Najtrudniejsze słowa po angielsku? Lista może prezentować się bardzo różnie, bo i trudność może wynikać z różnych przyczyn. Jednak są słowa, które po angielsku po prostu trudno jest obcokrajowcowi wymówić. Są również zwroty, które brzmią bardzo podobnie to innych i w związku z tym często nam się mylą. Jak sobie z nimi poradzić?
Najdłuższe i najtrudniejsze angielskie słowa
Oxford English Dictionary podaje, że najdłuższe angielskie słowo ma aż 45 liter i jest to określenie na pylicę krzemową. Chorobą, którą określa się także jako pneumonoultramikroskopową krzemowowulkanokoniozę, co po angielsku brzmi pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Wygląda nieco przerażająco, prawda?
Inna, dość powszechna współcześnie choroba, czyli niedoczynność tarczycy, po angielsku także nie brzmi najlepiej – pseudopseudohypoparathyroidism. Z takich słów nie korzystamy jednak wyjątkowo często. W codziennym angielskim nie brakuje również słów, które potrafią sprawiać poważne trudności w wymowie. Nieścisłości — incomprehensibilities, czy niezrozumiałości — incomprehensibilities to słowa, które po angielsku naprawdę trudno wymówić. Takich łamańców językowych po angielsku jest znacznie więcej. Mają jednak one swoje zalety, o których opowiemy za chwilę. W języku polskim także takich łamańców językowych zresztą nie brakuje…
Pisownia i brzmienie angielskich słów
Język angielski z pewnością nie należy do najtrudniejszych języków świata. Nie oznacza to jednak, że język ten nie ma swoich pułapek. O ile gramatyka wydaje się stosunkowo logiczna, o tyle pisownia i wymowa po angielsku mogą nam sprawiać niemałe trudności, przede wszystkim dlatego, że ortografia angielska nie zakłada odpowiedniości między zapisem i wymową. To efekt długiego okresu kształtowania się języka, wielu zmian, jakim na przestrzeni wieków on ulegał. Więcej o trudnościach i sposobach ich przezwyciężania w trakcie nauki możesz przeczytać w naszym ostatnim artykule: Czy język angielski jest trudny do nauczenia się?
Jakie słowa sprawiają nie tylko uczniom, lecz także dorosłym niemałe problemy?
-
- Strengths, czyli liczba mnoga od strength (siła) to z pozoru krótkie, mało problematyczne słowo. Jeśli jednak uświadomisz sobie, że jest tutaj tylko jedna samogłoska, a co za tym idzie – jedna sylaba przy ośmiu spółgłoskach, robi się nieco trudniej.
- Popularne słowo uncopyrightable, które oznacza zastrzeżenie czegoś (najczęściej praw do czegoś), ma z kolei 15 liter, samogłosek jest tutaj aż 6, natomiast problem w wymowie sprawia to, że żadna z liter się nie powtarza.
- Flabbergasted – słowo oznacza kogoś zszokowanego, osłupiałego ze zdziwienia. Często nie wiemy nie tylko jak je wymówić, ale i poprawnie zapisać.
- Oblivious, czyli określenie na kogoś, kto jest czegoś nieświadomy lub nie zwraca na nic uwagi, również sprawia sporo problemów w wymowie, szczególnie szybkiej. Do tego łatwo pomylić to słowo z obvious, które stosuje się na określenie czegoś oczywistego.
- Supersede – zająć miejsce czegoś to czasownik, który problem w wymowie sprawia przede wszystkim drugą swoją częścią; wiele osób nie wie bowiem, jak wymówić cząstkę sede (która powinna brzmieć seed).
Blisko, a jednocześnie daleko
Najtrudniejsze dla wielu uczących się języka angielskiego wcale nie muszą okazać się słowa, które po prostu trudno jest wymówić, lecz także te, które brzmią bardzo podobnie do innych i łatwo jest je pomylić.
-
- Słowo accommodate oznacza dostosowanie się do oczekiwań kogoś. Łatwo jednak pomylić je ze słowem accommodation, które oznacza zakwaterowanie.
- Słowa stationary i stationery różnią się jedną samogłoską, a mają zupełnie inne znaczenie. Pierwszy oznacza, że coś jest stacjonarne, czyli na miejscu, z kolei drugie słowo oznacza przybory piśmiennicze.
- Łatwo po angielsku pomylić affect z effect ponieważ oba słowa wymawiamy tak samo, różnica dotyczy tylko zapisu. Pierwsze słowo oznacza wpływanie na coś, drugie – efekt, skutek jakiegoś działania.
- Compliment vs. complement? Pierwsze słowo to komplement, drugie oznacza uzupełnienie czegoś.
- Dessert i desert to chyba jedne z najczęściej mylonych słów po angielsku, zarówno w wymowie, jak i zapisie. Deser oznacza to pierwsze, drugie – odsyła zaś na pustynię.
Najprostsze nie zawsze są również oficjalne sformułowania, które przydają się na przykład w wypowiedziach pisemnych. Sprawdź naszą listę słówek, które podniosą rangę każdego wypracowania!
Jak sobie poradzić z trudnymi słowami po angielsku?
Sposobów na zapamiętanie zapisu lub wymowy, a także znaczenia różnych słów po angielsku jest wiele. Jeśli chodzi o wymowę, w Early Stage bardzo często sięgamy po muzykę i wspieramy się nią. Rytm, sposób akcentowania, melodia języka to elementy, które łatwo oswoić właśnie dzięki piosenkom, rymowankom i wyklaskiwaniu poszczególnych słów.
Muzyka bardzo pozytywnie działa na pamięć, stymuluje określone obszary w mózgu, które odpowiadają za krótkotrwałą i długotrwałą pamięć. Warto ćwiczyć także dykcję z łamańcami językowymi: łatwiej dzięki temu wychwycić błędy i zadbać o odpowiednią wymowę.
Jeśli chodzi natomiast o zapis, a także znaczenie podobnie brzmiących słów, najlepsze są skojarzenia, mapy myśli, infografiki, rysunki. Wszystko, co pozwala nam zwizualizować dane słowo i powiązać je z fragmentem rzeczywistości, wspiera naukę angielskiego i pozwala poradzić sobie z tymi mniejszymi i większymi przeszkodami.
Zdjęcie: Nothing Ahead | Pexels