Powtórka z języka jesienią? To bardzo przyjemny sposób na utrwalanie materiału. W ostatnich latach październik zaskakuje piękną pogodą, ale listopad też nie jest taki zły. Jesienne skarby, jak kasztany, żołędzie, liście mogą być bardzo pomocnymi i kreatywnymi pomocami naukowymi. Powtarzać możecie w domu, ale też w czasie spaceru, np. skacząc po kałużach.
Podpowiadamy, co zrobić, aby powtórka z języka była urozmaicona przez jesienne skarby. To nie tylko doskonały sposób na naukę języka, ale też na obcowanie z przyrodą i poznawanie jej. Zapraszamy na spacer!
Powtórka z języka — 1… 2… 3… Liczymy!
Najprostszym pomysłem dla najmłodszych dzieci będzie liczenie liści, kasztanów lub żołędzi po angielsku. Zbierz tyle liści, ile zmieścisz w dwóch rękach. Wyrzuć je jak najmocniej do góry. Wspólnie z dzieckiem liczcie spadające liście po angielsku. Uwaga! Nie rób tego samego z kasztanami, a szczególnie tymi, które jeszcze są zamknięte w skorupkach 😉
Jeśli chcesz nieco utrudnić, zrób lekcję matematyki po angielsku, wykorzystując zapałki. Dziecko dodaje, odejmuje, mnoży lub dzieli za pomocą przedmiotów, które można dotknąć, przełożyć, które można obracać w rączkach. Jeśli połączysz matematykę z angielskim, a do tego przeniesiesz ją do świata realnego, Twoje dziecko oszaleje z radości! Powtórka z języka nie będzie przykrym obowiązkiem, ale fascynującą przygodą.
Powtórka z języka — wykopaliska
Czy znajdzie się ktoś, kto nie lubi zabawy w archeologów? Wątpię! Poproś, aby dziecko narysowało obrazek lub napisało słowo związane z czymś, czego uczyło się ostatnio na angielskim. Zgnieć obrazek i przygotuj wielki stos liści, gdzie schowasz rysunek. Wspólnie z dzieckiem zanurzacie dłonie w stosie w poszukiwaniu zaginionego obrazka. Kto pierwszy go znajdzie i poprawnie nazwie po angielsku?
Powtórka z języka — rzucanie liściem do celu
Każdy rzucał kasztanem do celu, ale kto spróbuje puścić liść z góry w taki sposób, aby trafił na kartę, która przedstawia dane słowo? Poproś dziecko, aby tak zrobiło albo zorganizujcie zawody — Ty puszczasz liść w tym samym czasie co dziecko. Czyj liść będzie bliżej odpowiedniej karty obrazkowej? Kto dotarł najbliżej celu?
Możesz też zagrać w odwrotność tej gry — Ty lub dziecko puszczacie liść i nazywacie kartę, na której wylądował liść. Zamień to na zawody — puszczacie liście całą rodziną, kto pierwszy nazwie kartę, na którą spadł liść, wygrywa największy kawałek ciastka! Oczywiście staraj się tak ociągać i robić śmieszne błędy, żeby dać szansę dziecku na wygranie. Pycha!
Powtórka z języka — odkrywanie po jednym listku
Inspiracją do tej gry jest znany i lubiany teleturniej „Jaka to melodia?”. Tym razem zamiast kolejnych nutek, odkrywacie po jednym liściu z zasypanego nimi obrazka. Twojemu dziecku na pewno krótko zajmie zgadnięcie, co znajduje się na obrazku :). Ile liści Ty musiałeś odkryć, aby odgadnąć i nazwać to, co znajduje się na obrazku?
Powtórka z języka — kółko i krzyżyk
To nowa odsłona znanej wszystkim gry. Tym razem zakrywasz karty obrazkowe lub wyrazowe liśćmi — to dopiero kreatywna powtórka z języka połączona z zabawą, czyli to, co lubimy najbardziej. Wybierając kartę nie masz pojęcia, co na niej będzie. Jak zaznaczyć kółkiem kartę, którą potrafiłeś nazwać po odkryciu liścia? Zamiast kółek i krzyżyków gracze na przemian kładą na kartach, które potrafili nazwać, kasztany, żołędzie lub inne leśne skarby. Wygrywa gracz, który pierwszy stworzy linię prostą z 3 obrazków.
Powtórka z języka — która karta?
Ta gra rozbawi najmłodszych. Powiedz dziecku, że zmienia się w magika, który chowa liść pod jedną z kart. Ty oczywiście będziesz widział, że karta ta jest trochę bardziej wypukła, ale dziecko niekoniecznie. Pobaw się więc w zgadywanie. Wskazujesz kartę, pod którą na niby spodziewasz się liścia, nazywasz ją. Dziecko ocenia, czy dobrze nazwałeś kartę. Jeśli tak — możesz ją odkryć i przekonać się, czy był tam liść. Jeśli nie — niestety musisz próbować w innym miejscu. Możecie ustalić, że masz tylko kilka szans albo że magik ukrywa więcej niż jeden liść.
Powtórka z języka — leśna ścieżka
Układacie sobie wzajemnie labirynt z liści na kartach. Za każdym razem kiedy robicie jeden krok do przodu, musicie nazwać kartę, która była pod liściem. Jeśli się Wam to uda – docieracie do końca ścieżki. Jeśli nie – musicie zaczynać od początku. Oczywiście przegranym powinien być rodzic, któremu dziecko musi ciągle podpowiadać słówka i od nowa wyznaczać ścieżki.
A na koniec…
Powtórkę słownictwa możecie oczywiście przekształcić w tworzenie zdań z użyciem słowa. Liście możecie też porównywać między sobą, opisywać, opowiadać o ich dniu czy przeprowadzać konwersacje w języku angielskim między liściem a kasztanem albo jakąś figurką. Jeszcze większy pożytek, jeśli uda się taką konwersację nagrać. Zacznijcie od Hi, how are you? Może potem zapytacie liście o to, co lubią jeść, gdzie jeżdżą na wakacje i czemu są takie wysuszone 🙂
Po inspiracje, aby powtórka z języka była jeszcze bardziej owocna i kreatywna, zapraszamy do nas.
Autorka: Beata Wysocka