Podcasty to dość nowa forma, która cieszy się coraz większą popularnością, choćby ze względu na to, że możemy słuchać ich dosłownie wszędzie – w samochodzie, autobusie, w drodze powrotnej do domu. Mogą być też dobrym sposobem na rozwijanie zdolności rozumienia języka angielskiego ze słuchu, na poznawanie nowych zwrotów i osłuchiwanie się z potocznym językiem. Sprawdź 7 podcastów, które będą pomocne w trakcie nauki języka angielskiego!
Zalety wspierania nauki języka angielskiego poprzez podcasty
Zacznijmy od formy – podcast jako nagrana rozmowa lub monolog, do odsłuchania w dowolnym momencie daje ogromną swobodę. Można wysłuchać go w trakcie drogi do szkoły, czekania na autobus, domowych porządków czy wędrowania między sklepowymi alejkami. W ten sposób z pożytkiem można wykorzystać czas, który zwykle mógł być uznany za nic nie znaczący. Gdy jednak pozbiera się te poszczególne minuty w całość, okaże się, że otrzymamy “w bonusie” naprawdę wiele czasu spożytkowanego w wartościowy sposób.
Poza oczywistą zaletą jaką jest wzbogacenie swojej wiedzy z pewnego obszaru zainteresowań, korzyścią słuchania podcastów po angielsku jest stwarzanie sobie okazji do kontaktu z językiem. Można w ten sposób poznać różne akcenty oraz słownictwo i zwroty dotyczące naszego hobby. Osłuchiwanie się z językiem jest bardzo ważne w trakcie nauki – jeśli nawet początkowo zrozumienie poszczególnych zwrotów będzie trudne, z czasem mózg zacznie oswajać się taką formą nauki. Jest to doskonały sposób na utrzymywanie kontaktu z językiem poza zajęciami w szkole języka angielskiego czy podczas przerwy zimowej lub wakacji.
Poniżej przedstawiamy listę interesujących podcastów, które będą pomocne w trakcie nauki języka angielskiego:
1. Podcasty do nauki języka angielskiego: Podcasts in English
Jak sama nazwa wskazuje, to po prostu zbiór podcastów w języku angielskim. Są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Można tam znaleźć również zakładkę dla nauczycieli. Odcinki są krótkie, mają po około trzy minuty. Trudno zastosować więc tu wymówkę, że nie znaleźliśmy w ciągu dnia czasu na naukę. 3-4 minuty to chwila, którą łatwo wygospodarować, a przez to utrzymać regularność w ćwiczeniach. Te konkretne podcasty pozwalają na zapoznanie się z prostymi konwersacjami w języku angielskim. Można posłuchać tam o wyjściu do kina lub konieczności udania się do szpitala – są tam więc frazy, które mogą być bardzo przydatne dla osób podróżujących i chcących podszkolić swój warsztat przed wyruszeniem w drogę.
2.Podcasty do nauki języka angielskiego: Learn English
Ten zbiór podcastów został przygotowany przez British Council, czyli markę dobrze znaną i mocno kojarzoną z nauką języków. Na stronie można znaleźć cztery serie podcastów. Odcinki są różnej długości, można też sprawdzić, do jakiego poziomu zaawansowania są przystosowane. To, co wyróżnia tę stronę na tle innych, jest fakt, że po odsłuchaniu podcastu można rozwiązać zadania sprawdzające naszą umiejętność rozumienia ze słuchu. Jest też możliwość pobrania transkrypcji całego odcinka, żeby móc popracować dokładnie z tekstem, sprawdzić pisownię konkretnych zwrotów i wyrażeń.
3. Podcasty do nauki języka angielskiego: Luke’s English Podcast
To prawdziwa skarbnica podcastów. Prowadzi je Luke Thompson – dyplomowany nauczyciel, ale też stand-uper. Pierwszy podcast w jego wykonaniu wystartował w 2009 roku i wciąż powstają nowe odcinki. Na ten moment jest ich już ponad 700. To spora dawka nie tylko poprawnego angielskiego, ale też humoru. Warto tu zaznaczyć, że brytyjskiego humoru – co też spotka się z uznaniem wielu osób chcących uczyć się angielskiego. Odcinki bywają długie, niektóre trwają ponad godzinę. Są to jednak bardziej swobodne opowieści, dyskusje (czasem pojawiają się tam również goście) na wybrane tematy, dzięki czemu nie mamy poczucia spędzenia czasu na nauce. Nie brakuje tematów na temat rodziny królewskiej czy piłki nożnej. To bardzo przyjemna pozycja dla tych, którzy chcą po prostu posłuchać podcastu na jakiś konkretny temat, na dodatek z oryginalnym brytyjskim akcentem. Część odcinków dotyczy stricte angielskiej gramatyki, są i takie poświęcone związkom frazeologicznym. Warto zaznaczyć, że Luke Thompson otrzymał już sporo nagród za realizację swojego podcastu. Nie ma się co dziwić, to już niemal legenda w swojej dziedzinie.
4. Podcasty do nauki języka angielskiego: BBC Learning English
Ta pozycja to prawdziwa encyklopedia wiedzy. Można znaleźć tam wiele różnych pomocy do nauki języka angielskiego, nie tylko tych w formie podcastów. Skoro jednak na nich się tu koncentrujemy, to na uwagę zasługuje sekcja „6 Minutes English”, która bazuje na krótkich odcinkach odnoszących się do codziennych sytuacji – zatem i na słownictwie, które można swobodnie w prostych rozmowach wykorzystać. Dla najbardziej zabieganych najlepiej sprawdzi się formuła „English in Minute (learn English in 60 seconds)”. W jednominutowych klipach można przypomnieć sobie między innymi podstawowe słownictwo z danego działu. Na stronie jest też możliwość znalezienia transkrypcji do podcastów, a także różnego rodzaju zadań – jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy stawiają na intensywną naukę.
5. Podcasty do nauki języka angielskiego: Voice of America
Była już mowa o brytyjskim angielskim, pora teraz na jego amerykańską wersję. „Voice of America” to zbiór podcastów na bardzo wiele różnych tematów – zarówno kulturowych, czy spraw bieżących, jak i bazujących na samej nauce. Można zatem posłuchać podcastu na temat kryzysu gospodarczego, najnowszych odkryć klimatologów, ale też informacje na temat tego, jakich pozdrowień powinno się używać w poszczególnych sytuacjach. Na uwagę zasługuje też tempo nagrań – jest ono dostosowane do słuchacza, nieco wolniejsze niż w codziennym mówieniu, dzięki czemu łatwiej można skoncentrować się na przekazie i łatwiej wyłapać problematyczne słownictwo.
6. Podcasty do nauki języka angielskiego: Breaking News English
Bardzo interesująca pozycja na tej liście. To podcast w formie artykułów na temat bieżących spraw ze świata, o różnej tematyce. Każdy z nich jest dostępny zarówno w formie pisanej, jak i w wersji do odsłuchania. Co ciekawe, można odtwarzać pliki w różnych wersjach – są nagrane różne tempa ich odczytywania. Do każdych z nich są dołączone także zadania – zarówno w formie rozgrzewki, jak i sprawdzające wiedzę już po zapoznaniu się z treścią artykułu.
7. Podcasty do nauki języka angielskiego: Real Life English
Ostatnia pozycja na tej liście – choć w tym przypadku wypadałoby powiedzieć bardziej „last but not least”, czyli Real Life English. Podcastów na tej stronie można posłuchać zarówno na samym portalu, jak i przez specjalną aplikację. Podzielone są na wiele tematów (na przykład dotyczące świątecznych filmów czy sposobów na uprzyjemnienie sobie nauki). Do każdego odcinka dołączony jest także słowniczek, w którym zaznaczone jest charakterystyczne dla danej tematyki słownictwo.
Zdjęcie: Andrea Piacquadio | Pexels