Jak często zwracasz uwagę na to, co w danym momencie widzisz? Czy jadąc autobusem patrzysz na to, co dzieje się za oknem, czy raczej Twoja zajęta głowa myśli nad rozwiązaniem kolejnego problemu? Ile razy w tym tygodniu zabrakło Ci cierpliwości do dziecka, które ma trudności z nauką czy kontaktach z rówieśnikami? Może warto zatrzymać się na chwilę i skupić się na tym, co naprawdę liczy się w życiu? Z pomocą przychodzi mindfulness dla dzieci i rodziców!
Mindfulness dla dzieci i rodziców – co to jest?
Mindfulness, tłumaczone z języka angielskiego jako uważność, to stan świadomości, w którym celowo kierujemy swoją uwagę na to, czego w danej chwili doświadczamy – bez oceniania, zastanawiania się, wybiegania myślami w przeszłość lub przyszłość, analizowania. Po prostu, całkowicie skupiamy się na danym wydarzeniu, przyjmujemy je takim jakie jest, nie szukamy przyczyn i nie przewidujemy konsekwencji. Nawet jeśli nie brzmi to skomplikowanie, może okazać się sporym wyzwaniem, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Na szczęście są techniki, które ułatwiają osiągnięcie tego wyjątkowego stanu, ale najpierw wspomnijmy o korzyściach wynikających z praktykowania treningu uważności.
Korzyści z treningu mindfulness dla rodzica
Stres i pośpiech to coś, czego każdy z nas ma w pewnym momencie życia naprawdę dość. Cały czas gdzieś się spieszymy, nie możemy wyrobić się z pracą, mało śpimy, jesteśmy zestresowani. To odbija się nie tylko na naszym zdrowiu, ale też na relacjach z najbliższymi i otoczeniem. Chodzimy nerwowi, sfrustrowani, zmęczeni. Zadaniem treningu mindfulness jest wprowadzenie równowagi, wypracowanie umiejętności wyciszania się i relaksowania, zmniejszenie napięcia nerwowego wywołanego stresem oraz uczenie się obserwowania swoich emocji. Celem jest zatem zastopowanie codziennego biegu, wyciszenie i próba osiągnięcia stanu spokoju ducha, a w konsekwencji czerpania radości z życia oraz cieszenia się małymi rzeczami, pozostając w zgodzie z innymi ludźmi i środowiskiem. Technika ta potrafi odmienić nasze postrzeganie świata i uczy skupienia się na tym, co naprawdę dla nas ważne.
Korzyści z treningu mindfulness
Choć wydawać by się mogło, że dzieciństwo to błogi i zupełnie beztroski czas, dzisiejsza rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Mimo że mamy dostęp do najnowszych technologii, rozwijających zabawek, nowoczesnych sprzętów, niesamowitych rozrywek, naszym pociechom, tak jak i nam, brakuje ruchu na świeżym powietrzu, odpoczynku od ekranów i zwykłej „normalności”. Taki „ładunek” obciąża układ nerwowy, przekładając się na ich samopoczucie, odczuwane emocje, koncentrację czy relacje z rówieśnikami. Dlatego trening mindfulness świetnie sprawdzi się również w ich przypadku.
Dzięki uważności zarówno najmłodsze dzieci, jak i nastolatkowie mogą nauczyć się relaksować, wyciszać oraz dostrzegać, że emocje – zarówno przyjemne, jak i te mniej, są naturalnym elementem życia każdego człowieka. Ponadto, mindfulness będzie pomocne w utrzymaniu skupienia podczas nauki, redukcji napięć oraz bardziej kreatywnym podejściu do życia. Takie zatrzymanie się i skupienie na danym momencie ułatwia dostrzeżenie i obserwowanie siebie. To wspaniała droga ku lepszemu poznawaniu siebie i dbaniu o swój dobrostan psychiczny.
6 prostych ćwiczeń mindfulness dla dzieci i dorosłych
1. Wizualizuj swoje bezpieczne miejsce – siedząc lub leżąc na kocu (najlepiej na zewnątrz), pomyśl, gdzie jest Twoje ulubione miejsce do odpoczynku na łonie natury. Możesz je odwiedzić w dowolnym momencie w swoim umyśle. Opisz, jak się w nim czujesz, jak to jest w nim być, jak pachnie, jak wygląda, co w nim jest. Wracaj do niego, kiedy tylko tego zapragniesz.
2. Oddychanie balonem – połóż się wygodnie i wyobraź sobie, że w Twoim brzuchu jest balon. Podczas wdechu pomyśl sobie, że balon powoli się nadmuchuje. W trakcie wydechu, z balonu ulatuje powietrze. Aby lepiej zwizualizować to ćwiczenie, możesz położyć np. misia na brzuchu dziecka, aby zobaczyło unoszenie i opadanie zabawki pod wpływem oddechu. Technika ta ma na celu uspokojenie i wyciszenie.
3. Delektuj się jedzeniem – przygotujcie wspólnie z dzieckiem ulubioną potrawę lub deser. Bierzcie malutkie kęsy, skupiając się na zapachu, konsystencji i smaku. Spróbujcie nazwać swoje wrażenia towarzyszące jedzeniu. Ćwiczenie to uczy wdzięczności i radości z małych rzeczy.
4. Wyhoduj szczęśliwe myśli w swoim ogrodzie – wyobraź sobie, że w Twoim umyśle jest ogród stworzony przez wszystkie Twoje myśli. Myśli, które lubisz, sadzą nasiona kwiatów, które kochasz. Zmartwienia lub nieprzyjemne myśli zasiewają nasiona chwastów. Wiadomo, że każdy ogród ma chwasty, więc nie chodzi tu o eliminowanie złych myśli, ale o to, że możesz wybrać, gdzie skierujesz słońce i wodę, pielęgnując myśli, które pomagają Ci czuć się dobrze. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał Twój ogród umysłu.
5. Nogi w górę, ciało w dół – przygotuj koc i poduszkę. Usiądź na ziemi, przewróć się na plecy i nogi wyciągnij w górę, opierając je o ścianę. Połóż poduszkę pod głowę i jeśli chcesz, przykryj się kocem. Pozwól swojemu ciału odpocząć, opaść ku ziemi (nogi wciąż w górze), zapomnieć o zmartwieniach i rzeczach do zrobienia. Po prostu leż i relaksuj się.
6. Przytul się – przytulanie jest jak pokarm dla duszy, pomaga nam czuć się bezpiecznie i spokojnie. Możesz przytulić siebie, czując bicie swojego serca, jak i swoje dziecko. Powiedz sobie lub jemu: jesteś bezpieczny, kochany, tulony. Powtarzaj, ile tylko chcesz!
Zdjęcie: Kampus Production | Pexels