Święto Dziękczynienia dla Amerykanów to jeden z najważniejszych dni w roku. Jest ono w swojej doniosłości, dla tego kręgu kulturowego porównywalne z Bożym Narodzeniem. Towarzyszy mu rozbudowana tradycja, tak pod względem spędzania dnia, jak i m.in. serwowanych posiłków. Jak więc wygląda amerykańskie Święto Dziękczynienia? Sprawdź z nami w dzisiejszym artykule! 🙂
O kulturze krajów anglojęzycznych uczymy także na naszych zajęciach angielskiego!
Historia Święta Dziękczynienia
Święto Dziękczynienia, czyli po angielsku Thanksgiving Day określa się także potocznie mianem: święta indyka. Jednak to nie o drób tutaj chodzi, a bardzo ważne dla historii USA wydarzenia. Święto Dziękczynienia to świecka celebracja wspomnienia przybycia pierwszych kolonizatorów do wybrzeży kontynentu. To także dzień, w którym Amerykanie tradycyjnie dziękują za mijający rok. To okazja do dziękowania za plony, a także wyjątkowy czas, który spędza się w gronie rodziny.
Słówka związane ze Świętem Dziękczynienia:
- national holiday – święto narodowe
- feast – uczta
- gratitude – wdzięczność
Thanksgiving to najbardziej amerykańskie ze świąt, którego historia sięga czasów kolonizatorów. Pierwsi osadnicy pojawili się w Ameryce Północnej w 1620 roku. W Plymouth, gdzie się osiedlili, rok po swoim przybyciu urządzili coś na kształt naszych dożynek. Było to święto dziękczynne za obfite plony. Zapoczątkowało to więc w swoim zarodku, święto podkreślające moment przybycia na kontynent, jak i podziękowanie za zbiory. To jednak nie wszystko. Wspólnie z kolonizatorami świętowała także pewna część rdzennych mieszkańców, a to spowodowało, że dzień ten stał się również symbolem braterstwa. Thanksgiving już u swoich początków był uroczystością wielowymiarową. Jako święto narodowe został jednak ustanowiony dopiero ponad 240 lat później, w 1863 roku. Zrobił to prezydent Lincoln, z kolei Roosevelt ustanowił stałą datę Święta Dziękczynienia na czwarty czwartek listopada.
Poznaj lepiej historię Stanów Zjednoczonych! ⤵️
Jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia?
Thansksgiving to jedno z najważniejszych dni w kalendarzu dla każdego Amerykanina. Kluczowa jest przede wszystkim uroczysta kolacja, którą spędza się w gronie najbliższej rodziny. Głowa rodziny w trakcie tej kolacji odmawia modlitwę, która stanowi dziękczynienie za wszystkie dobre rzeczy, które spotkały domowników w kończącym się roku.
Słówka związane ze Świętem Dziękczynienia:
-
- Thanksgiving dinner – obiad w Święto Dziękczynienia
- Happy Thanksgiving Day – Radosnego Święta Dziękczynienia
Kolacja to jednak nie wszystko. Bardzo ważnym wydarzenie podczas Święta Dziękczynienia jest nowojorska parada z ogromem atrakcji, tancerzy, artystów, platform. Wydarzenie to gromadzi co roku setki widzów, nie tylko Amerykanów, ale i obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do USA właśnie z myślą o wzięciu udziału w tym wyjątkowym święcie. Parada jest oczywiście transmitowana w telewizji. Podobnie jak rozgrywki ligi amerykańskiego futbolu, które również stanowią stały punkt programu obchodów Święta Dziękczynienia w USA. Po kolacji Amerykanie łamią kostkę życzeń, a więc to, co pozostało ze świątecznego indyka. Kto ułamie największą część, może liczyć, że jego życzenia się spełnią.
Sprawdź też:
Słynne potrawy święta dziękczynienia
Jak przy większości świąt, tak i przy Thanksgiving Day wykształciła się bogata tradycja kulinarna. Głównym jej bohaterem jest przede wszystkim indyk przygotowywany na wiele różnych sposobów. Ważną tradycją jest także ułaskawienie jednego z indyków przez prezydenta (tzw.: presidential „pardon” to the turkey). Nie jest to jednak wyjątkowo długoletnia tradycja, ponieważ zapoczątkował ją George H.W. Busch. Natomiast bardzo przypadła ona do gustu Amerykanom. Co ciekawe, indyk ułaskawiony przez prezydenta ma gwarantuję spokojnego życia na farmie, nie ma więc ryzyka, że za rok trafi jednak na świąteczny stół. Dlaczego w ogóle indyk? Ponieważ to polowania na tego właśnie ptaka nauczyli pierwszych osadników rdzenni Amerykanie, chroniąc ich tym samym od głodu.
Słówka związane ze Świętem Dziękczynienia:
-
- turkey pardoning – ułaskawienie indyka
- wishbone – kostka życzeń
Indyka przygotowuje się zawsze w całości, z nadzieniem. Najpopularniejsze jest to z chleba. Bardzo popularne są także dodatki w postaci puree, a także kukurydzy. Pojawia się na stole także brukselka czy fasolka. Króluje sos żurawinowy. Najsłynniejsze desery podawane w Święto Dziękczynienia to pumpkin pie, czyli ciasto z dyni. Popularna jest także tarta orzechowa lub szarlotka.
Słówka związane ze Świętem Dziękczynienia:
- stuffed turkey – nadziewany indyk
- corn – kukurydza
- cranberry sauce – sos żurawinowy
- mashed potatoes – puree z ziemniaków
- pumpkin pie – ciasto dyniowe
Dzień po, czyli… Black Friday
We współczesnej amerykańskiej tradycji nie mniej ważny jest dzień, który następuje po Thanksgiving Day. Jest to bowiem słynny już na całym świecie Black Friday, a więc największa wyprzedaż roku z ogromnymi przecenami, otwierająca jednocześnie czas bożonarodzeniowych zakupów. Sklepy przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie, bo okazje są naprawdę warte tego, by z nich skorzystać. Black Friday stał się obecnie tradycją, która funkcjonuje także w Europie.
Chcesz poszerzyć słownictwo dziecka dotyczące Bożego Narodzenia? Sprawdź Bożonarodzeniowe fiszki i idiomy dla dzieci – poznajcie Quizlet!
Sprawdź też: ⤵️
Zdjęcie: cottonbro | Pexels