Z dystansem podchodzisz do teorii przekonujących, że słuchanie muzyki klasycznej podnosi poziom inteligencji? To rzeczywiście jedna ze słynniejszych kaczek dziennikarskich, ale ponieważ w każdej plotce jest ziarno prawdy, warto zastanowić się, jak muzyka faktycznie wpływa na mózg człowieka.
Na czym polega sprawczość muzyki?
Teorie dotyczące rzekomego cudownego wpływu muzyki klasycznej na inteligencję nienarodzonych jeszcze dzieci oraz maluchów zostały już wielokrotnie podważone. Oczywiście, w słuchaniu muzyki klasycznej przez kobiety w ciąży czy maluszki nie ma niczego złego, ale wiara w to, że aktywność ta wpłynie na kompetencje poznawcze dziecka, jest dość złudna.
Nie oznacza to jednak, że muzyka dla nauki i rozwoju dziecka nie ma znaczenia. Jest to bowiem jedna z tych aktywności, które pobudzają obie nasze półkule mózgowe do działania. Stymuluje zarówno prawą — odpowiedzialną m.in. za kreatywne myślenie, oraz lewą — trzymającą nas w ryzach logicznego myślenia, odpowiadającą za nabywanie kompetencji językowych czy matematycznych.
Muzyka sama w sobie nie sprawi być może, że staniemy się bardziej inteligentni, ale jako towarzystwo, tło, aktywny element innych zadań naukowych, może okazać się dodatkowym stymulatorem przyczyniającym się do szybszego przyswajania informacji, skuteczniejszego ich zapamiętywania. Więcej o roli muzyki w rozwoju kompetencji poznawczych możesz przeczytać w naszym artykule: Czy muzyka pomaga w nauce?
Jak wykorzystać piosenki do nauki angielskiego?
Skuteczna nauka bazuje na różnego rodzaju działaniach, pobudza odmienne obszary w mózgu, odbywa się różnymi kanałami. To szansa na efektywniejsze uczenie się i ochrona przed nudą, która jest największym wrogiem ucznia. W przypadku maluchów coraz więcej rodziców przekonuje się, że piosenki świetnie sprawdzają się do nauki angielskiego. Wszelkiego rodzaju rymowanki, proste, rytmiczne piosenki pomagają uczyć się nowych słów, ale przede wszystkim pomagają oswoić się z melodią, rytmem języka, akcentem. Sprawdź nasze propozycje piosenek do nauki angielskiego, które możesz wykorzystać podczas domowych zabaw z dzieckiem: Najpopularniejsze piosenki dla dzieci po angielsku.
Nie jest jednak tak, że po kilku pierwszych latach nauki angielskiego muzyka znika z horyzontu. Także i starsi uczniowie w ciekawy sposób mogą ją wykorzystać podczas przyswajania nowego słownictwa.
-
- Piosenki do nauki angielskiego świetnie sprawdzają się jako materiał do domowych powtórek. W sieci znaleźć można wiele zagadnień opracowanych z wykorzystaniem piosenek.
-
- Samodzielne tłumaczenie piosenki, nawet jeśli na początku wymaga sporo wysiłku, to świetny sposób na poszerzanie zasobu leksykalnego, sprawdzenie się w translacji tekstu. Już samo słuchanie piosenki i próba jej zrozumienia bez spojrzenia na zapisany tekst wyczula nas na akcent, sposób wypowiedzi, intonację i wiele innych elementów, które dla sprawnego porozumiewania się po angielsku mają naprawdę spore znaczenie.
-
- Praca translatorska, szczególnie z ulubionymi numerami wybranych wokalistów, daje dużo satysfakcji, a jednocześnie stanowi jakąś formę rozrywki. To także ma niemałe znaczenie dla efektywności nauki.
-
- W końcu włączenie piosenek do nauki angielskiego to szansa na skuteczne przyswojenie idiomów, ale i sprawdzenie się we wskazywaniu konkretnych konstrukcji gramatycznych. Przyswajamy je skuteczniej, widząc je w praktycznym użyciu zamiast w sztucznie wypreparowanych na potrzeby podręcznika zdaniach.
Piosenki do nauki angielskiego
Muzykę do nauki angielskiego można wykorzystać także jako tło do pracy. Wiele osób bardzo lubi uczyć się przy włączonej muzyce. Badania kognitywne pozwalają zaś dzisiaj ustalić, jaki jej rodzaj jest korzystniejszy przy pracy z konkretnym materiałem. Według doktor Emmy Grey spokojna muzyka klasyczna poprawia naszą zdolność do skupienia i koncentracji. Tempo na poziomie 60/70 uderzeń na minutę to świetne tło do nauki matematyki.
Podobnie jest z nauką angielskiego czy przedmiotów ścisłych (tutaj przedział jest nieco szerszy: 50-80 uderzeń). Okazuje się, że wypracowania świetnie pisze się przy muzyce Katy Perry czy The Rolling Stones. „I Can’t Get No Satisfaction” świetnie pobudza pracę prawej półkuli. „Mirros” Timberlake’a można za to włączyć wtedy, kiedy przyjdzie czas na powtórki z chemii czy biologii.
W końcu muzyka ma jeszcze jedną, bardzo cenną wartość dla procesu nauczania: zachęca do ruchu. Pop, rock, a także inne gatunki muzyki sprawiają, że dzieci automatycznie zaczynają podrygiwać, bujać się rytmicznie, a w końcu często i tańczyć. To bardzo dobrze, ponieważ ruch pobudza budowanie nowych połączeń neuronalnych w mózgu. Te zaś z kolei wpływają na nasze zdolności przyswajania i zapamiętywania informacji. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pt. Dlaczego ruch jest ważny w nauce.