiały być bez najmniejszej skazy. Monarcha miał bowiem mieć zapewnione nie tylko wygodne miejsce do mieszkania, ale również okalające królewską rezydencję tereny zielone, aby mógł wypoczywać na łonie natury i napawać się jej pięknem. Przed Wami najpiękniejsze ogrody brytyjskiej Królowej – zapraszamy na wycieczkę!
Ogrody brytyjskiej Królowej – ogrody zamkowe
Brytyjskie zamki nie są pod tym względem wyjątkiem. Obecnie panująca brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II, ma do dyspozycji ponad 20 posiadłości. Pośród nich znajdziemy te należące do korony, jak również całkiem prywatne, stanowiące jej osobisty majątek. Z tego właśnie powodu, oprócz powszechnie znanych królewskich domostw – Pałacu Buckingham i Zamku w Windsorze, Elżbieta II może spędzać czas także w tych mniej oficjalnych i rozpoznawalnych. Królowa będąca wielką miłośniczką natury chętnie spędza czas nie tylko na wrzosowiskach Kornwalii, a ogrody niektórych z jej posiadłości są naprawdę niezwykłe i warte odwiedzenia podczas wycieczki do Zjednoczonego Królestwa.
Ogród przy Sandringham House
Jeden z ulubionych zielonych zakątków Królowej Elżbiety II znajduje się na posiadłości okalającej Sandringham House. Ta prywatna rezydencja monarchini, mieszcząca się w Norfolk, oprócz przepięknego XIX-wiecznego dworku, obejmuje również ogromny obszar aż 25 hektarów ogrodów… oraz ponad 8 tysięcy hektarów okalających je terenów zielonych. Królowa odziedziczyła tę posiadłość po ojcu, Królu Jerzym VI, który to w połowie lat 50. XX wieku zlecił stworzenie zielonej oazy wokół budynku. W jego sąsiedztwie zasadzono prawdziwe morze kwiatów, charakterystycznych dla brytyjskich wsi, które w okresie całego lata zapewniają pożywienie i schronienie dla okolicznych owadów. Około 10 lat później Elżbieta II, chcąc zadbać o odrobinę prywatności w tym bliskim sobie miejscu, ponownie zwróciła się do projektanta o wprowadzenie zmian. W tym czasie zasadzono liczne krzewy, w tym między innymi magnolie i rododendrony przywiezione z ogrodów Zamku w Windsorze. Zadbano również o stworzenie przytulnych zagajników, w których Królowa mogłaby niepostrzeżenie i nieskrępowana wzrokiem osób postronnych, zażywać odpoczynku na świeżym powietrzu.
Chociaż Sandringham House jest rezydencją królewską, zarówno wnętrza jak i ogrody brytyjskiej Królowej są udostępniane do zwiedzania przez niemal cały rok.
Ogrody Zamku w Balmoral
Późnym latem Królowa Elżbieta II wraz z najbliższymi zwykła odwiedzać swą szkocką posiadłość, Zamek w Balmoral. Te kilkutygodniowe wakacje to szczególna, rodzinna tradycja. Powszechnie wiadomo, że zamek w Balmoral jest najbliższym jej sercu domem Królowej. Podobnie jak Sandringham House, także ta rezydencja należy do prywatnego majątku Jej Królewskiej Mości. Zakupiona została bowiem przez Księcia Alberta, małżonka Królowej Wiktorii (prababki Królowej Elżbiety II). Wraz z rozwojem ich rodziny (ta para królewska doczekała się bowiem aż dziewięciorga dzieci!) istniejący stary budynek zamku stał się zbyt mały, aby móc swobodnie pomieścić zarówno właścicieli i ich potomków, jak i niezbędną obsługę posiadłości. Przebudowa i rozbudowa w połowie lat 50. XIX wieku uczyniła z zamku Balmoral rezydencję godną ówczesnych, oraz współczesnych, koronowanych głów.
Książę Albert zadbał o wszystkie szczegóły ukochanej posiadłości jego małżonki. Piękny ogród uwzględniał zarówno obszary typowo rekreacyjne, pełne pięknych letnich kwiatów, jak i bardziej praktyczny sposób zagospodarowania, w tym szklarnie, oranżerie oraz ogrody warzywne. Po śmierci Królowej Wiktorii rodzina królewska otoczyła tę posiadłość szczególną opieką. Istniejące ogrody stopniowo powiększano, dodając m.in. ogród wodny i rozbudowując część użytkową, która dzięki starannej i dobrze zaplanowanej opiece ogrodników, pozwala Jej Królewskiej Mości cieszyć się smakiem warzyw i owoców wyhodowanych na jej ziemiach, wtedy, gdy spędza ona swoje coroczne wakacje w zamku.
Zamek Balmoral jest udostępniony do zwiedzania wyłącznie częściowo. Ogrody brytyjskiej Królowej oraz salę balową można podziwiać w okresie wiosenno-letnim, z wyłączeniem czasu przebywania prawowitej właścicielki w zamku.
Ogrody Pałacu Kensington
Pałac Kensington otoczony rozległymi ogrodami to jedna z oficjalnych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej od początku XVII wieku. Już w początkowym okresie jego istnienia, ogrody pełniły niezwykle istotną rolę. Pierwotnie będąc dostępnymi wyłącznie dla panującego władcy, stanowiły odzwierciedlenie kunsztu i dbałości o najmniejsze nawet detale ówczesnych architektów, zapewniając monarsze oazę spokoju oraz miejsce do wypoczynku i oddawania się rozrywkom na świeżym powietrzu.
Obecne pałacowe ogrody brytyjskiej Królowej, chętnie odwiedzane przez turystów oraz mieszkańców Londynu, stanowią połączenie wielu mniejszych aranżacji. Znajdziecie tam zarówno te bardziej formalne, wypełnione równo przystrzyżonymi ogromnymi formacjami bukszpanu, ozdobnymi kwietnikami, a także kunsztownymi elementami architektury ogrodowej, jak również aranżacje bardziej sielskie, a nawet kwietne skwery, przeznaczone dla licznych motyli, pszczół i trzmieli.
Pałac Kensington przez lata był domem licznych członków rodziny królewskiej. W chwili obecnej najbardziej znanymi jego mieszkańcami są Książę William oraz Księżna Catherine. Z tego powodu, niektóre części pałacu oraz ogrodów nie są dostępne do zwiedzania. Niemniej, ta prawdziwa oaza w sercu Londynu, to jedno z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić.
Czytaj też: Poznaj 5 ciekawostek na temat brytyjskiej rodziny królewskiej
Zdjęcie: Matthieu Comoy | Unsplash