Wielka Brytania, która choć kulturowo i geograficznie nie jest bardzo odległym od Polski krajem, wciąż nie przestaje nas zaskakiwać. Każdy, kto nawet krótko uczył się języka angielskiego, z pewnością może przytoczyć choć kilka ciekawostek dotyczących Zjednoczonego Królestwa. Dla wszystkich miłośników tego pięknego, wyspiarskiego kraju, a także tych, którzy uwielbiają poznawać interesujące fakty ze świata, przygotowaliśmy nie lada gratkę – ciekawostki o Wielkiej Brytanii. Jeśli myślisz, że wiesz o niej wszystko – sprawdź się! Niektóre z faktów z pewnością Cię zaskoczą. 😊
Największa posiadaczka ziem na świecie
Chociaż Zjednoczone Królestwo od ponad stu lat nie ma już statusu imperium, szacuje się, że nadal około 1/6 powierzchni świata zajmują tereny prawnie należące do… Królowej. Tym samym Elżbieta II jest największym posiadaczem ziemskim na świecie! Oprócz władania ziemiami tradycyjnie brytyjskimi, jest ona bowiem uznawana za głowę 15 innych państw – razem ze Zjednoczonym Królestwem, tworzą tzw. Wspólnotę Narodów. Co ciekawe, próżno szukać królowej na liście najbogatszych Brytyjczyków – z majątkiem prywatnym szacowanym na około 350 mln funtów, otwiera dopiero czwartą setkę zestawienia.
Czytaj również: 5 ciekawostek o brytyjskiej rodzinie królewskiej
Narodowy sport Szkocji? Golf, oczywiście!
Kojarzący się z rozrywką dla wyjątkowo zamożnych, golf jest sportem znanym w historii od dawna. Pierwsze odnalezione źródła, mówiące o grze polegającej na wbijaniu piłki do dołków za pomocą kijów, sięgają pierwszej połowy XV wieku! Szkoci, którzy odpowiadają za jej wymyślenie, wkrótce tak bardzo polubili nowy sport, że otrzymali… oficjalny zakaz gry w golfa od szkockiego króla, Jakuba II. Powód? W ocenie monarchy zaniedbywali przez nią swoje obowiązki. Podobno spędzali przy golfowych dołkach tyle czasu i opuszczali się w treningu wojskowym do tego stopnia, że nowi rekruci szybko zaczęli mieć poważne braki w wyszkoleniu. Cóż, biorąc pod uwagę nieustającą popularność golfa także w dzisiejszych czasach, można tylko domyślać się, że królewskie zakazy niespecjalnie były respektowane.
Five o’clock, my dear
Wszyscy wiemy, że Brytyjczycy słyną z zamiłowania do herbaty. Ot, taka narodowa przypadłość. Jeśli jednak informację tę ubierzemy w liczby, nietrudno otworzyć oczy szerzej ze zdziwienia. Statystyczny mieszkaniec Zjednoczonego Królestwa rocznie wypija napar z blisko 2 kg herbaty, czyli 2,5 filiżanki dziennie. W skali kraju to spożycie na poziomie 130 tysięcy ton rocznie! To trzecia herbaciana potęga świata – po sąsiadującej Irlandii oraz Turcji. Nawet słynący z herbacianych ceremonii Japończycy, w przeliczeniu na mieszkańca, wypijają jej blisko dwukrotnie mniej!
Brytyjskie „Przedmieście Szczebrzeszyńskie”
Aż trudno w to uwierzyć, ale Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to nie efekt przebiegnięcia kota po klawiaturze, a walijska wieś położona w północno-wschodniej części Walii. 58 liter, bo tyle dokładnie zawiera, stawia ją w światowej czołówce miejscowości o najdłuższej nazwie. Ze względów praktycznych mieszkańcy korzystają z wersji skróconej: Llanfair PG. Dla porównania, do zapisania słów Przedmieście Szczebrzeszyńskie, czyli polskiej wsi mogącej poszczycić się najbardziej rozbudowaną nazwą, potrzeba „tylko” 30 znaków. 😊
Najstarszy dom świata
Zamek w Windsorze to najstarszy i największy zamieszkany zamek na świecie. Jest on oficjalną rezydencją, a jednocześnie domem brytyjskiej rodziny królewskiej nieprzerwanie od czasu wybudowania, tj. od XI wieku! Chociaż Królowa Elżbieta II ma do dyspozycji także kilka innych posiadłości, to podobno właśnie zamek w Windsorze jest jej ulubionym lokum.
Union Jack, czyli brytyjska flaga
Flaga Zjednoczonego Królestwa to w rzeczywistości połączenie trzech flag: Anglii (czerwony krzyż na białym tle), Szkocji (biały krzyż w kształcie litery X na niebieskim tle) oraz reprezentującego Irlandię krzyża Świętego Patryka (czerwony krzyż w kształcie litery X na białym tle). Walijski smok niestety nie znalazł odzwierciedlenia w sztandarze państwowym. Stało się tak, ponieważ w roku 1606, gdy po raz pierwszy tworzono flagę dla połączonych unią personalną Anglii i Szkocji, Walia już od pewnego czasu była połączona z Anglią.
Wielka Brytania stolicą ślubnej mody
Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, zwyczaj noszenia bieli przez pannę młodą, to tradycja o stosunkowo niedługiej historii. Zapoczątkowała go Królowa Wiktoria, która poślubiając w roku 1840 księcia Alberta, wbrew powszechnie panującej modzie, wybrała suknię w odcieniach bieli jako odpowiednią na tę szczególną uroczystość. Za jej wzorem poszły kolejne pokolenia panien młodych i choć dziś wybór innego koloru na to szczególne wydarzenie nie szokuje, to jednak biel i jej odcienie nieustannie królują w salonach sukien ślubnych.
Constitution? No, thanks!
Interesujące w ustroju Wielkiej Brytanii jest to, że choć jest to państwo bardzo wysoko rozwinięte, nie posiada spisanej i formalnie uchwalonej konstytucji. Zamiast takiego jednorodnego aktu, stanowiącego podstawowe źródło prawa w innych krajach, stosuje się ogół norm i zwyczajów, regulujących funkcjonowanie państwa, co stanowi tzw. konstytucję materialną. Próżno jednak szukać choćby listy aktów wchodzących w jej skład, ponieważ rozproszony charakter i mnogość dokumentów, które można by zaliczyć do tych najważniejszych (wyroki sądów, opinie prawne, akty parlamentu, proklamacje królewskie, a nawet traktaty prawnicze i niepisane zwyczaje), uniemożliwia ich jasną identyfikację.
Co ciekawe, uporządkowanie spraw konstytucji to nie jedyny problem. Do dziś bowiem obowiązują prawa uchwalone niejednokrotnie setki lat temu! Na przykład zakazanym jest, by uczestnik obrad pojawił się w parlamencie odziany w zbroję (trochę trudno to sobie wyobrazić i bez odpowiedniego prawa 😊), za występne uznaje się również dowcipy polegające na ucieczce po naciśnięciu dzwonka do drzwi, a za dopuszczenie do rozmnożenia zwierzęcia z innym, pochodzącym z królewskiego domu jeszcze do 1965 roku groziła kara śmierci. Do dzisiaj jest to nielegalne, ale delegalizacja tej najcięższej z kar znacznie poprawiła perspektywy nieostrożnego właściciela czworonoga. 😊
Wielka Brytania jest naprawdę interesująca! Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziecie mogli zaskakiwać swoich znajomych niezliczonymi ciekawostkami na temat tego kraju.
Zdjęcie: Eva Dang | Unsplash