Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego to część szkolnej rzeczywistości i polskiego systemu edukacji. Systemu, który niestety zmienia się czasem z dnia na dzień i trudno nadążyć za tymi zmianami. Wiemy natomiast, że jak na razie egzamin ósmoklasisty jest niezagrożony, więc warto się do niego przygotować jak należy.
Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego? Co wziąć pod uwagę przy przygotowaniach? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego?
Egzamin odbywa się w kwietniu, czyli uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego odbywa się trzeciego dnia po egzaminie z języka polskiego i matematyki. Część z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut.
Czy na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego jest część ustna?
Nie. Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego składa się wyłącznie z części pisemnej, czyli warto przygotować zapasowy długopis 😉
Z ilu części składa się egzamin?
Jest 5 części:
- rozumienie ze słuchu
- znajomość funkcji językowych
- rozumienie tekstów pisanych
- znajomość środków językowych
- wypowiedź pisemna
Jaki jest poziom egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego?
Odnosząc się do Europejskiego Systemu Kształcenia Języka, czyli tzw. skali CEFR, zadania egzaminacyjne są na poziomie A2/A2 plus. To odpowiada poziomowi Pre-Intermediate. Skala CEFR definiuje stopień znajomości języka obcego w oparciu o sześć poziomów, czyli mamy tu zagadnienia od początkującego (A1) do biegłej znajomości (C2).
Jakiego rodzaju zadania mogą pojawić się na egzaminie?
W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte, czyli mamy pewną różnorodność. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych możliwości. Są to na przykład wielokrotny wybór, prawda-fałsz bądź dobranie odpowiedniej opcji.
W zadaniach otwartych uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Wymagają one uzupełnienia podanego tekstu jednym wyrazem lub kilkoma słowami, czyli są to zadania dość często powtarzane na zajęciach.
Oprócz zadań w języku obcym w arkuszu mogą wystąpić takie, w których uczeń na podstawie tekstu w języku obcym przekazuje informacje w języku polskim. Znajdzie się również jedno zadanie, kóre będzie polegać na napisaniu własnej dłuższej wypowiedzi pisemnej, czyli warto na to zwrócić uwagę.
Jakiego rodzaju wypowiedź pisemna może pojawić się na egzaminie?
Zadanie to stawia ucznia w określonej sytuacji z życia codziennego i sprawdza, czy potrafiłby on porozumieć się z obcokrajowcem, np. udzielając mu informacji lub uzyskując od niego wyjaśnienie, opowiadając mu o jakimś wydarzeniu lub składając mu życzenia czy propozycję. Wypowiedź pisemna może również polegać na napisaniu krótkiego tekstu informacyjnego z elementami opisu, opowiadania, zaproszenia, wyrażania i uzasadniania opinii itp., zgodnie ze wskazówkami podanymi w poleceniu.
Egzamin ósmoklasisty nie powinien sprawić większego problemu uczniom, którzy rzetelnie podchodzą do nauki języków obcych. Zadania, jakie mogą się pojawić, mają popularną formę, czyli ćwiczoną we wszystkich podręcznikach do nauki języka. Mimo wszystko nie należy bagatelizować egzaminu. Jest to pierwszy tak poważny sprawdzian, z jakim spotkają się uczniowie i warto odpowiednio przygotować swoje dziecko na to wyzwanie.
Autor: Beata Wysocka