Za oknem zima, ciemno i zimno… Skoro więc nie spędzamy zbyt wiele czasu na dworze, spożytkujmy go na przygotowania do egzaminu Cambridge! Jak się do niego przygotować i nastawić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Słuchaj języka angielskiego wszędzie, gdzie to możliwe
Osłuchanie się z językiem wpływa na zwiększenie zasobu słownictwa i struktur, lepszą wymowę, zwiększa koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Zadania z obszaru słuchania i czytania na egzaminach Cambridge koncentrują się zarówno na wychwytywaniu szczegółów, jak i na rozumieniu sensu tekstu. Najlepszym sposobem jest zatem podrzucanie dziecku ciekawych materiałów – z pomocą przychodzi nam oczywiście internet. Nastolatek może samodzielnie poszukać tego, co przypada mu do gustu.
Możemy zaproponować:
ciekawe kanały na youtube w języku angielskim w zależności od zainteresowań,
filmiki TED ED,
strony poświęcone nauce angielskiego i wiele innych.
Strony z materiałami do słuchania
Polecamy na przykład stronę BBC – poświęcona nastolatkom oferuje wiele materiałów, nie tylko do słuchania, dla uczniów na różnych poziomach. Kliknij TUTAJ, żeby zapoznać się z przykładowym materiałem – w tym akurat usłyszysz o radach, dotyczących zdawania egzaminów Cambridge.
Z kolei LYRICS TRAINIG to strona poświęcona ulubionym piosenkom – wybieramy piosenkę, słuchamy, wypełniamy i czerpiemy przyjemność z zabawy z muzyką!
Na nastolatki doskonale działa oglądanie ulubionych seriali i filmów angielskich w oryginale, bez napisów polskich, ewentualnie z angielskim – warto wesprzeć dziecko tłumacząc mu, że uczucie niezrozumienia każdego szczegółu jest naturalne i że zanim mózg „przechodzi” na rozumienie innego języka, mija trochę czasu – trzeba spróbować wykrzesać z siebie nieco cierpliwości.
Filmy i podcasty do nauki angielskiego
TA Stronka wybiera najciekawsze filmy do nauki angielskiego – często są to animacje, więc jeśli chcemy i możemy porozmawiać z dzieckiem po angielsku, doskonale nadają się jako wyjście do takiej rozmowy. Z aplikacji polecamy z kolei dla bardziej zaawansowanych językowo Learn English podcasts, English Listening Test oraz Luke’s English Podcast (poziom średniozaawansowany i wyżej).
Ćwicz gramatykę oraz słownictwo
To oczywiście podstawowe obszary nauki angielskiego sprawdzane na egzaminie. Warto ćwiczyć nie tylko słownictwo, które mamy w książkach i na lekcjach. W internecie znajdziemy sporo pomocy w tym względzie na przykład na stronach BBC Learning English czy British Council LearnEnglish Teens. Warto sprawdzić również takie strony, jak Flo-Joe czy Exam English, które oferują mnóstwo ćwiczeń słownikowych, pomocnych w powtarzaniu do egzaminu KET i wyższych.
Fiszki jako wsparcie do nauki słówek
Warto korzystać też z gier i aplikacji na telefon np. QUIZLET. Quizlet jest aplikacją do nauki słownictwa – wystarczy wpisać nazwę egzaminu, a wyświetli nam się mnóstwo zestawów słownictwa do przećwiczenia w formie fiszek. Po pracy z fiszkami, możemy zagrać w gry utrwalające zapamiętane słownictwo.
Z kolei Fiszkoteka ułatwia tworzenie własnych fiszek do nauki angielskiego. Aplikacja ma tę wielką zaletę, że świetnie uczymy się, gdy sami zarządzamy swoim procesem uczenia (np. poprzez dobór słów) oraz możemy sami wybrać słowa, które chcemy powtarzać. Uczenie się słownictwa w ten sposób jest niezwykle skuteczne – algorytmy komputerowe odrzucają słowa, które dobrze znamy, eksponując ucznia wiele razy na te, których zapamiętanie wymaga większego wysiłku.
Interaktywne testy językowe, gry i ćwiczenia
Klasyką, jeśli chodzi o przygotowanie do egzaminu jest strona Cambridge. Uczeń znajdzie na niej nie tylko interaktywne ćwiczenia i przykładowe testy, ale także gry i aplikacje przygotowane specjalnie z myślą o przygotowujących się do egzaminów Cambridge.
Gramatykę dobrze powtarzać jest za pomocą gier i ćwiczeń – wiele z nich znajdziemy na stronach takich jak British Council Grammar, ale też od niedawna pojawia się wiele ciekawych kanałów YouTube do nauki języka angielskiego, na których gramatyka jest wyjaśniona zabawnie i przystępnie np. kanał „Po Cudzemu” albo „Rock Your English”.
Mówienie i pisanie to praktyczna strona nauki
Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że praktyka czyni mistrza. Przygotowanie do egzaminu oznacza: mów i pisz, ile możesz. Gotowe modele wypracowań są dostępne w podręcznikach, wiadomo więc, na czym się wzorować. Do kogo mówić? Można mówić do lustra, nagrywać się na dyktafon czy rozmawiać po angielsku z kolegą lub koleżanką. Najważniejsze, żeby się nieustannie rozwijać i znajdować w sobie motywację do działania! A jeśli trudno się przemóc do mówienia albo mierzymy się z tzw. ‘writer’s block’, warto sobie uświadamiać, że jest to całkowicie normalne zjawisko, z którym mierzą się również znani mówcy, większość aktorów czy prezenterów i pisarzy. Relax and take it easy!
Nastaw się, że zdasz egzamin 🙂
Warto rozmawiać 🙂 O tym, po co się uczymy, co daje nauka do egzaminu, jak jako rodzic przechodziłeś/łaś przez egzaminy. Wystrzegajmy się perfekcjonizmu! Dlaczego? Dobrze tłumaczy to Brené Brown w swojej książce ‘’Dary niedoskonałości’’. Uważa ona, że perfekcjonizm to ‘’autodestrukcyjny i uzależniający system wierzeń, który prowadzi do podstawowej myśli:
Jeśli będę wyglądać, żyć i postępować perfekcyjnie, to uniknę lub zminimalizuję bolesne uczucia związane ze wstydem, cudzymi osądami, poczuciem winy. Jest on tarczą. I to potwornie ciężką tarczą, którą nosimy, myśląc, że nas obroni, choć tak naprawdę trzyma nas przy ziemi.
Co zamiast niego? Dużo bardziej efektywne i z pewnością przyjemniejsze jest kultywowanie nastawienia na rozwój. Carol Dweck, autorka książki „Nowa psychologia sukcesu”, opisuje dwa sposoby myślenia (mindset): fixed mindset (nastawienie na trwałość), w którym człowiek zakłada niezmienność swoich cech i możliwości, oraz growth mindset (nastawienie na rozwój) – rozwojowe podejście do możliwości ludzkiego mózgu, traktujące uczenie się jako proces.
Przy założeniu, że uczenie się jest procesem, dajemy sobie prawo do popełniania błędów, ponieważ są one normalnym elementem nauki. Co ważne, w tym nastawieniu czerpiemy frajdę z nauki, ponieważ nie skupiamy się na perfekcji, ale na procesie. Pojawia się radość z odkrywania, dowiadywania się, uczenia nowych umiejętności. W efekcie chętniej podchodzimy do uczenia i nie boimy się wyzwań. Czego można chcieć więcej?
Życzymy nastawienia na rozwój i owocnego przygotowania do egzaminów!
Tekst: Beata Wysocka, metodyczka Early Stage