Język angielski w domu może okazać się ciekawą przygodą, jeśli dołączymy do niego historyjki z ulubionych książek, które na pewno okażą się ciekawsze niż podręcznik z regułami! Okazuje się, że wesprzeć dziecko w nauce angielskiego można przy okazji… codziennego czytania. Najlepiej oczywiście korzystać z tekstów w wersji angielskiej, ale wcale nie jest to konieczne. Zrobiłam zdjęcia kilku stronom książek, które posiadam w domu. Mimo, że część z nich jest po polsku, to każda może być kopalnią pomysłów związanych z nauką języka angielskiego w domu!
Język angielski w domu – nazywanie, wyliczanie
Książeczki warto przede wszystkim wykorzystać do nazywania obrazków po angielsku. Zazwyczaj zilustrowane są bardzo podstawowe przedmioty, które dziecko może już znać, albo których szybko się nauczy. W przypadku prostego słownictwa można dodatkowo zaopatrzyć się w obrazkowy słownik angielsko-polski i poszukać angielskich odpowiedników narysowanych słów. Innym typem książek są pięknie ilustrowane opowiadania, które często zawierają mnóstwo ciekawych szczegółów. Mogą być kopalnią wiedzy dotyczącą nazw zwierząt, kolorów czy elementów natury. Kto wymieni więcej angielskich nazw zwierzaków z obrazka? Ja, ja, ja!!!
Język angielski w domu i kreatywność – najlepsi przyjaciele
Wszelkie książki pobudzające kreatywność mogą posłużyć również do nauki języka angielskiego. W trakcie tworzenia warto zapomnieć o języku polskim i wydawać dziecku proste polecenia po angielsku np. get some paint, put your finger on the paper. Możemy również prosić o nazwanie po angielsku tego, co dziecko stworzyło lub zadać mu pytania do skończonego dzieła: Is it a bear? Is it you? What colour is it? What colour are its legs? Is it fat?
Angielskie show
Sporą popularnością cieszą się obecnie opowieści o wynalazcach i wynalazczyniach, buntowniczkach, naukowcach, wojownikach… jednym słowem pięknie ilustrowane biografie dla dzieci. Tego typu książki to prawdziwa gratka dla nastolatków. Jak więc wykorzystać zainteresowanie postacią do powtórki angielskiego? Nic prostszego! Prosimy o przeczytanie wszystkiego, co dostępne na temat idola. Następnie udajemy, że zapraszamy eksperta do angielskiego show lub kręcimy film dokumentalny o tej postaci. Dziecko oczywiście wchodzi w rolę eksperta i stara się udzielić jak najwięcej informacji. Zachęcamy do budowania prostych zdań, szukamy wspólnie słownictwa w słownikach, by jak najlepiej przygotować się do wywiadu.
Wykorzystujcie językowe wstawki
Nudzi Was czasem czytanie dziecku w kółko tej samej ulubionej bajki? Mnie niestety tak… Moja Małgosia przepada za serią o Orzesznicy i Mrówkojadzie. Choć bajka jest naprawdę arcyciekawa i zabawna, wszystko powtórzone setny raz przestaje sprawiać przyjemność. Z drugiej strony dzieci potrzebują słyszeć wielokrotnie te same historie, to naturalny element ich rozwoju. Chcąc pogodzić nasze potrzeby, wprowadziłam element zabawy do czytania tych samych opowieści – od czasu do czasu zamiast polskiego słowa wstawiam angielskie. Na przykład zamiast „zdrowe” mówię „healthy”, a zamiast „mrówkojad” – „anteater”. Moje dziecko czasem mnie poprawia podając polski odpowiednik, innym razem pyta, co oznacza słowo, którego właśnie użyłam. Nie zawsze pozwala mi na to urozmaicenie, ale jeśli tak, bawię się doskonale ☺ Nie tylko ja!
Angielski w domu – zabawa w „znajdź różnicę”
W książkach z zadaniami dla dzieci znajdziemy sporo ćwiczeń typu „znajdź różnice”. Doskonale nadają się one do tworzenia prostych zdań w języku angielskim – There is… There isn’t… There are… There aren’t… It’s got… It hasn’t got … It is … It isn’t… Zapytaj, czy dziecko nie chciałoby Ci wyjaśnić różnic między obrazkami mówiąc po angielsku. Zaoferuj swoją pomoc, jeżeli tak będzie mu łatwiej. Taka strona jak ta z drzewami, może posłużyć nie tylko do nazwania pór roku, ale również do tworzenia angielskich zdań o różnicach pomiędzy nimi.
Zabawa z książeczkami w nauce języka angielskiego
Angielskie książeczki, poza czytaniem i powtarzaniem wyrazów, możemy również wykorzystać do takich zabaw jak:
– SPOT THE … – dziecko wskazuje słowo lub obrazek
– READ AND DO THE ACTION – pokazujesz wyraz np. LAUGH, dziecko czyta i wykonuje polecenie (tutaj – śmieje się)
– SPELL THE WORD – wskazujesz słowo, dziecko literuje je po angielsku
– I SPELL, YOU GUESS – Ty literujesz, dziecko wskazuje i czyta słowo, które zostało przeliterowane
– FIND SOMETHNIG / SOMEBODY … – opisujesz obrazek, dziecko musi go wskazać, a jeśli jest na odpowiednim poziomie możecie też zamienić się rolami
– WHAT COLOUR / HOW MANY – tego typu pytania można też oczywiście zadać niezależnie od wersji językowej książeczki
Wykorzystując książeczki w domowej zabawie z angielskim, ważne jest by zwrócić uwagę na wymowę, ponieważ możemy niechcący nauczyć dziecko źle wymawiać poszczególne słowa. Bardzo polecam aplikację i stronę internetową DIKI – po kliknięciu na ikonę głośnika, lektor poprawnie czyta wyszukiwane słowo.
Nie ma znaczenia jakie książki macie w domu, kupicie czy wypożyczycie z biblioteki. Każda pozycja może przydać się do ciekawej nauki języka. A może dzieci same wymyślą zabawę z angielskim? Spróbujcie!