Wakacje oznaczają dla dzieci sporo czasu na zregenerowanie sił przed startem kolejnego roku szkolnego. Czy można sprawić, aby wakacyjny odpoczynek pomógł dziecku jeszcze lepiej wzmocnić się przed wrześniem? Jeśli szukasz sposobów na relaks dla mózgu dziecka, aby nowy rok szkolny przywitać z nową energią, spróbujemy Ci pomóc.
Powiązane artykuły:
Czym męczy się dziecięcy mózg i dlaczego potrzebuje urlopu?
Zajęcia szkolne, korepetycje, zajęcia pozalekcyjne, sportowe, rozwijanie własnych zainteresowań, nawiązywanie i utrzymywanie relacji z przyjaciółmi, obowiązki domowe, pierwsze uniesienia i zawody miłosne, budowanie i próba zrozumienia własnej tożsamości, oswajanie z własną emocjonalnością, planowanie najbliższej i dalszej przyszłości, obecność w social mediach, rodzinne wzloty i upadki, nauka filtrowania informacji – to tylko wycinek, z którym mierzą się dzieci każdego dnia. Dziecięcy umysł jest nieustannie w trybie intensywnej pracy. Nic więc dziwnego, że dzieci potrzebują odpowiedniego odpoczynku, by zregenerować nie tylko ciało, ale również swój mózg. Odpowiedniego, czyli jakiego? W jaki sposób dziecięcy umysł odpoczywa, kiedy najlepiej się regeneruje?
Zobacz też:
Co oznacza odpoczynek dla mózgu dziecka?
Biorąc pod uwagę fakt, że przez cały rok szkolny dziecięcy umysł był ukierunkowany na intensywne uczenie się, warto dać mózgowi coś z innej półki – na pierwszy plan wysuwa się aktywność fizyczna. Warto jednak pamiętać, że umysł – nie tylko dziecięcy – potrzebuje różnych bodźców. Czasem potrzebuje się wyciszyć w medytacji, czasem potrzebuje większej stymulacji, którą zapewnią np. przeżycia artystyczne. Wakacje są wspaniałym czasem, aby zadbać o to, na co w ciągu roku szkolnego nie starczało sił lub doby.
Wakacje to również świetny moment dla dziecka na poszukiwanie własnej pasji. Może ono bez zobowiązań spróbować pływania lub wakacyjnego kursu tańca, półkolonii z koszykówką lub zajęciami językowymi albo wycieczek rowerowych. Może sięgnąć po książki, które ma ochotę przeczytać, a na które nie miało czasu w ciągu roku. Warto dać dziecku swobodę w odkrywaniu, gdyż może to zaowocować w kolejnych miesiącach.
Zobacz też:
Pomysły na relaks dla mózgu dziecka
-
- Medytacja dla dzieci – coraz powszechniejszą praktyką są sesje medytacyjne dla dzieci w różnym wieku. Dzięki nim dziecko ćwiczy i doskonali swoje umiejętności dotyczące skupiania uwagi i koncentracji na jednej, wskazanej rzeczy. Ponadto, medytacja uspokaja i wycisza maluchy, które coraz częściej bywają przebodźcowane i mają problem z dłuższym zaangażowaniem się w jedną tylko czynność. Praktykowanie medytacji wpływa pozytywnie na wzmacnianie kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i nasze zachowania społeczne. Praktyki medytacyjne pomagają więc dzieciom nie tylko wyciszyć umysł, ale również wpływają korzystnie na kształtowanie mózgu.
- Sport i aktywność fizyczna – aktywność fizyczna nie tylko pomaga w kształtowaniu zdrowego ciała – w pewnym stopniu również pozwala być „tu i teraz”. Podczas ruchu dzieci są całkowicie zaangażowane w daną czynność ruchową, w trakcie której ich umysły mogą odpocząć od liczenia, zapamiętywania, analizowania, odkodowywania. Każda aktywność fizyczna odpowiednio dobrana do umiejętności i możliwości dziecka sprawdzi się tu doskonale. Możemy zdecydować się na długie przejażdżki rowerowe z naszym dzieckiem lub amatorską grę w piłkę nożną podczas wakacji. Ciekawym pomysłem jest również zapisanie pociechy na profesjonalne zajęcia np. ze sztuk walki, pływania lub konkretnej techniki tanecznej. Może to nie tylko pomóc zregenerować się i odpocząć dziecięcemu umysłowi, ale i obudzić w naszym dziecku pasję, która trwać będzie również po wakacjach.
- Działania artystyczne – jeśli nasze dziecko podczas trwania roku szkolnego bardzo dużo czytało, pisało i analizowało, warto dla odmiany zaangażować je w czynności artystyczne, podczas których będzie mogło podziałać bardziej intuicyjnie i manualnie, a także pobudzić kreatywność. Sprawdzą się tu różne formy – szkicowanie, malowanie, lepienie z plasteliny, rzeźbienie w kawałku drewna. Być może odkryjemy w ten sposób talent, o którym nie mieliśmy pojęcia?
- Kontakt z przyrodą – niezawodne remedium na stres, które powinno być obecne w naszym życiu przez cały rok. Badania wskazują, że minimum potrzebne dla zdrowia, które powinniśmy każdego dnia spędzić w naturze to 30 minut. Warto więc zabrać dziecko na świadomy spacer, podczas którego będzie obserwowało drzewa, wsłuchiwało się w śpiew ptaków, dostrzegało zmiany w naturze.
- Spotkania z przyjaciółmi – po tak wymagającym roku szkolnym, podczas którego kontakty ze znajomymi bywały ograniczone do minimum, warto zapewnić dziecku możliwość zadbania o relacje z rówieśnikami. Warto podkreślić, że chodzi o spotkania offline, a nie online 🙂
- Zdrowa nuda – nie próbuj na siłę organizować czasu dla swojego dziecka. Nie musi ono mieć w 100% wypełnionego wakacyjnego kalendarza. Nuda jest potrzebna, pomaga nieco zwolnić, a przede wszystkim otwiera dziecko na przyglądanie się własnym potrzebom. W trakcie nudy młody człowiek może zastanowić się, na co ma ochotę w danym momencie i ma tym samym możliwość podjęcia samodzielnej decyzji, jak spędzi najbliższy czas. Pułapką dla starszych dzieci są tu media społecznościowe, które mogą sprawić, że dziecko czując znudzenie z automatu włączy TikToka czy Instagram. W większym zrozumieniu internetowego świata swojego dziecka może pomóc artykuł: Czy to już uzależnienie dziecka od smartfona?
Zobacz też:
-
- Po co dzieci się bawią? Co zabawa oznacza dla rozwoju dziecka?
- Zabawy na plaży – 10 pomysłów
- Mindfulness z dzieckiem w domu
- Mindfulness dla dzieci i rodziców
- 5 pozytywnych efektów praktykowania jogi dla dzieci
- Książki o emocjach dla dzieci
- Wakacje bez dzieci? Zrób przerwę w wychowaniu i zadbaj o związek w 5 krokach
Jak widać możliwości na spędzanie wakacyjnego czasu – z nastawieniem na regenerację mózgu – jest naprawdę wiele! Do wymienionych aktywności warto dołączyć również odpowiednią dietę oraz wystarczającą ilość snu. Miej również na uwadze, że wakacje to przede wszystkim czas dla dziecka – niech spędza je tak, jak lubi najbardziej, gdyż w czasie roku szkolnego zazwyczaj jest to o wiele trudniejsze. Dziecięcy mózg z pewnością na tym skorzysta!
Zobacz też:
Zdjęcie: Aliko Sunawang | Unsplash